Zajímavosti v Kuvajtu – památky a zajímavá místa k navštívení

5152

Kuvajt (Kuwait) je stát, který se rozkládá na severozápadě Perského zálivu. Jedná se o menší zemi s rozlohou 17 820 km², na nichž žije přes 2,5 milionu obyvatel. Hlavním město se nazývá rovněž Kuvajt a představuje také jednu z místních nejzajímavějších turistických destinací. Náročné klima není zrovna příznivé pro vytvoření přírodních krás, ale zajímavých památek se tu pár najde.

Zajímavosti o Kuvajtu

  • Kuvajt patří mezi konstituční monarchie. Samostatnost na Velké Británii přitom získal až v roce 1961.
  • Země má obrovské zásoby ropy (až 8 % světových zásob) a v minulosti byla i centrem obchodu v celé oblasti Perského zálivu.
  • V posledních desetiletích nicméně došlo k určitému ekonomickému úpadku. Na vině je zejména válka v Perském zálivu (1990–1991), jež začala iráckou invazí právě do Kuvajtu.
  • Aktuálně se jedná o poměrně bezpečnou zemi s nízkou mírou kriminality, na čemž nic nemění ani blízké aktivity Islámského státu. Kuvajt je mimochodem součástí koalice proti této teroristické organizaci.
  • Na druhou stranu je místním hlavním náboženstvím islám, takže byste při případné návštěvě měli dodržovat zdejší striktní pravidla. Nesmí se tu např. konzumovat alkohol.

Zajímavá místa a památky v Kuvajtu

Hlavní město Kuvajt (Kuwait City)

Město Kuvajt asi přesně splňuje obraz toho, co si většina lidí představí pod pojmem „metropole na ropu bohaté země“. Nachází se zde tudíž moderní zástavba, kterou tvoří i architektonicky opravdu zajímavé stavby. Jmenovat určitě musíme orientační bod města, a to nádherné věže nazývané Kuwait Towers, případně mrakodrap Al Hamra Tower, jenž zaujme nejen svým nezvyklým vzhledem, ale také výškou. Se 414 metry se totiž jedná o nejvyšší stavbu Kuvajtu. Ve městě se ovšem nalézají i některé historické památky, z nichž nejstarší je Šejkův palác (Seif Palace) z roku 1896.

Hřbitov vojenské techniky v Ali Al Salem Air Base

V těsné blízkosti hlavního města si na své přijdou zejména milovníci vojenství. U letecké základny Ali Al Salem Air Base se nachází místo, které je často označováno jako největší vrakoviště vojenské techniky na světě (v angličtině se pro něj používá název„Boneyard“, ale nazýváno je také „Umm Al Kwaty“). Po ukončení války v Perském zálivu sem totiž zamířila veškerá zničená technika z celé země. Poslední odpočinek zde tedy nalezly např. letadla, obrněná vozidla, raketomety, osobní a nákladní automobily a jedná se vskutku o neuvěřitelný pohled.

Město Al Jahra

Al Jahra se nachází 32 km západně od města Kuvajt. Jedná se o další důkaz, jak se může malá obec v okolí oázy během několika desetiletí proměnit v moderní město. Na konci 19. a na počátku 20. století zde byla k ochraně místního zemědělství zbudována Rudá pevnost (Kuwait Red Fort), kterou si také můžete dodnes prohlédnout. Právě kolem ní postupně vyrostlo město, ve kterém se dnes nalézají moderní čtvrti a krásné výškové budovy.

Město Al Ahmadi

Al Ahmadi leží opět v těsné blízkosti hlavního města Kuvajtu, tentokrát jižním směrem. V roce 1946 zde byla objevena ropa a jedná se tedy o jedno z nejvýznamnějších průmyslových center země, což dokládají i místní ropné rafinérie. Kromě toho je však Al Ahmadi známo i díky krásným parkům, pro které je často označováno i jako nejzelenější místo celého Kuvajtu.

Ostrov Failaka (Failaka Island)

Failaka je nepochybně archeologicky nejdůležitější oblastí v Kuvajtu. Ostrov najdete v Perském zálivu asi 20 km východně od hlavního města. Již před více než 3 000 lety zde žili lidé spojovaní s tzv. dilmunskou kulturou, jež čile obchodovala se starověkou Mezopotámii a Indií. A právě památky jako keramika či kovové předměty z tohoto období jsou na ostrově Failaka intenzivně zkoumány.

Pouštní krajina

Většinu území Kuvajtu pokrývá poušť, zdejší příroda tedy právě nepřekypuje životem. Výlet do písečných dun však má co nabídnout. V poušti lze stanovat a můžete tu narazit i na beduíny. Poušť má ovšem i negativní důsledky (nejen) pro turisty, neboť jsou v zemi časté písečné bouře. Jen pro zajímavost – poušť se dostala i do názvů dvou hlavních osvobozujících operací během války v Perském zálivu, totiž Pouštní štít a Pouštní bouře.

Tento výčet ukazuje, že se Kuvajt ani zdaleka nenachází na vrcholu pomyslného žebříčku turisticky nejzajímavějších destinací. Nehostinnou přírodu a striktní nařízení ještě navíc doplňuje přísná vízová politika, která má bránit přílivu nemístných mravů z ciziny. Několik zajímavých míst se zde přece jen najde a místní lidé jsou poměrně příjemní, tak zkuste svoje štěstí a vydejte se na cestu.

Předchozí článekZajímavosti v Čadu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti na ostrově Svatý Vincent a Grenadiny – zajímavá místa a památky k vidění