Stavanger obývá jihozápadní pobřeží Norska a je čtvrtým největším a také jedním z nejstarších měst této země. Výzkumy naznačují, že jeho osídlení započalo již před deseti tisíci lety. Opravdový rozvoj tu ale nastal až v prvním tisíciletí, kdy se stal centrem moci vikinských osadníků. Ve 13. století město zasáhl velký požár, při kterém bylo mnoho středověkých budov výrazně poničeno. Příchod a následný rozmach křesťanství, které se ve Stavangeru drželo do 16. století, tedy do počátku tzv. stavangerské renesance, však městu přinesl blahobyt, a tak bylo možné některé stavby zrenovovat nebo úplně přestavět.
V 70. letech minulého století došlo v Severním moři k objevu ropných ložisek, která jsou dodnes tahounem ekonomiky Stavangeru. Bohatý však není jen po historické a ekonomické stránce, ale také co se týká rozmanitosti zdejších přírodních úkazů – divokých pláží, strmých hor a fjordů. Kromě toho také pořádá mnoho kulturních událostí, a to během celého roku, což mu v roce 2008 přineslo titul Evropského hlavního města kultury.
Zajímavá místa a památky ve Stavangeru v Norsku
Starý Stavanger (Gamle Stavanger)
“Starý” Stavanger neboli Straen se skládá ze 173 restaurovaných domů pocházejících převážně z 18. a 19. století, které obývají západní břeh přístavu Vågen. V současnosti je největší zachovalou kolonií dřevěných domků v Severní Evropě. Všechna stavení, která by se dala přirovnat k malým chatkám, jsou obložena bílými dřevěnými prkny, se kterými mají většinou sladěné i okenní rámy. Mezi nimi se táhnou úzké kamenné pěší uličky a schodiště, které ve spojení s domky vyvolávají skutečně malebný dojem. Při prozkoumávání zdejších koutů se setkáte i s několika menšími galeriemi a butiky a jistě neminete ani Námořní muzeum Stavanger (Stavanger Maritime Museum) nebo Norské muzeum konzervování (Norwegian Canning Museum) situované v prostorách bývalé továrny.
Norské ropné muzeum (Norwegian Petroleum Museum)
První věcí, které si všimnete při pohledu na stavangerský přístav, bude nepochybně moderní budova Norského ropného muzea. Od roku 1999 provádí návštěvníky celým procesem zpracování ropy, od objevu ropného vrtu přes její těžbu až po výrobu samotného benzínu či nafty. Součástí exhibice jsou nejrůznější předměty, modely a filmy, které vás interaktivní formou poučí o technologické stránce výrobních postupů a o vlivu ropného průmyslu na norské obyvatelstvo. Navíc si jako bonus můžete na vlastní kůži zažít cestu evakuační šachtou.
Meče ve skále (Sverd i fjell)
Sousoší složené ze tří desetimetrových, bronzových mečů zabodnutých do skály se nachází nedaleko Hafrsfjordu. Jeho autorem je norský sochař Fritz Røed, který jej vytvořil v roce 1983 jakožto symbol sjednocení Norska po bitvě u Hafrsfjordu, jež proběhla v roce 872 právě v těchto místech. Dva menší meče představují poražené krále a třetí, největší z nich, Haralda I. Krásnovlasého, který z bitvy odcházel jako vítěz a král celého Norska.
Stavangerská katedrála (Stavanger Cathedral)
Stavangerská katedrála, jejíž založení se datuje až do roku 1125, je nejstarší norskou katedrálou a také sídlem zdejšího biskupa. Původně byla postavena v románském slohu, avšak po požáru v roce 1272 byla přestavěna a rozšířena, tentokrát už ale ve slohu gotickém. Její kazatelna pochází ze 17. století, kdy probíhaly další dodatečné úpravy pod vedením architekta a obyvatele Stavangeru Andrewa Lawrencesona Smithe. V průběhu 19. a 20. století prošla ještě několika rekonstrukcemi, z nichž poslední byla dokončena v roce 1999. V současnosti je jedinou středověkou katedrálou ve Stavangeru, která je stále v provozu.
Kam na výlety do okolí?
Preikestolen (Pulpit Rock)
Jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí kraje Rogaland, v němž se Stavanger nachází, je vyhlídková plošina Preikestolen. Rozprostírá se na ploše, jejíž délka i šířka dosahují 25 metrů, na vrcholku velkého skalního bloku, který byl pravděpodobně vytvořen táním ledovců před 10 000 lety. Z výšky 604 metrů poskytuje úchvatný výhled na nemalou část 42 kilometrů dlouhého Lysefjordu, za který si zasloužila první místo v seznamu nejpozoruhodnějších míst světa vydaného internetovým magazínem CNN Travel.
Zahrady Flor og Fjære
Obrovské zahrady Flor og Fjære obývají ostrůvek Sør-Hidle, který leží severovýchodně od Stavangeru uprostřed fjordů Boknafjorden a Høgsfjorden. Založili je manželé Aasmund a Else Marie Bryn, kteří v šedesátých letech koupili usedlost v severní části ostrova. Aby zabránili silným větrům, které jsou pro okolí fjordů typické, vysadili po celém obvodu pozemku borovice, mezi nimiž začal Aasmund sázet různé rostliny a utvořil tak základ zahrady, kterou jeho syn Olav o třicet let později zpřístupnil pro širokou veřejnost. V zahradách však nenajdete typickou norskou flóru. Naopak ji utvářejí exotické rostliny z celého světa, které Olav s jeho manželkou každoročně obměňují. Prostory zahrad jsou natolik kouzelné, že si je královna Sonja Norská vybrala pro oslavu svých 70. narozenin.
Proč se tedy nevydat za dobrodružstvím ve Stavangeru? Ocitnete se v bezprostřední blízkosti veškerého norského bohatství. Už při příjezdu vás uvítají svérázné stavby, ze kterých čiší bohatá historie. Místní muzea vás zase utvrdí o jeho vyspělosti a pokročilosti a jakmile spatříte ohromné fjordy a další přírodní úkazy, budete přesvědčeni o tom, že Norsko je jednou z nejmagičtějších zemí na světě.