Schválně – jaký stát vás napadne, když se řekne „krásné ženy“? Česko a Slovensko jsou jasnou volbou každého vlasteneckého čtenáře, ale zkuste zamířit poněkud jižněji. Na cestu vám přidáme ještě šťavnaté steaky, kávu, jiskřivé víno Merlot a čaj maté. Už je to lepší? Možná vás k cíli dovede informace, že jméno hledané země je odvozeno od vzácného kovu – stříbra. Pokud hledače tajemné země nezláká stříbro, možná je přivábí klenoty v podobě přírodních krás, které nabízí Patagonie, Magalhãesův průliv, hora Aconcagua i řeka Paraná. Že přihořívá? Tak tedy ještě přidáme Ohňovou zemi, zapálené fotbalové fanoušky a žár, jenž plane v srdcích tanečníků tanga.
A když dodáme, že slavnými osobnostmi byly nebo jsou Evita Perónová, Diego Maradona, Lionel Messi nebo papež František, je jasné, že odpověď na tuto lehkou hádanku zní: Argentina.
Zajímavosti o Argentině
- Argentina je po Brazílii druhou největší zemí Jižní Ameriky a osmou největší zemí světa.
- Jejím hlavním, největším a také nejlidnatějším městem je Buenos Aires, kde žije téměř 3 000000 obyvatel. Současně je to desáté největší město na světě.
- V Laguně del Carbon leží nejnižší bod celé západní polokoule – Gran Bajo de San Julián se svou hloubkou -105 m.
- Aconcagua, ležící v rozeklaném pohoří Andy, je nejvyšší horou nejen Ameriky, ale i celé jižní a západní polokoule. Měří 6 962 metrů.
- Ushuaia, hlavní město provincie Tierra del Fuego (Ohňové země), je nejjižněji položené město na světě.
A nejsou to jen tato místa, která do Argentiny lákají davy zahraničních návštěvníků a turistů.
Zajímavá místa a památky v Argentině
Buenos Aires
Argentinskou metropoli nelze samozřejmě minout. Buenos Aires se nachází na jihovýchodním pobřeží Jižní Ameriky při ústí řek Río de la Plata (River Plate), Paraná a Uruguay, která postupně přecházejí v mořský záliv. Tento významný přístav se původně jmenoval Santísima Trinidad y Puerto de Nuestra Señora del Buen Ayre neboli Nejsvětější trojice a přístav Panny Marie dobrého větru. Hlavním městem nezávislé Argentiny je od roku 1880.
Mezi památkami, které se v Buenos Aires nacházejí a které byste neměli minout, rozhodně patří budova vlády a současný prezidentský palác Casa Rosada (Růžový dům) k těm nejvýznamnějším. Casa Rosada stojí na Květnovém náměstí, na němž se vždy odehrávaly všechny důležité změny a historické události.
Nejstarší budovy města, mezi něž patří i Manzana de las Luces pocházející z poloviny 17. století, mohou turisté obdivovat ve čtvrti Montserrat. Ještě starší je El Cabildo, budova bývalé radnice na náměstí 25. května. Prostá renesanční budova z konce 16. století v současnosti hostí muzeum argentinské historie.
V Buenos Aires narazíte na vlivy evropské kultury na každém kroku. Ne nadarmo se městu říká „Paříž jihu“ nebo „Paříž Jižní Ameriky“. Důkazem je i Teatro Colón, krásná a proslulá budova divadla, v němž návštěvníci mohou shlédnout některé ze známých světových operních představení.
Vodopády Iguaçu
V místech, ležících nedaleko soutoku řek Iguazú a Paraná, je část hranice mezi Argentinou a Brazílií tvořena úchvatnou přírodní scenérii – vodopády Iguaçu. Podle legendy indiánského kmene Caigangues kdysi světu vládl mocný bůh v podobě hada – M’Boy.
Jednou se na své poddané rozzlobil kvůli tomu, že překrásná dívka, jež mu měla být zasvěcena, prchla se svým milým. Vnikl do hlubin země, tam se několikrát obrátil, čímž vytvořil děsivou trhlinu. Tak vznikl obří vodopád, ve skutečnosti gigantický geologický zlom okraje Brazilské vysočiny, který zalévají vody divoké řeky Iguazú. Hluboká propast, kam padají z výšky 82 metrů, se nazývá Garganta del Diablo (Ďáblovo hrdlo). Přepadová hrana vodopádu, dlouhá přibližně 2 700 metrů, je nesouvislá a rozeklaná, takže voda se po ní řítí dolů v mnoha nádherných pramenech a kaskádách. Jde o největší systém vodopádů na Zemi. V jejich okolí – jak na brazilské, tak na argentinské straně – se rozkládají rozlehlé národní parky (Parque Nacional Iguazú v Argentině, Parque Nacional do Iguaçu v Brazílii) zahrnující jednak zachovaný tropický prales, jednak samotné vodopády.
Aconcagua
Nejvyšší horou Ameriky s výškou 6 959 m je Aconcagua. Je součástí nejdelšího pohoří světa – And. Najdeme ji v provincii Mendoza se stejnojmennou metropolí, asi 15 km od hranice s Chile. V Mendoze návštěvníci musí zakoupit zvláštní povolení k výstupu na horu i ke vstupu do národního parku, jímž cesta k vrcholu vede. Ve výšce 2 700 n. m. se dobrodruzi, kteří hodlají horu zdolat, mohou pokochat krásami populárního místa. Je jím sedlo Puente de Inca, proslulé svým travertinovým mostem, jenž se klene přes řeku Vacas. Vznikl (nejen) působením horkých sirných pramenů, které nedaleko něj vyvěrají a u nichž na počátku 20. století vznikly lázně pro léčbu respiračních a pohybových nemocí. Jejich sláva je dnes již bohužel jen dávnou minulostí.
Jméno Aconcagua je zkomoleninou, jež vzešla z jazyka původních obyvatel této oblasti – Inků. V kečuánštině Anco-cahuac znamená Bílá stráž. Prvním přemožitelem horského velikána se stal v roce 1897 švýcarský horský vůdce Mathias Zurbriggen.
Ushuaia
Je hlavním městem argentinské provincie a největšího jihoamerického ostrova Tierra del Fuego (Ohňová země). Ushuaia leží ve stínu andských štítů Martial a Olivia na jižním pobřeží ostrova. Tento důležitý přístav má přibližně 60 tisíc obyvatel. Směrem na jih od něj leží Drakeův průliv a za ním už jen země věčného ledu: Antarktida. Ne náhodou si zde připadáte jako na konci světa.
Strategicky výhodná poloha místa přivedla někdejší argentinskou vládu k myšlence využít ji k vybudování vězení, z nějž nebude úniku. K založení městečka došlo v roce 1884. Budova bývalého vězení dnes slouží jako muzeum (Museo Marítimo y ex presidio de Ushuaia). Zde uložené exponáty uchovávají vzpomínky na doby nejstarší – na historii dávných objevitelských plaveb. Sbírky etnografického a přírodovědného muzea (Museo Territorial Fin del Mundo) zahrnují především předměty původních indiánských obyvatel, vězňů a zbytky ztroskotaných lodí.
Z Ushuai se lze vlakem po úzkokolejce zvané Tren del Fin del Mundo (Vlak konce světa) přesunout přímo na pobřeží oceánu nad záliv Lapataia, u nějž se rozprostírá národní park Parque Nacional de Tierra del Fuego. Zájemce z řad návštěvníků čekají atraktivní turistické stezky, které se vinou kolem lesů a jezírek, ledovců i dravých potoků. Pokud turistům bude přát štěstí, mohou narazit mohou na různé druhy savců (např. na vlky, na jeleny, lišky, králíky i bobry) nebo ptáků (albatrosy, potápky, kachny i racky, husy).
S pomocí člunu lze doplout až k mysu Horn a tam pozorovat lvouny a tučňáky. Za zmínku stojí i Faro del fin del mundo (Maják na konci světa), známý z prvního posmrtně vydaného románu francouzského spisovatele Julesa Verna.
Ledovec Perito Moreno
V provincii Santa Cruz stojí jeden z nejvyhledávanějších turistických cílů v Argentině: malé patagonské městečko El Calafate. Je totiž výchozím bodem k ledovci Perito Moreno, vzdálenému zhruba 80 km západním směrem od El Calafate. Říká se, že Perito Moreno je nejkrásnějším ledovcem na světě. Je součástí obrovského ledovce zvaného Campo de Hielo Sur (16 800 km2). Jen samotný sněhovo-ledový splaz Perito Moreno, nacházející se na území Národního parku Los Glaciares, je široký přibližně 5 km a dlouhý asi 30 kilometrů. Z vyhlídkových plošin mohou zvědavci dobře pozorovat postupné tání ledovcové masy, které se projevuje odlamováním a pádem velkých kusů ledu do vod jezera Lago Argentino.
Ruinas de Quilmes
Ruinas de Quilmes jsou mohutné zříceniny předkolumbovského sídliště v provincii Tucumán. Kopec, na němž se pozůstatky dávného města nacházejí, je porostlý nesčetnými kaktusy a nabízí úchvatný výhled do okolní krajiny. V letech 800 až 1400 n.l. ji obývali příslušníci indiánského národa Diaguita, později byla celá oblast podmaněna nenasytnou říší Inků, nicméně původní kultura se existovala ještě dalších 100 let po podmanění dobyvateli.
Při svých toulkách Argentinou možná nenarazíte na stříbro. Ale zcela jistě potkáte řadu místních lidí, kteří mají zlatá srdce. A až poznáte, jaké přírodní a kulturní bohatství tato překrásná země nabízí, rádi se do ní budete vracet a s láskou na ni vzpomínat.