Svazová republika Myanmar, často známější pod někdejším jménem Barma, se rozprostírá na západě poloostrova Zadní Indie. Při pohledu na masivní pohoří Himaláje na severu, západní pobřeží Bengálského zálivu a Andamanského moře nebo deštné pralesy, které se rozprostírají téměř na polovině celé země, by se Myanmar mohl považovat za turistický ráj. Avšak vlivem nestálé politické situace je tato překrásná destinace, přestože disponuje mnoha zajímavými místy, odsunuta spíše do ústraní.
V myanmarských zvycích i památkách lze poměrně snadno rozpoznat vliv sousedních států, hlavně Indie a Číny, ačkoliv jako celek se, stejně jako většina jeho obyvatel, řídí principy buddhismu. Mezi místní obyčeje mimo jiné patří i nošení tradičních oděvů zakrývajících kolena a ramena zvaných Longyi (pánské oblečení) a Htamein (dámské oblečení). Pokud tedy nechcete, aby se okolo vás Barmánci cítili nepříjemně (obzvláště při návštěvách zdejších chrámů), přibalte do kufru takové oblečení, pod nímž tyto partie zůstanou schované.
Zajímavosti o Myanmaru
- Řadí se mezi nejchudší země světa, nicméně od roku 2015 se v celosvětovém žebříčku posunul z 23. místa na 61.
- Zdejší muži i ženy si potírají tváře pastou zvanou thanakha, připravenou z kůry stejnojmenného stromu, která má sloužit k estetickým účelům i jako ochrana před sluncem.
- Jeho nejvyšší horou je Hkakabo Razi s výškou 5 881 metrů nad mořem.
- Žije zde okolo 100 druhů ptáků a 300 druhů savců a ještěrů.
- Nepoužívají se zde mince, zdejší měna – Myanmarský Kyat – se skládá pouze z bankovek.
Zajímavá místa a památky v Myanmaru
Šweitigoumská pagoda (Shwedagon Pagoda)
Takzvanou Zlatou pagodu, jež se tyčí na vrcholku kopce Singuttara na západě Královského jezera v Rangúnu, stoprocentně nepřehlédnete. Jedná se o formaci 66 malých pagod obklopujících obrovský chrám o výšce 99 metrů, jehož věž je obložena 27 tunami plátkového zlata, zatímco její vrchol zdobí šest tisíc diamantů a dalších drahokamů. Praví se, a právě v tom spočívá jeho výjimečnost, že v základech chrámu je zapečetěno osm vlasů samotného Buddhy. Nedozvíme se sice, zda je to pravda, či nikoli, jisté ale je, že procházka po prostorách pagody vás naladí na příjemnou a harmonickou vlnu.
Jezero Inle (Inle Lake)
K objevování přírodních krás obklopujících sladkovodní jezero Inle byste si měli pronajmout loďku, po souši byste se totiž kvůli nedostatku silnic daleko nedostali. Okolí jezera je domovem dvaceti různých druhů hadů a několika druhů ryb, které neuvidíte jinde na světě, což platí i pro tzv. jednonohé pádlování zdejších rybářů. Při plavbě po jeho vodách rozhodně navštivte buddhistickou pagodu Hpaung Daw U. Zastřešuje pět zlatých sošek Buddhy, na něž muži připevňují zlaté plátky, kterých už je tolik, že nelze rozpoznat jejich původní tvar.
Město Bagan
Krásy Baganu, jež od 9. do 13. století nesl titul hlavního města Pugamské říše, považované za první ucelenou formaci států tvořících dnešní Myanmar, vám dozajista vyrazí dech. Na 42 čtverečních kilometrech na vás čeká okolo 2 200 stúp, z nichž každá je svým způsobem unikátní. Mezi ty nejznámější a turisty nejvíce vyhledávané patří pagoda Shwesandaw (Shwesandaw Pagoda), impozantní chrám Thatbyinnyu (Thatbyinnyu Temple) a jemu sousedící pagoda Ananda (Ananda Temple), jež si získala přezdívku barmského Westminsterského opatství.
Pokud si budete chtít po dlouhém chození trošku odpočinout, rezervujte si let horkovzdušným balónem, odkud si při západu slunce vychutnáte jedinečný výhled na široké okolí.
Jeskynní komplex Pindaya (Pindaya Caves)
Ačkoliv se tento komplex, nacházející se nedaleko města Pindaya, skládá celkem ze tří jeskyní, na průzkum se turisté mnohou vydat pouze do té nejjižnější z nich. Jejímu vstupu čelí pagoda Shwe U Min, která však není hlavním místním lákadlem. Tím je neuvěřitelných 8 000 sošek Buddhy, které jsou v mnoha různých velikostech, podobách a materiálech rozmístěny po celých prostorách jeskyně. Některé sem v minulém století přinesli místní poutníci, kteří její chodby a výklenky využívají k meditaci, a ty nejnovější z nich obvykle pocházejí od buddhistických organizací z různých koutů světa.
Most U Bein (U Bein Bridge)
Nejdelší a nejstarší most svého druhu, dosahující délky 1,2 kilometru, se táhne přes jezero Taungthaman (Taungthaman Lake) již od roku 1850. Nad hladinou jej po celou dobu udržuje 1 086 pilířů z týkového dřeva, z nichž pouze několik bylo v posledních letech nahrazeno betonem. Je součástí každodenní trasy stovek místních obyvatel a považuje se za jeden z nejčastěji fotografovaných objektů v Myanmaru.
Stúpy v Mrauk U
Dalším bývalým hlavním městem Myanmaru je Mrauk U, v jehož okolí se na rozloze 7 kilometrů čtverečních rozprostírá archeologická zóna, v níž se nacházejí chrámy a stúpy pocházející z dob rozkvětu tehdejší říše, tedy konkrétně z 15. až 18. století. Při návštěvě byste rozhodně neměli opomenout chrámy Shite-thaung (Shite-thaung Temple), kde se setkáte s mnoha vyobrazeními Buddhy i jiných symbolů této filozofie, Htukkanthein (Htukkanthein Temple), jenž současně zastával funkci svatyně i pevnosti, nebo Koe-thaung (Koe-thaung Temple), který je největším z všech.
Pagoda Kyaiktiyo
Na vrcholku obrovského zlatého balvanu, který na první pohled vypadá, jakoby padal z útesu hory Kyaiktiyo (Mount Kyaiktiyo), se tyčí jedno z nejposvátnějších buddhistických míst – pagoda Kyaiktiyo. Říká se, že kámen je se skálou spojen pramenem Buddhových vlasů, jež věnoval poustevníkovi a ten zase králi, který pomocí magie vytáhl z oceánu onen balvan, na němž postavil dnešní pagodu. Při pohledu na jeho pozicí i podobu lze poměrně snadno rozpoznat, že symbolizuje harmonii a fyzickou i duševní rovnováhu.
Myanmar je místo, které silně vyzařuje mírumilovnou, harmonickou energii. Jeho návštěvníkům tedy nabízí jistý odpočinek od ruchu velkoměst. Při návštěvě jeho velkolepých monumentů na vás dýchne dlouhá tradice, zatímco při objevování jeho přírodních krás se vám dech spíše zatají, spolehnout se však můžete na přátelské a tolerantní chování místních obyvatel.