Vilnius, hlavní město Litvy, se nachází na soutoku řeky Neris a Vilnelé v jihozápadní části země.
Vilniusu se někdy také říká město bohému a umělců, kteří zde mají vlastní „republiku“ zvanou Uzupis. Ve skutečnosti jde o jednu z nejstarších čtvrtí města, která byla v minulosti chudá, ale dnes patří k luxusním. Sem si lze zajít za kulturou, protože se tu konají výstavy, básnické večery či vystoupení a různé slavnosti.
Co vidět a navštívit ve Vilniusu
Historické centrum, zapsané na seznamu UNESCO, představuje přehlídku budov postavených v různých stavebních stylech. Symbolem města je kostel sv. Anny z 16. století postavený z červených cihel z desítek různých tvarů. Před ním tu stával kostel dřevěný. Znázorňuje ukázku cihlové gotiky.
Zajímavou stavbou je bezpochyby i katedrála Nanebevzetí Panny Marie, která byla postavena v 15. století v klasicistním stylu. Na štítu katedrály si lze povšimnout tří bronzových soch – sv. Stanislava, Kazimíra a Heleny. Interiér je vyzdoben freskami a obrazy s biblickými motivy z 16.-19. století, nachází se zde i kaple sv. Kazimíra, litevského patrona, v níž jsou uloženy jeho ostatky. Pod kaplí se nachází mauzoleum, kde je pohřbeno mnoho významných osobností, jako je Alexandr Jagellonský, mnoho biskupů či vévodů a také je zde uloženo srdce Vladislava IV.
Zajímavé památky ve Vilniusu
- Prezidentský palác – jedna z nejhezčích klasicistních památek ve Vilniusu pochází z konce 18. století. V 19. století zde sídlili guvernérové. V 18 hodin tu lze spatřit střídání stráží.
- Horní hrad – nacházející se na Zámecké hoře, v místě, kde se v minulosti nacházely hrady tři. Byly postaveny mezi 14. a 16. stoletím, ale dochoval se jen hrad horní, který sloužil v 17. století také jako vězení. Naskytne se vám odsud pěkný výhled na město. V muzeu, které se zde nachází, lze vidět i jiné modely litevských hradů a zámků ze 14.-17. století. K hradu vás může vyvézt lanovka, pokud nahoru nechcete vyškrábat vlastními silami.
- Budova univerzity – univerzita zde působí od 16. století a bývala významným centrem litevské vzdělanosti. Dnes zaujme hlavně komplexem budov v různých slohových stylech. Nejhezčí je asi kostel sv. Jana, z jehož zvonice si lze prohlédnout město jako na dlani. Za obhlídku stojí i velmi stará knihovna z roku 1570, ve které se nachází úctyhodných více než 5 miliónů knih. Cenným exponátem je jeden ze dvou originálů první litevské knihy.
- Televizní věž – se svou výškou 326,5 metrů patří k nejvyšším stavbám východní Evropy. Budete mít z ní pěkný rozhled na město z ptačí perspektivy.
- Botanická zahrada – vhodné místo pro relaxaci a poznání založil profesor J. Gillibert. Zahrada patří k největším v celé Litvě. Spatřit lze více než 9 000 druhů rostlin, kdy nejpočetnější jsou sbírky rododendronů, šeříků, lián či pivoněk.
- Muzeum obětí genocidy – vhodné k návštěvě pro ty, co se chtějí dozvědět více o ztrátě nezávislosti země v polovině 20. století a prohlédnout si interiér vězení či popravčí cely.
Kam v okolí Vilniusu
Okolí metropole nabízí především únik do přírody před městským shonem. Chcete-li stanout v geografickém středu Evropy, vydejte se do Europa parku – muzea pod širým nebem. Byl založen v roce 1991 sochařem Gintarasem Karosou. Geografický střed Evropy ukazuje směr a vzdálenost k jednotlivým evropským hlavním městům. Při procházce parkem si lze prohlédnout sochy od různých umělců z více než 27 zemí světa.
Podél řeky Vilnia se rozkládá Regionální park Pavilniai, kde lze navštívit bývalý vodní mlýn či si zajít k Belmontovým vodopádům.
Na severu Vilniusu u břehů řeky Neris najdete paláce, kolem kterých se rozléhá rozsáhlý park. Oblast se jmenuje Verkial. Jde o ideální místo pro turistiku, cyklistické výlety, sportovní vyžití. Pokud se chcete duchovně obohatit, lze se vydat na křížovou cestu Vilnius Kalvarijos o délce sedm kilometrů, na které se nachází třicet pět zastávek. Poněkud dále od Vilniusu je osada Trakai, kde se nachází pět jezer a uprostřed strategicky umístěný hrad. Opět ideální místo při útěku z velkoměsta.
Vilnius je městem umění, památek, ale i pěkné přírody.