Rio de Janeiro – zajímavá místa ve městě karnevalů

4503
Letecký pohled na Rio De Janeiro v Brazílii | marchello74/123RF.com
Letecký pohled na Rio De Janeiro v Brazílii | marchello74/123RF.com

Rio de Janeiro – brazilská hlavní metropole je vysoko na žebříčku míst k vidění mezi cestovateli z celého světa. Kombinace nádherných pláží, jedinečného charakteru okolní krajiny a temperamentu místních obyvatel (který se promítá do každoročních masivních karnevalů a obliby samby) garantují jedinečný zážitek z města.

Zajímavá místa nad městem

Nejpopulárnějším turistickým bodem je jistě Christ Redendor (česky Krist Spasitel), 38 m vysoká socha Krista připomínající kříž, shlížející na město z vrchu Corcovado. Finance na stavbu byly vybrány z většiny mezi místními věřícími a od roku 2007 se monument nachází na seznamu novodobých sedmi divů světa.

Socha Krista Spasitele v Rio de Janeiru | ostill/123RF.com
Socha Krista Spasitele v Rio de Janeiru | ostill/123RF.com

Možností, jak si město prohlédnout shora je ale mnohem více. Dois Irmãos (Dva bratři) se mohou na první pohled zdát obří, vyhlídky zde jsou ale snadno přístupné 30 minutovou procházkou z favely Vidifal. Až na hřeben se dá následně vylézt během přibližně dvou hodin. Stejně tak, pokud se budete chtít podívat na vrchol vyhlášené Pão de Açúcar (Cukrová homole), nabízí se možnost půlhodinového výšlapu na přidruženou Morro da Urca a následně se svézt lanovkou až na vrchol.

Odlišný, ale neméně krásný pohled na město se nabízí z jazzového baru/hotelu Maze Inn. Toto velice atypické místo vzniklo tak, že si britský ex-pat koupil malý domek (s úžasným výhledem na Pão de Açúcar) ve favele a vlastní silou zde vybudoval napřed malý jazzový klub s barem, a následně i ubytovnu. Slovo se pomalu rozkřiklo a dnes se jedná o jeden z nejvyhlášenějších jazz barů ve městě.

Rio de Janeiro – město tří tváří

Určitě je na místě připomenout, co jsou vlastně již zmíněné favely. Jedná se o slumy vzdálenější od centra města, které vznikly ke konci 19. století, když otroci a chudí obyvatelé neměli kde bydlet. Často se jedná o nebezpečné oblasti bez infrastruktury, kde vládnou drogové a polo-vojenské režimy, i když situace se pomalu zlepšuje a do mnoha je již poměrně bezpečné se podívat (ideálně ale stále s průvodcem).

Favela v Rio de Janeiru v Brazílii | meinzahn/123RF.com
Favela v Rio de Janeiru v Brazílii | meinzahn/123RF.com

V kontrastu s chudobou favel jsou zde budovy jako třeba muzeum současného umění Niterói, připomínající mimozemské plavidlo, nebo ostrov Ilha Fiscal, na kterém se nachází zajímavá historická budova historického muzea. V centru města určitě nesmíte minout Escadería Selarón v pestrobarevné čtvrti Lapa, populární schodiště schody pokryté barevnými mozaikami. Budete-li chtít ochutnat něco z místní produkce, zkuste Cobal do Humaitá ve čtvrti Botofogo – jedná se o největší farmářský trh ve městě, v jehož sousedství se nachází mnoho restaurací a barů.

Je také poměrně snadné zapomenout, že poblíž města se nachází největší světový městský les Tijuca. Park je domovem mnoha ohrožených druhů a lze zde nalézt i několik vodopádů. Dostat se k nim jde ze sousedství Horto krátkou procházkou. Za návštěvu také stojí sídlo v Parque Lage, dříve soukromém parku, který je dnes již otevřen pro veřejnost. A samozřejmě, v Riu nelze opomenout návštěvu pláže. Pokud budete chtít trochu více soukromí, bude však potřeba vzdálit se od centra – možností je například Praia Itacoatiara nebo Praia da Joatinga.

Po západu slunce – noční život v Rio de Janeiru

Na západ slunce doporučujeme navštívit Bar Urca – místo, kam místní chodí na drink a pozorovat, jak se slunce pomalu blíží k horizontu. S příchodem noci poté Rio divoce ožívá. Již zmíněná čtvrť Lapa je ideálním místem pro party lovce. Každý večer se zde lidé schází například u Carioca Aqueduct a vyráží do klubů. Úsměvnou zajímavostí je Caverna do Bin Laden, neobvyklé místo, kde si dát tradiční caipirinhu. Když se po útocích v New Yorku hledal bin Ládin, říkalo se, že se možná schovává v Brazílii.

Předchozí článekZpáteční letenky z Bratislavy do Paříže za 34 euro
Další článekMartin Froněk: Jaké to je být digitálním nomádem na Bali?