Přemýšlíte, kam vyrazit na příští dovolenou? Co takhle zamířit do Polska? Za poslední tisíciletí hrálo významnou roli při mnoha historických událostech a v současné době se považuje za jednu z nejvyspělejších postkomunistických zemí. Během této doby na jeho území vyrostlo mnoho úchvatných památek a připočteme-li k nim překrásnou přírodu či okouzlující pobřeží Baltského moře, získáme ideální destinaci pro letošní dovolenou.
Zajímavosti o Polsku
- Je osmou nejlidnatější a devátou největší zemí v Evropě.
- Kromě Česka hraničí také s Německem, Slovenskem, Ukrajinou, Běloruskem, Litvou a Ruskem.
- Jeho nejvyšší vrcholem je hora Rysy dosahující výšky 2 503 metrů nad mořem, která leží v polské části Tater.
- Pochází odtud celkem 17 nositelů Nobelovy ceny, z nichž nejznámější Marie Curie-Skłodowská získala ocenění hned dvakrát.
- Je rodnou zemí Mikuláše Koperníka, průkopníka teorie o tom, že Slunce je středem naší soustavy, která se později prokázala jako pravdivá.
Zajímavá místa a památky v Polsku
Varšava (Warsaw)
Po rozsáhlém poničení během druhé světové války, kdy doslova vstala z popela, se Varšavě začalo přezdívat město fénixe. V tomto hlavním a největším městě Polska, které se jako mnoho zdejších metropolí rozprostírá na břehu řeky Visly, se setkává mnoho architektonických stylů. Najdete tu snad vše od zrekonstruovaných gotických a novorenesančních staveb Starého města, které se vyjímá na seznamu kulturního dědictví UNESCO, přes betonové budovy z dob komunistického režimu, až po moderní stavby z oceli a skla, nad kterými se tyčí monumentální mrakodrapy.
Kromě současných výškových budov bychom za varšavskou dominantu mohli považovat Královský hrad (Royal Castle of Warsaw), jenž pochází ze 14. století a byl sídlem polských králů, prezidenta i parlamentu. Pro pochopení zdejší historie byste však měli zajít do Muzea dějin polských Židů (POLIN Museum of the History of Polish Jews), které zachycuje vývoj kultury židovských obyvatel za posledních tisíc let, nebo například do Muzea varšavského povstání (Warsaw Uprising Museum).
Sloviňský národní park (Słowiński National Park)
Člověk by si nejspíš myslel, že pokud chce spatřit písečné duny, tak by měl zamířit někam do Afriky či Austrálie. Málokdo by však čekal, že stačí vyrazit o pár stovek kilometrů na sever do Sloviňského národního parku. Rozprostírá se na 180 kilometrech čtverečních podél pobřeží Baltu a kromě rozlehlých pohyblivých dun je tvořen borovými lesy, bažinami, jezery a loukami. Je domovem 260 druhů vodních a bažinatých ptáků, a tak není divu, že jej reprezentuje symbol racka.
Krakov (Kraków)
Druhou největší metropolí obývající břehy Visly je Krakov, jenž je zároveň jedním z nejstarších polských měst. Považuje se za neoblíbenější a tudíž i nejnavštěvovanější turistické místo celé země. Většina návštěvníků směřuje do Starého města (Kraków Old Town), konkrétně na Krakovský rynek (Rynek Główny) s proslulou renesanční tržnicí zvanou Sukiennice (Kraków Cloth Hall), zařazenou do seznamu UNESCO.
Tomuto hlavnímu krakovskému náměstí, které je jedním z největších v Evropě, čelí gotický cihlový Kostel Nanebevzetí Panny Marie (St. Mary’s Basilica) a věž ze 14. století, jež je pozůstatkem bývalé radnice. A jestliže byste si chtěli ulevit od zalidněného centra, zamiřte na levý břeh řeky, do Královského hradu na Wawelu s katedrálou svatého Stanislava a svatého Václava.
Bělověžský prales (Bialowieza Forest)
Oblast Bělověže představuje poslední zbytky pravěkého lesa, jenž na konci doby ledové pokrýval většinu Evropy. Tento rozlehlý prales se nachází na hranicích s Běloruskem a právem patří do kulturního dědictví UNESCO. Je domovem více než 12 tisíc živočišných druhů, z nichž nejznámějším představitelem je rozhodně zubr evropský, který se v tomto prostředí rychle ujal po roce 1952, kdy byli čtyři zástupci tohoto druhu vypuštěni z chovné stanice. Zachovalá niterní sekce tohoto pravěkého lesa je chráněna plotem a návštěvníci do ní mohou vstoupit pouze za doprovodu průvodce. Nicméně návštěva tohoto místa bude fascinujícím a očistným zážitkem pro vaše tělo i duši.
Hrad Malbork (Malbork Castle)
Křižácký hrad Malbork, jenž dominuje stejnojmennému polskému městu a řece Nogat, je s rozlohou 250 000 m² jedním z největších hradů na světě. Za stavbu celého komplexu, rozděleného do Podzámčí, Středního Hradu a Vyššího Hradu, se ve 13. století zasloužil Řád německých rytířů. Jako materiál byly použity červené cihly, díky nimž celá stavba spolu s jejím odrazem v okolních vodách vytváří skutečně kouzelné středověké panorama.
Koncentrační tábor Osvětim (Auschwitz concentration camp)
Pracovní, koncentrační a vyhlazovací tábory v okolí města Osvětim (německy Auschwitz) jsou velmi smutnou, avšak neoddělitelnou součástí polské historie. Hrozivé události, které proběhly v táborech Auschwitz I, II a III, se stále nesou zdejším ovzduším, jehož ráz snad ani nelze vystihnout slovy. Památku obětí holokaustu sem každoročně přijíždí uctít miliony návštěvníků ze všech koutů světa. Kromě prohlídky samotných prostor si můžete rozšířit znalosti i v místním muzeu, které dokumentuje průběh a následky rasové nesnášenlivosti, jež si vyžádala víc než milion lidských obětí.
Gdaňsk (Gdańsk)
Z atmosféry tohoto překrásného přístavního města, stejně tak jako z moře, které jej omývá, čiší svěžest a svoboda. Většina zdejších zajímavostí se nachází ve dvou čtvrtích v samém srdci Gdaňsku – v tzv. Hlavním městě (Główne Miasto) a Starém městě (Stare Miasto). Je jich tu spousta, avšak mezi ty nejatraktivnější a nejstarší nepochybně patří Dlouhá ulice (Long Lane/Ulica Długa), která je z obou stran ohraničena dvěma branami, Zlatou a Zelenou, u níž pak vyúsťuje v Dlouhý trh (Long Market/Długi Targ). Kromě těchto míst byste také neměli minout Baziliku Nanebevzetí Panny Marie (St. Mary’s Church), jež patří do trojice největších chrámů světa, Královskou kapli (Royal Chapel) ani Staroměstskou radnici (Old Town Hall).
Solný důl Wieliczka (Wieliczka Salt Mine)
Nedaleko Krakova se nachází další, velmi oblíbená památka, a to historický solný důl Wieliczka. Jeho prostory sahají do hloubky 327 metrů a jsou propojeny mnoha chodbami, které společně dosahují délky 300 kilometrů. Těžba zde započala již ve 13. století a nebyla ukončena až do počátků 21. století. Za tu dobu se zde nastřádalo a uchovalo mnoho různých těžebních technologií a historických a mýtických soch vytvořených z kamenné soli. Kromě nich mohou turisté na 3,5 kilometrové trase obdivovat podzemní kaple a klenuté síně, zúčastnit se zdejších fyzických i relaxačních cvičení nebo dokonce strávit noc několik desítek metrů pod zemí.
Možná, že jste Polsko doposud podceňovali, ale pokud byste chtěli navštívit opravdu všechny zajímavé lokality, trvalo by vám to minimálně měsíc – pokud byste si to dovedli naplánovat. Ať už si vyberete kterékoli větší město či přírodní oblast, bude na vás čekat spousta pozoruhodných míst a netradičních zážitků.