Zajímavosti v Súdánu – památky a zajímavá místa k navštívení

4786

Súdán je stát, který se rozkládá na severovýchodě afrického kontinentu. Jeho rozloha činí 1 886 068 km2 a žije zde přes 30 milionů lidí. Hlavním městem je Chartúm. Súdán by mohl být vzhledem ke své relativní blízkosti oblíbenou exotickou destinací českých turistů, a to díky památkám i zajímavým přírodním místům. Aktuálně se ovšem jedná o velmi nebezpečnou oblast, takže místní krásy si riskne obdivovat asi málokdo. Pojďte si tedy tuto zemi přiblížit alespoň na následujících řádcích.

Zajímavosti o Súdánu

  • Sever dnešního Súdánu byl ve starověku jako Núbie součástí egyptské civilizace. Jistě vás tedy nepřekvapí, že nejen v Egyptě, ale také zde se nacházejí pyramidy.
  • Súdán byl až do roku 2011 vůbec největší zemí Afriky. Po odtržení Jižního Súdánu sice klesl na 3. pozici, stále se ale jedná o 15. nejrozlehlejší stát světa.
  • Právě na hranicích s Jižním Súdánem dnes panuje napjatá situace. Maximální obezřetnost je potom třeba i ve větších městech, přičemž v celé zemi hrozí teroristické útoky a únosy cizinců.
  • Problémem je i místní chudoba, neboť Súdán patří mezi nejchudší státy světa. Přesto má ohromné zásoby ropy, ale finance se k místním prakticky nedostávají.
  • Obyvatelstvo Súdánu netvoří především původní Afričané, ale hlavně Arabové (70 %). Není tedy divu, že většina lidí vyznává islám.

Zajímavá místa a památky v Súdánu

Hlavní město Chartúm (Khartoum)

Na Chartúm se vztahuje to, co jsme psali výše. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky zde doporučuje vysokou míru opatrnosti. Toto místo na druhou stranu za návštěvu rozhodně stojí. K nebi se zde tyčí nejen obdivuhodné křesťanské katedrály a muslimské mešity, ale také palác a Mahdího mauzoleum (Mausoleum of the Mahdi), což byl islámský reformátor a vojevůdce. Navštívit je pak možné i Národní muzeum (National Museum of Sudan). Navíc vás možná překvapíme informací, že právě v Chartúmu vlastně „vzniká“ řeka Nil, neboť se zde stékají Modrý a Bílý Nil.

Gebel Barkan a naleziště regionu Napatan (Gebel Barkal and the Sites of the Napatan Region)

Severně od Chartúmu hledejte jedny z nejimpozantnějších památek Súdánu, a to konkrétně u pahorku Gebel Barkan a v regionu Napatan, kde se nachází úchvatné starověké stavby. Jedná se o paláce, chrámy a především pyramidy, které sice možná nejsou tak velkolepé jako ty z Egypta, nicméně dokládají oblibu egyptské kultury u starověkých Núbijců. Zdejší pyramidy navíc neokupují masy turistů, takže si je můžete prohlédnout ve větším klidu.

Archeologické lokality v Meroe (Archaeological Sites of the Island of Meroe)

Meroe bylo ve starověku sídlem vládců, kteří v průběhu třetího přechodného období na nějakou dobu vládli Egyptu jako faraoni 25. dynastie. Dnes je na tomto místě archeologická lokalita, jíž tvoří právě město núbijských králů a náboženská centra Naqa a Musawwarat. Opět zde navíc můžete obdivovat pyramidy a chrámy, i když se jedná spíše o zbytky původních staveb.

Mořský národní park (Sanganeb Marine National Park and Dungonab Bay – Mukkawar Island Marine National Park)

Tento národní park v Rudém moři se skládá ze tří hlavních částí, a to ze zálivu Dungonab u pobřeží Súdánu, z ostrova Mukkawar a izolovaného atolu Sanganeb. V této oblasti se nacházejí korálové útesy, mangrovové porosty, pláže či ostrůvky. Žije zde navíc obrovské množství mořských ptáků, savců, ryb, žraloků a želv.

Núbijská poušť (Nubian Desert)

Právě od pobřeží Rudého moře až k údolí Nilu se táhne Núbijská poušť o rozloze 400 000 km2, jež navazuje na Východní poušť a ukazuje přesně opačný obrázek místní přírody. Celá je totiž pokryta pískem, aniž jsou tu oázy a prakticky vůbec zde neprší. Příliš života tedy očekávat nelze, na druhou stranu se tu pohybují některé nomádské kmeny.

Pohoří Džabal Marra (Marrah Mountains)

Zase jiné prostředí nabízí pohoří vulkanického původu Džabal Marra na západě Súdánu. Nachází se uprostřed kamenité polopouště a srážky jsou tu zcela běžné. Díky tomu zde není nouze o stálé vodní toky. Pokud se do pohoří Džabal Marra vydáte, prohlédnout si můžete i nejvyšší vrchol země, a to vyhaslou sopku Deriba (Deriba Caldera), jež se tyčí do výšky 3 042 m n. m. Doplňme, že v jejím kráteru se aktuálně nacházejí dvě sladkovodní jezera.

Jak je patrné z předešlých řádků, Súdán se řadí mezi cestovatelsky atraktivní místa, což bude možná pro mnohé překvapením. Obdivovat ovšem můžete starověké památky i rozmanité přírodní krásy, takže návštěva této země rozhodně stojí za zvážení. Tedy vlastně stála by. Bohužel, bezpečnostní situace v Súdánu je aktuálně skutečně velmi špatná, takže bychom vám cestu raději nedoporučovali. Jestliže se však stav v regionu v budoucnu stabilizuje, nenechte si ho ujít.

Předchozí článekZajímavosti ve Švédsku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Litvě – zajímavá místa a památky k vidění