Zajímavosti Guyany – zajímavá místa a památky k vidění

5216
Vodopády Kaieteur v jihoamerické Guyaně | rafcha/123RF.com
Vodopády Kaieteur v jihoamerické Guyaně | rafcha/123RF.com

Guyana je chudou zemí na severovýchodě Jižní Ameriky. Svou rozlohou téměř 214 970 km2 sice takřka třikrát převyšuje Českou republiku, přesto se jedná o třetí nejmenší stát jižní části amerického kontinentu. Žije zde také pouze 736 tisíc obyvatel. Guyana samozřejmě láká i turisty, a to především na překrásnou přírodu, kterou tvoří úchvatné vodopády, deštné pralesy a savany, na nichž žije řada druhů rostlin a zvířat. Zároveň je možné obdivovat mnoho koloniálních památek.

Zajímavosti o Guyaně

  • Ač byla Guyana objevena Španěly, usazovali se zde především Britové, Nizozemci a Francouzi. Dlouho byla také předmětem sporů, až došlo k rozdělení na tři části, přičemž dnešní stát Guyana se stala britským územím.
  • Koloniální zájmy Britů byly ovšem v rámci amerického dvojkontinentu soustředěny především na sever. Guyana je dnes proto jediný stát Commonwealthu Jižní Ameriky.
  • Zajímavé je rovněž složení obyvatel, když jsou zde nejvíce zastoupeni Indové (43 %), tedy ne indiáni, ale potomci otroků z Indie. Po křesťanství proto tvoří druhé nejrozšířenější náboženství země hinduismus, což je na jihoamerický kontinent dosti nezvyklé.

Zajímavá místa a památky v Guyaně

Hlavní město Georgetown

Katedrála svatého Jiří v Georgetownu v Guyaně | mathess/123RF.com
Katedrála svatého Jiří v Georgetownu v Guyaně | mathess/123RF.com

Georgetown je největším městem Guyany a leží na pobřeží Atlantického oceánu. Nachází se tu přitom mnoho staveb z koloniálního období. Obdivovat je možné řadu dřevěných budov, a to včetně Katedrály sv. Jiří, která měří úctyhodných 39 metrů. Kromě toho zde naleznete věž v tržišti Stabroek, z níž budete mít město jako na dlani. Za zmínku pak jistě stojí i překrásné botanické zahrady. Především díky nim získal Georgetown přezdívku „zahradní město Karibiku“. Nutno ovšem dodat, že dle Ministerstva zahraničních věcí ČR se jedná o místo s poměrně vysokou kriminalitou.

Město Bartica

V nevelké vzdálenosti od Georgetownu leží další město, jež stojí za návštěvu, totiž Bartica, která je nazývána „branou do vnitrozemí“. Ačkoli se nenachází u Atlantiku, voda pro něj má rovněž zásadní význam, neboť se zde stékají řeky Cuyuni a Mazaruni s řekou Essequibo. Bartica má sice 10× méně obyvatel než hlavní město (cca 20 000), přesto stojí za vidění, neboť zde žijí zlatokopové a hledači diamantů, takže má velmi specifickou atmosféru.

Marshallovy vodopády (Marshall Falls)

Nedaleko města Bartica lze objevit jeden ze skvostů země, a to Marshallovy vodopády. Nejenže se můžete kochat nádherou padající vody, ale v jejich blízkosti se nabízí možnost koupání v několika jezírcích a navštívit lze i deštný prales. Pokud ovšem vodopády opravdu milujete, v Guyaně na vás čeká ještě daleko intenzivnější zážitek…

Vodopád Kaieteur (Kaieteur Falls)

Možná vás překvapí, že se na západě Guyany nachází vodopád, který se svou majestátností bez problémů vyrovná světoznámým vodopádům Niagarským a Viktoriiným. Na výšku sice měří „pouhých“ 226 metrů, čímž se některým světovým gigantům nemůže rovnat, ale jeho unikátnost spočívá v kombinaci výšky a vodního objemu. Průměrná rychlost průtoku totiž činí 663 m3/s, takže působí opravdu velkolepě! V jeho okolí se navíc nachází vzácná pralesní fauna a flóra, takže pokud se sem vydáte, budete mít zcela jistě zážitek na celý život.

Savana Rupununi

Savana Rupununi na jihozápadě země představuje další povinnou zastávku turistů na cestě po Guyaně. Kromě řady rančů se zde nacházejí i vesnice indiánů, takže na vás dýchne pravá jihoamerická atmosféra. V savaně navíc žije mnoho druhů zvířat, jako je např. jaguár. Zároveň tu lze spatřit rozličné druhy ptáků, z nichž musíme jmenovat především skvostnou harpyji pralesní, což je po kondorovi andském druhý největší dravý pták Jižní Ameriky.

Pohoří Kanuku

Pohoří Kanuku je skupinou hor, které se nacházejí na okrajích savany Rupununi. Jejich zalesněné hřebeny, které sahají až do výšky okolo 900 metrů, opět ukrývají rozmanité druhy zvěře. Dokonce zde dle odhadů žije 60 % všech ptačích druhů a 80 % savců Guyany. Zmínit musíme opět harpyji pralesní, ale u řeky Rupununi, která odděluje východní část Kanuku od západní části, můžete zahlédnout i vydru obrovskou, jejíž délka dosahuje až 1,5 metru.

Ačkoli je Guyana chudá země, ve které se mohou turisté stát terčem kriminální činnosti, nejen dobrodruzi by si ji rozhodně neměli nechat ujít. Všem návštěvníkům totiž bude odměnou pohled na krásné koloniální památky, ale především divoká příroda, která už je na evropském kontinentu velkou vzácností. Navíc se je odtud možné vydat do sousední Venezuely či Brazílie, takže se jedná o vhodnou destinaci, ve které je možné zahájit objevování jihoamerického kontinentu.

Mohlo by vás zajímat: spory o toto území, o nichž jsme psali výše, mohou vyvolávat trošku zmatek. Zatímco původně Nizozemskou Guyanu lze díky dnešnímu názvu Surinam od té britské jednoduše odlišit, existuje ještě země s názvem Francouzská Guyana.

Předchozí článekZajímavosti v Bruneji – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekKam v Andalusii – zajímavá místa a památky, které musíte navštívit