Finsko patří mezi skandinávské země Evropy. Rozkládá se přitom na 338 432 km2 a žije zde necelých 5 a půl milionu obyvatel. Hlavním městem jsou Helsinky. Finsko je známo jako země tisíců jezer a ostrovů, ale naleznete zde také velké množství památek, které jsou zařazeny mezi Světové dědictví UNESCO. I přes chladné podnebí tedy rozhodně stojí za návštěvu, neboť budete moci obdivovat opravdu velké množství přírodních a kulturních zajímavostí.
Zajímavosti o Finsku
- Území Finska bylo v minulosti poměrně neklidné. Naposledy patřilo Rusku, ale v roce 1917 získalo samostatnost, ačkoli během 2. světové války dvakrát bojovalo se Sovětským svazem.
- Finsko je díky své rozloze jedním z největších států Evropy, na druhou stranu zde žije pouze 5,5 milionů lidí, což je zhruba polovina obyvatel České republiky. Finština přitom nepatří mezi indoevropské, ale ugrofinské jazyky.
- Finsko je známo jako „země tisíců jezero“, když 9,4 % jeho území zabírají vodní plochy. Konkrétně se zde nachází neuvěřitelných 187 888 jezer s rozlohou nad 500 m2!
- Země je kromě toho známa tím, že k ní patří 179 584 ostrovů, a to včetně souostroví Ålandy.
- Finsko se dlouhodobě objevuje na nejvyšších příčkách žebříčku svobody médií ve světě, který zveřejňuje mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF).
Zajímavá místa a památky ve Finsku
Hlavní město Helsinky
Helsinky jsou hlavním městem Finska, které zároveň plní funkci průmyslového centra a největšího přístavu, neboť leží na samém jihu země. Kromě toho se zde nachází řada zajímavých památek, mezi něž patří skvostná bílá katedrála Tuomiokirko či ruská pravoslavná Uspenská katedrála. Zároveň vám doporučujeme navštívit zoo na blízkém ostrově Korkeasaari anebo skanzen na ostrově Seurasaari. Kam se podívat v Helsinkách?
Pevnost Suomenlinna
Nedaleko Helsinek se nachází pevnost Suomenlinna, která v minulosti tvořila námořní ochranu města. Budována začala být v roce 1748 a rozkládá se hned na osmi ostrovech. Dnes má Suomenlinna status předměstí Helsinek a i díky přítomnosti několika muzeí se jedná o oblíbenou turistickou destinaci.
Národní park Nuuksio
Národní park Nuuksio o rozloze 42 km2 nabízí turistům k průzkumu velké množství jezer, bažin, lesů, či skal. Velkou výhodou je, že se k jeho okraji lze dostat z Helsinek městskou hromadnou dopravou. Ze všech 37 národních parků země tedy patří k vůbec nejdostupnějším a využít je možné hned 29 km značených stezek.
Stará Rauma
V 17. století začal vznikat jeden z nejstarších finských přístavů, a to kolem františkánského kláštera na jihozápadě země. Právě Stará Rauma představuje historické centrum dnešní Raumy a nacházejí se zde dřevěné domy, jež jsou krásnou ukázkou původní severské architektury. Dnes zde žije zhruba 800 lidí.
Kostel v Petäjävesi
Střední Finsko ukrývá další dřevěnou památku z dob dávno minulých. Jedná se o luteránský venkovský kostel ve městě Petäjävesi, jenž byl vybudován v letech 1763 až 1765. Opět můžete obdivovat zajímavou architekturu (gotické a renesanční prvky), a to jak zvenčí, tak v interiéru. V jeho okolí se navíc nachází překrásná příroda.
Vesnice Verla
Verla je vesnicí v jihovýchodním Finsku, jíž tvoří nejen mnoho původních dřevěných domů, ale najdete zde také památky toho, jak bylo právě dřevo zpracováváno. Prohlédnout si mj. můžete pilu a továrnu na opracování této suroviny z konce 19. století. Nutno dodat, že mnoho podobných míst v Evropě v tak zachovalém stavu nenajdete.
Souostroví Kvarken
Zajímavé místo v Baltickém moři. Tvoří jej hned 5 600 ostrovů, ale zaujme především tím, že se zde nacházejí morény, tedy kamenné valy vzniklé ledovcovou činností, resp. odtáváním kontinentální ledové pokrývky před více než 10 tisíci lety. Souostroví přitom neustále stoupá z moře, a to až nezvykle vysokou rychlostí.
Pohřebiště Sammallahdenmäki
Sammallahdenmäki je pohřebiště z doby bronzové, které leží nedaleko města Lappi. Zajímáte-li se tedy o ranější historii lidstva, nepochybně oceníte 36 žulových mohyl, jejichž stáří bývá obecně odhadována na 3 000 let. Stejně jako další památky v tomto výčtu je pohřebiště součástí světového dědictví UNESCO.
Oblast jezer
Výčet finských zajímavostí se pochopitelně neobejde bez oblasti jezer, která se soustředí především na jihovýchodě země. Nalézá se zde několik parků jako Linnansaari, kde lze spatřit tuleně, nebo Kolovesi s cca 5 000 let starými skalními malbami. Ze samotných vodních ploch jistě stojí za návštěvu jezero Saimaa, které je díky rozloze 4 377 km2 čtvrtým největším jezerem Evropy.
Finská část Laponska
Pokud již budete pobývat na severu Evropy, neměli byste vynechat ani Laponsko, tedy oblast obývanou etnikem Sámů, které stále ještě odolává modernímu stylu života. Kromě severní části Finska zahrnuje i sever Švédka, Norska a ruského poloostrova Kola. Úchvatnou podívanou nabízejí hned tři národní parky, kde žijí statisíce sobů a mnoho zajímavostí uvidíte i ve městě Rovaniemi.
Finsko rozhodně není zemí, která je vyhledávána turisty žádající relaxační pobyt u moře. Na druhou stranu i zde je možné nalézt několik vyhlášených pláží, které jsou v létě využívány ke koupaní (např. pláž Hietaniemi v blízkosti centra Helsinek). Spíše se ale jedná o místo, které ocení skutečně drsní dobrodruzi. Na ty čeká úchvatná severská příroda i spousta krásných památek. Ochutnat navíc mohou i některé místní speciality, mezi něž patří sobí, losí nebo dokonce medvědí maso.