Dnes se vydáme za hranice Maroka, do krásné africké země jménem Mauritánie. I přesto, že její značnou část tvoří poušť Sahara, najdeme zde nádhernou krajinu a hned dva národní parky. Nezapomenutelné zážitky budete mít i z návštěvy pouštních měst a oáz, nebo z prohlídky hlavního města Nuakšott (Nouakchott), které ještě před 150 lety bývalo pouhou rybářskou vesnicí.
Zajímavosti o Mauritánii
- V Mauritánii mají nejen obří pouště, ale také obří vlaky. Můžete se zde svézt nejdelším vlakem na světě, jehož vagóny měří dohromady kolem 3 km. Většina vagónů je sice nákladních, ale jeden je určen přepravě osob.
- Pro cestu do Mauritánie budete potřebovat vízum. Úřad pro vyřizování víz pro obyvatele ČR sídlí v Berlíně. Proto je nejjednodušší cestovat přes Maroko, kde si můžete vyřídit vízum po cestě a mnohem jednodušeji.
- Mauritánie se řadí mezi země Afriky s velmi řídkým osídlením. Celá jedna čtvrtina obyvatel žije v hlavním městě Nuakšott (Nouakchott).
- Země dostala jméno po kmeni Maurů, kteří jsou zde nejpočetnější. Jsou to lidé malého vzrůstu, s bronzovou kůží a dlouhými vlasy.
- Země trpí na nedostatek vláhy, proto je hlavním způsobem obživy pastevectví. V posledních letech se země orientuje také na těžký průmysl, zejména těžbu soli, železné rudy nebo mědi.
V roce 1981 vláda definitivně ukončila v té době legální otroctví a obchod s lidmi. Dodnes je však dle místních obyvatel a informací ministerstva zahraničí USA otroctví neoficiálně podporováno. Děje se tak zejména v rámci etnika severoafrických Arabů, kteří jsou stále zvyklí pronajímat své ženy a také děti na práci.
Zajímavé místa a památky v Mauritánii
Hlavní město Nuakšott (Nouakchott): Ráj rybářů
Do roku 1958 byla Mauritánie francouzskou kolonií, což ovlivnilo dění v celé zemi a také v hlavním městě. Malá rybářská vesnice se rychle rozrostla v hlavní metropoli, ve které dnes žije až čtvrtina obyvatel. Ve městě nenajdete mnoho památek, můžete však navštívit tradiční rybářský přístav, rybí trh a atypickou Saúdskou mešitu. Určitě nevynechejte procházku kolem francouzské ambasády, která byla postavena již za doby koloniální jako nedobytná pevnost.
Tip: Pokud zvládáte alespoň základy francouzštiny, určitě si je před cestou oprašte. Bude se vám hodit více než angličtina, které místní rozumí opravdu poskrovnu.
Oázy a pouštní města
Rozlehlé duny Sahary zabírající až dvě třetiny země ukrývají spousty pokladů. Těmi jsou zejména pouštní města a oázy, které poskytující vhodné místo k životu pro lidi i mnoho druhů rostlin a živočichů.
TIP: Do většiny pouštních měst se nedostanete jinak než na velbloudech. Jejich cena je smluvní, takže se nenechte zastrašit, zjistěte si ceny a nebojte se o ceně chvíli diskutovat.
- Atâr: V blízkosti tohoto pouštního města byla objevena podzemní řeka, díky které je dnes místo hojně obývané nejen lidmi. Najdete zde muzea, čajovny a kavárny i historické mešity. Atâr je také výborným výchozím bodem na cestu přes poušť do dalších oázových měst.
- Chinguetti: Působivé staré pouštní město postavené z rozpadajícího se pískovce. Najdete zde bohatou místní kulturu, mešity i knihovny.
- Ouadâne: Oáza skrytá v závějích zlatavých písečných dun. Kdysi centrum intelektuálního myšlení, dnes tak trochu město duchů. Najdete zde ruiny mešit ze 14. století, díky kterým (mimo jiné) je město zapsáno na světovém seznamu chráněných památek UNESCO.
- Tergit: Další oáza a pouštní místo, které vás překvapí zejména svou vláhou. Jedná se o jednu z mála zelených oáz, kde se můžete navíc také vykoupat.
Národní park Banc d’Arguin (Banc d’Arguin National Park)
Tam, kde nehostinné duny vyprahlé Sahary splývají s ekosystémem na pobřeží Atlantického oceánu, se rozprostírá Národní park Banc d’Arguin. Místo nabízí velkolepý pohled na prázdné pobřeží plné ptactva, které zde každý rok putují v tisících. Nejznámějšími druhy jsou plameňáci a pelikáni. Národní park je řazen mezi světové památky UNESCO a je jedním z hlavních turistických cílů v Mauritánii.
Hřbitov lodí v Nouadhibou (Ship graveyard)
Pohled na pobřeží v zálivu Nouadhibou vám nedá spát ještě několik dní. Jedná se doslovně o hřbitov obřích lodí, které jsou zde na mělčině zapomenuté desítky let. Lodě zde ale sami neztroskotali. Likvidace lodí je docela nákladná procedura. Proto bylo jednodušší najít mělčinu, na kterou se vyřazené lodě jednoduše umístí a ponechají svému osudu. V průběhu let se zde navezlo více než 300 lodí, mezi kterými jsou i obří monstra – tankery, nákladní a rybářské lodě i bývalá námořní vojenská technika.
Závěrem pozvánka na čajový rituál
Mauritánie je zemí čaje a čajových rituálů. Pokud budete mít štěstí a někdo z místních vás pozve domů na čaj (stane se vám to poměrně často), připravte si minimálně hodinu a půl svého času. Maurové jsou národem pohostinným, nikam nespěchají a neradi se hádají. Volný čas nejraději tráví posedáváním ve stínu stromu, dlouze připravují čaj, který poté ještě déle popíjejí.
První částí rituálu je samotné vaření čaje v malé konvičce na žhavých uhlících, která se několikrát sundává z ohně a znova na něj pokládá. Nejčastěji se vaří čaj zelený, silně slazený, s mátou či jinými bylinami. Následně přichází dlouhé přelévání a slévání čaje do mnoha skleniček. To proto, aby se docílilo ideální teploty čaje a rozpustil se všechen cukr. Rituál završuje samotné ochutnávání osobou, která čaj připravuje. Až na samotném konci si můžou čaj vychutnat také hosté.
Mauritánie je nádherná africká země, která má své obyvatele už od doby pravěké. Na jejím území se vystřídalo mnoho národností, kultur i náboženství, které její obyvatele navždy ovlivnily. I díky bohaté historii je tak Mauritánie zemí, která dokáže nabídnout opravdu nezapomenutelný turistický zážitek.