Djerba, nebo také česky Džerba, je malý tuniský ostrov ve Středozemním moři, vyznačující se bílými písečnými plážemi, skvělými podmínkami pro potápění a krásným počasím. Rozkládá se pouze 5 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Tuniska a představuje jedno z nejoblíbenějších rekreačních destinací této země.
I když je Djerba ostrovem, je to zároveň i brána do Sahary, jež byla významně ovlivněna římskou, berberskou a židovskou říší. Na ostrově roste více než 5000 olivovníků a postaveno tu bylo v průběhu věku desítky mešit. Kromě nich se však také pyšní i těmi nejkrásnějšími plážemi v zemi. Díky svému umístění, v Gabéském zálivu (Malá Syrta), skýtá rovněž i dramatické pohledy na západ slunce.
Co vidět v tuniské Djerbě
- Djerba je destinace, která se pyšní zejména plážemi. Tou nejpopulárnější je pláž Sidi Maharés, což je zároveň i nejstarší plážové středisko na ostrově, kde najdete spoustu restaurací a kaváren. Všude okolo vás je záplava lehátek a slunečníků k pronájmu. Pláž, dlouhá 13 kilometrů, se táhne až do Ras Tourgueness, kde stojí úchvatný staromódní maják.
- Další krásnou zdejší pláží je Plage de la Seguia, kterou najdete mezi Aghir a Ras Lalla Hadria. I tato pláž nabízí k pronájmu lehátka a slunečníky a neschází tu ani pestrá nabídka restaurací a kaváren. Nedaleko odtud se nachází i naprosto jedinečná krokodýlí farma, největší ve Středozemním moři, s více než 400 krokodýli, kteří sem byli dovezeni z Nilu.
- Největší a nejvíce prominentní připomínkou pulzující židovské komunity na ostrově je La Ghriba, synagoga, která zvenčí nevypadá nikterak lákavě, působivá je však zevnitř. Patří k nejvýznamnějším židovským památkám v celé Africe.
- Hlavním centrem keramiky na Djerbě je vesnice Guellala. Její hlavní ulice je hustě lemována keramickými dílnami, které se předhání s ukázkou svých výrobků turistů Říká se, že tu najdete zhruba 450 hrnčířů. K dispozici tu jsou i workshopy, které vám umožní přičichnout k tvorbě tohoto starobylého řemesla. Tradiční Guellala keramika se vyznačuje tím, že není glazovaná, modelovaná v antické amfory.
- Největším obchodním městem na ostrově je Midoun. Každý pátek se tu koná trh. Staré město je plné krásných bílých budov a úzkých uliček. Pravidelně se tu konají i kulturní přehlídky lidových tanců a velbloudí přehlídky.
- Pobřežní oázou na poloostrově Akkara je Zarzis. Město i rekreační destinace obklopují olivové a datlové háje a zeleninové zahrady. Jde skutečně o krásné a klidné místo s bílými plážemi a městem se staromódním duchem. Ideální místo, kde můžete poznat tu pravou provinční tuniskou kulturu.
- Pokud se chcete dotknout Sahary, zajeďte si do Nefty. Město plné úzkých uliček a domů z pálených cihel. Asi 15 kilometrů od města se nachází velká pouštní duna a ohromující kaňon Selja Gorge skýtající neuvěřitelné panorama.
- Nevšední trh s muzeem, to je Houmt Souk. Najdete jej poblíž Place de Algerie ve Starém městě. Vedle keramiky se tu prodávají i tradiční boty, šperky, mosaz, stříbro, kožené zboží a ještě mnoho dalšího.
- Absolutně šokujícím místem na Djerbě je tzv. Djerbahood, který najdete ve středu města zvaného Hara Sghira Er Riadh. Jde o místo, kde je nabízeno postmoderní umění, na jehož výrobu umělci užívají věci, které našli na místní skládce. Je překvapivé, že i přes tuto skutečnost, že jde vlastně o odpad, tu najdete skutečně krásné kousky.
Nakupování na Djerbě
S nákupy na Djerbě to není žádná sláva. Příliš moderních obchodů, na něž jsme v Evropě zvyklí, tu nenajdete. Největším zdrojem nákupu jsou místní „Souky“, čili trhy. Ten největší na ostrově se nachází v Houmt Souk, což je hlavní město ostrova. Zdejší chloubou jsou především koberce, koše, keramika a kožené zboží. Z olivového dřeva se tu vyrábí krásné olivové misky, kuchyňské nádobí a šperky.
Jídlo a restaurace na Djerbě
Tuniská kuchyně je výtečná a založená na čerstvých rybách. Pokud si tu chcete doopravdy na něčem pochutnat, doporučuji ochutnat Casse-Croute tunisien, což je tuniský sendvič nebo Salade Mechouia, pokrm s grilovanou zeleninou.
Kdy je nejlepší přijet?
Ostrov Djerba má horká suchá léta a mírné zimy. Nejlepší dobou pro návštěvu je proto jaro, přesněji doba mezi březnem a květnem, kdy se vyhnete příliš vysokým teplotám a budete mít tu možnost podívat se na krajinu plnou divokých květin. Pro koupání v moři je však přeci jen nejlepší léto.