Třináctá komnata sychrovského zámku

1076
Zámek Sychrov | phbcz/123RF.com
Zámek Sychrov | phbcz/123RF.com
Spíš než skutečnou stavbu připomíná domek pro panenky. Z jeho narůžovělých zdí vyrůstá několik věžiček a obepíná ho anglický park s koberci měkkého trávníku. Vítejte na Sychrově!

Jeho překrásné komnaty, haly a pokoje, otevřené a sezónně vyzdobené po celý rok, lákají výletníky ze široka daleka. Zámecký interiér je jako vystřižený z pohádky; navíc si můžete prohlédnout zdejší tajemné sklepení nebo se zúčastnit přehlídky letu dravců.

O Rohanech

Historie Sychrova je neodmyslitelně spjata se starobylým francouzským rodem Rohanů. Po Velké revoluci prchalo z Francie mnoho vlivných aristokratů – mezi nimi i Karel Alain Gabriel Rohan. Útočiště nalezl na zámku Sychrov, který koupil v roce 1820 jako chátrající barokní zámeček, vystavěný koncem 17. století pro jakousi rytířskou rodinu.

Zámožnému Rohanovi se stavba nezdála dost honosná. Roku 1834 stanul na místě někdejší budovy empírový zámek k nepoznání, později novogoticky upravený a obehnaný rozsáhlým anglickým parkem. Ve druhé polovině 19. století zažíval Sychrov největší rozkvět, těšil se vzácným návštěvám, plnil se vyřezávaným nábytkem a honosil cennými doplňky.

„Ten kazetový strop je kýčovitý…“

Atmosféra nádhery a okázalosti, která dýchá v sychrovských komnatách dnes, vydržela zámku do období funkcionalismu, jenž kázal odstraňovat z architektury všechny nepraktické ozdůbky. Kněžna Margareta se nechala slyšet, že jí přijde kazetový strop kýčovitý, tak byl odstraněn. Z původních reprezentačních prostor se zřizovaly dětské pokoje, ze zdí byly strhány historické tapety a přežitý nábytek vystřídal nový – moderní a pro nás nezajímavý.

Někdejší úchvatnou podobu získal Sychrov zas až po zestátnění, kdy byly na základě dobových fotografi í obnoveny tapety, nábytek i ostatní maličkosti. Dnešní návštěvník zámku má pocit, jako by se v čase vrátil do dob nejslavnějších Rohanů.

Zámecká klenotnice

Specialitou Sychrova je jeho „třináctá komnata“ – klenotnice Františka Khynla, plná třpytivých šperků, zářícího drahého kamení, zlata a stříbra. Zlatník Khynl se narodil v nedalekém Turnově, studoval v Praze a zde také pracoval v dodnes nejluxusnější a nejdražší ulici – v Pařížské. Později cestoval po Austrálii i Americe, kde se svou prací nebývale proslavil.

Sychrovská klenotnice byla otevřena až po jeho smrti, roku 2003. Vystavené šperky pocházejí povětšinou z období od 70. let 20. století, kdy František Khynl odešel do důchodu a mohl se nerušeně dál věnovat svému koníčku. Ze sbírky je patrné, jak hodně cestoval. Pobyt v Austrálii připomíná cenný Bumerang, Ameriku zase Abraham Lincoln. František Khynl měl v oblibě mramor, horský křišťál, jaspisy, acháty, zkamenělé dřevo, safíry, smaragdy, rubíny, české granáty i perly. Většina klenotů je zhotovena ze stříbra, zlaceného stříbra nebo osmnáctikarátového zlata, avšak na detaily je použita i cenná platina. Pokochejte se v sychrovské klenotnici! Budete si připadat, jako byste objevili kouzelně krásný poklad…

Proč je Sychrov Dvořákův?

Na Sychrov se v běhu staletí sjížděla řada významných hostů, z nichž nejslavnější byl Antonín Dvořák. Skladatel sem celkem devětkrát přijel navštívit svého kamaráda Aloise Göbla, zámeckého úředníka a milovníka hudby. Dvořák měl zdejší kraj velmi rád; právě zde vznikly známé opery Dimitrij a Boris Godunov. Dnes se na Sychrově nachází památník s bustou Antonína Dvořáka, cenným klavírem, který Kamil Rohan věnoval Aloisu Göblovi, a několika osobními věcmi skladatele. Každoročně se tu také pořádají hudební slavnosti, příznačně nazvané Dvořákův Sychrov a Turnov.

Autor: Michaela Košťálová – časopis Cestopisy.

Předchozí článekBretaň – pobřeží zrozené pro ústřice a jiné mořské plody
Další článekPlavba po Mekongu v zemi slonů