Zajímavosti v Bělorusku – zajímavá místa a památky k vidění

13056
Jezerní krajina v Bělorusku | balaikin/123RF.com
Jezerní krajina v Bělorusku | balaikin/123RF.com

V Evropě zbývá už jen velmi malý počet míst, kde se můžete osvěžit pohledem na téměř nedotčenou přírodu a kde můžete narazit na stáda jedněch z největších evropských savců – zubrů. Kde můžete téměř volně tábořit na břehu křišťálově čistých řek a průzračných jezer, uprostřed krajiny nedozírných smíšených lesů. Kde můžete prožít klidnou a přitom poměrně levnou, i když možná skromnější dovolenou, během níž nebudete míjet davy turistů na každém kroku. Jak že se jmenuje ta země, jejíž nejvyšší hora – Dzjaržynskaja hara – dosahuje neuvěřitelných 345 m. n. m.? Země oplývající nejen lidovými tradicemi i folklórem, ale také bohatou historií a významnými osobnostmi?

Ten stát leží asi 880 km severovýchodně od České republiky. Na rozloze, která je zhruba dvaapůlnásobkem rozlohy Česka (konkrétně 207 600 km2), žije zhruba stejný počet obyvatel a jeho hlavním městem je Minsk. Kdo tipoval Bělorusko, nemýlil se.

Zajímavosti o Bělorusku

  • Zastoupení Rusů není v Bělorusku až tak veliké (přibližně 8,3%), ale přesto je kromě běloruštiny úředním jazykem také ruština, kterou hovoří přes 70% obyvatel.
  • Pozůstatkem po poslední době ledové na území Běloruska je přibližně 10 700 jezer. Největšími jezery jsou jezero Narač (79,6 km2), Asvějské jezero (52,8 km2) a Červené jezero (43,7 km2).
  • Zhruba jedna třetina běloruského území je pokryta lesem. Pokud máte rádi procházky lesem, sbírání hub nebo táboření, tak tato země je pro vás jako stvořená.
  • Současná metropole Minsk působí na první pohled moderním dojmem, ve skutečnosti patří k nejstarším evropským městům: první dochovaná zmínka o něm pochází z roku 1067.
  • Pokud se do Běloruska chystáte, nenechte si ujít místní speciality. Důležitou surovinu pro přípravu jídla tvoří houby. Zkuste ochutnat výtečnou polévku z hub a krupice nebo houby na smetaně. Oblíbenými ingrediencemi běloruské kuchyně jsou česnek a kmín. Z více než sto druhů rostlin se připravuje tradiční likér Běloveskaja.

Zajímavá místa a památky v Bělorusku

Minsk

Panorama běloruského města Minsk | ppl58/123RF.com
Panorama běloruského města Minsk | ppl58/123RF.com

Minsk je starší než například ruská Moskva nebo německý Berlín, teprve v roce 1991 se však stal hlavním městem nezávislého Běloruska. Do té doby bylo Bělorusko vždy součástí větších územních celků: Kyjevské Rusi, Velikého knížectví litevského, polského království, carského Ruska nebo Sovětského svazu. Bělorusko má za sebou opravdu spletitou a ne zrovna pompézní historii.

Největších změn, co se výstavby týče, se obyvatelé Minsku dočkali po druhé světové válce. Staré historické budovy musely ustoupit novým socialistickým stavbám, panelovým sídlištím, monumentálním budovám a širokým ulicím. Tou největší z nich je obrovská třída Františka Skaryny. Na jednom z jeho konců leží Náměstí nezávislosti.

Jen kousek od něj se nachází katolický kostel Sv. Simona a Heleny. Svatostánek, také známý pod jménem Červený kostel, je úzce spjatý s působením polské komunity. Během dob SSSR sloužil jako divadlo i filmové studio. Polští architekti jej postavili z cihel dovezených z polského poutního místa Čenstochová.

Nejstarším kostelem v Minsku je kostel sv. Máří Magdalény. Malá církevní stavba s kaplí je součástí širšího modernizovaného komplexu s několika kupolemi v typicky ruském stylu. Z dalších církevních památek můžeme jmenovat římskokatolickou katedrálu Panny Marie nebo chrám svatého Alexandra Něvského.

Důkazy krutostí nacistických okupantů, ale také obětavých a hrdinských činů obyvatel města, odhaluje Muzeum velké vlastenecké války (Great patriotic war museum). Dlouhá řada válečných exponátů, tanků, letadel děl a další vojenské techniky nejen Bělorusům připomíná, že během války bylo v Bělorusku zabito přes 2,3 milionu lidí.

Malou kuriozitou je dům v centru města, v němž kdysi žil pravděpodobný vrah J. F. Kennedyho – Lee Harvey Oswald, který kdysi žádal o sovětské občanství.

Bělověžský prales

Zubří stádo v Bělověžském pralese | pytyczech/123RF.com
Zubří stádo v Bělověžském pralese | pytyczech/123RF.com

Bělověžský prales se rozkládá na celkové ploše 1 250 km2 na hranici Polska a Běloruska, přičemž velikost národního parku na běloruském území je přibližně 90 tis. hektarů. Název rezervace souvisí s městem Kameněc vybudovaném ve 13. století, ve němž dodnes stojí strážní „Kameněcká“ nebo Bílá věž. Na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO byl Bělověžský prales zapsán již v roce 1979.

Místo je unikátní nejen různorodostí flóry (více než 900 druhů), velikostí a stářím některých stromů, ale i množstvím rozmanitých živočichů. Pro turisty je bezesporu největším lákadlem stádo zubrů evropských. V současné době se zdejší počet zubra evropského pohybuje mezi 250-300 kusy.

Neopakovatelnou atmosféru této lokality si mohou návštěvníci vychutnat díky speciálně upraveným turistickým trasám v doprovodu profesionálních průvodců. Pro milovníky lovectví je nutno podotknout, že právě lovecká turistika tvoří jeden z největších zdrojů příjmů této oblasti. Chcete udělat radost dětem a připomenout si svá dětská léta? Není nic jednoduššího. V pralese se nachází rezidence běloruského Dědy Mráze a Louka pohádek, které jsou zejména v zimě vyhledávaným turistickým cílem mezi dětmi, kteří se chtějí svěřit se svým přáním.

Brest – západní brána Běloruska

Brána do pevnosti v Brestu | nordroden/123RF.com
Brána do pevnosti v Brestu | nordroden/123RF.com

Na hranici s Polskem leží město Brest, jehož celá historie je spjata s vojenskými vpády a válkami, proto zde byla v letech 1836-1842 postavena pevnost. Na počátku 20. století se Brest stal pevností 1. třídy s řadou budov, bran a důstojnických domů. Za zmínku bezesporu stojí budova tzv. Bílého paláce, v níž byla v roce 1918 podepsána Brestlitevská mírová smlouva ukončující boje na východní frontě I. světové války.

V průběhu 2. světové války se opět projevila důležitost této pevnosti, když její obránci měsíc vzdorovali německým jednotkám. V poválečném období se stala brestská pevnost památníkem obětí války. Vybudování pamětního komplexu „Brestská pevnost-hrdina“ připadá na rok 1971.

Grodno

Město Grodno v Bělorusku | sergeiafanasev/123RF.com
Město Grodno v Bělorusku | sergeiafanasev/123RF.com

Město bylo založené v 10. století, leží na hranici tří států: Běloruska, Polska a Litvy, což sebou vždy neslo mnohé nevýhody spojené s častými vojenskými konflikty. Naopak přínosem je velké množství podivuhodných památek: kostely a barokní katedrály, paláce a pevnosti i domy ze 14. století. Dřevěný Kostel sv. Borise a Hliba z 12. století je zařazen do seznamu světové kultury UNESCO a současně je to jediný starověký ruský chrám ze 12. století dochovaná do dnešní doby. Vaší pozornosti by v žádném případě neměly ujít starší Spodní chrám vybudovaný ve 12. století a mladší Horní chrám z 15. – 16. století.

Nesmazatelnou stopu zde zanechalo i židovské obyvatelstvo, které muselo čelit nenávisti a pogromům a které bylo v průběhu 2. světové války téměř vyhlazeno. Dnes můžete navštívit židovský hřbitov z roku 1312 a hlavní chorální synagogu.

Pripjať a Braslav

Území meandrů řeky Pripjať a okolní neproniknutelné lesy na jižní hranici Běloruska tvoří Pripjaťský národní park s plochou 940 km2. Národní park ležící asi 280 km jižně od Minska je přístupný nejen po silnici, ale i po řece na některé z menších lodí, které vyplouvají z městečka Turov. Tato lokalita může nabídnout především značné množství druhů ptactva (moták stepní, sýkora azurová, vodouš malý).

Národní park Braslavská jezera v Bělorusku | alexvav/123RF.com
Národní park Braslavská jezera v Bělorusku | alexvav/123RF.com

Národním parku Braslavská jezera si užijte jeden z nejkrásnějších jezerních systémů, který vytváří více než 30 vzájemně propojených jezer a také malebné kopce pokryté lesy. Jedinečnost krajiny dokresluje fakt, že se jedná o nejčistší jezera vhodná ke koupání a vyjížďkám na lodích.

Jezero Narač

Západ slunce nad jezerem Narač v Bělorusku | happyalex/123RF.com
Západ slunce nad jezerem Narač v Bělorusku | happyalex/123RF.com

Rozlohou největší jezero Běloruska se rozkládá 150 km severozápadně od Minsku v národním parku Naračský (kromě Narače k němu patří dalších 42 jezer). Jeho srdcovitý tvar má rozlohu 79,8 km2 a délku břehu 41 km. Střední hloubka jezera dosahuje 9 metrů, ale jeho největší hloubka je až 24,08 metrů. V severovýchodní části jezera můžete vidět ostrov o rozloze 6 hektarů. Na březích jezera stojí lázně i stejnojmenné město Kupa, poskytující zdroje minerálních vod, které pomáhají při léčbě onemocnění srdce a oběhové soustavy.

Na území parku jsou sanatoria, turisticko-léčebný komplex a dětský ozdravovací tábor. Lázeňská část Narače vznikla už ve 20. a 30. letech 20. století, na tom samém místě rovněž vyrostly největší běloruské lázně Narač. Amatérský rybolov je povolen na vybraných jezerech a je k němu zapotřebí placené povolení.

Pokud nejste příliš nároční, nechcete putovat tisíce kilometrů daleko a toužíte poznat krajinu téměř lidmi nedotčenou, místo, kde příroda nabízí to nejhezčí ze své pestré palety, Bělorusko je tou pravou zemí.

Předchozí článekZajímavosti v Ázerbájdžánu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti na Cookových ostrovech – památky a zajímavá místa k navštívení