Rabat, hlavní město Maroka, je řadou cestovatelů z celého světa hodnoceno jako nejkrásnější město v celé zemi. Pokud byste rádi tuto africkou zemi navštívili, ale neláká vás rušná Casablanca ani rozmanitá Marrákéš, bude pro vás Rabat tou pravou volbou. Rabat je v porovnání s ostatními světovými metropolemi úplnou oázou klidu. Nenajdete zde hustou dopravu ani špinavé hlavní ulice. Vše je krásně klidné a čisté. A to včetně městské pláže, což už se vidí opravdu málokdy.
Město leží u ústí řeky Bou Regreg, na jejímž břehu se nachází několik krásných promenád. Při procházce uslyšíte příjemné a uklidňující šumění Atlantského oceánu. Ve městě můžete obdivovat řadu krásných budov, které připomínají zlaté doby dříve císařského města. Rabat je mostem propojen se svým sesterským městem Salé, které bylo v dřívějších dobách městem korzárů. Dnes je Salé klasickou ukázkou islámského města s rušnými trhy a řadou na sobě nahuštěných domků. Vraťme se však zpět do Rabatu a pojďme si vychutnat procházku tímto královským městem.
Vaše kroky budou pravděpodobně nejprve směřovat k Hassanově věži, která je považována za jednu z nejvýznamnějších památek v Rabatu. Tato 44 metrů vysoká věž tyčící se nad řekou Bou Regreg, byla původně součástí ambiciozního projektu za nímž stál vládce dynastie Almohadů, sultán Jakúb al-Mansúr, který zde chtěl vybudovat druhou největší mešitu na světě (tou první je Samara v Iráku). Al-Mansúr však zemřel dříve, než byla stavba dokončena. Mešita byla zničena při zemětřesení v roce 1755 a dnes tento velkolepý projekt připomíná pouze věž a několik poničených sloupů.
Po stopách té nejdávnější historie se můžete vydat k místu Chellah. Tento historický komplex najdeme na svahu nad řekou Bou Regreg a objevili ho již dávní Féničané. Ty zde vystřídali Římané, kteří místo pojmenovali Sala Colonia. Z místa, které Římané opustili počátkem 12. století zbylo jen několik různě rozptýlených kamenů. Ve 14. století zde nechal merenidský sultán postavit pohřebiště, které bylo obehnáno zdí. Budovy, které byly jeho součástí, zde můžeme obdivovat dodnes, byť některé ve značně poničené podobě. Pokud projdete masivní hlavní bránou a sejdete k vyhlídkové plošině, naskytne se vám pohled na skrovné pozůstatky římských staveb. Pod nimi se nacházejí další pozůstatky, tentokrát pozůstatky islámského komplexu. Dnes zde stojí jen elegantní minaret vybudovaný z kamene a zdobený dlaždicemi, který je poslední připomínkou dříve impozantní mešity. Pokud bude žár slunce nesnesitelný, můžete se procházet po zdejších krásných zahradách plných zeleně a květin.
Po procházce krásnými zahradami v Chellahu můžete navštívit nejoblíbenější čtvrť v Rabatu, Kasbah des Oudaias.
Historická čtvrť se nachází na místě, kde dříve stával Ribat, tedy kláštěr, který dal městu jeho jméno. Kasbah je tvořena zejména bílými domy s modrým pruhem, z nichž většina byla postavena muslimskými uprchlíky ze Španělska. Nejúchvatnější vstup do Kasbah des Oudaias nabízí Almohadova brána, která byla postavena již v roce 1195 a je bohatě zdobena sérií vyřezávaných oblouků. Tato brána je však bohužel často uzavřena a řadě návštěvníků nezbývá než využít některou z ostatních menších bran.
Na jižním okraji této městské části se nacházejí oblíbené Andaluské zahrady, které jsou vyhledávaným místem k odpočinku. Krásný výhled na řeku, oceán i na město Salé nabízí náměstí Plateforme du Sémaphore, které je nejvyšším bodem v celé městské části. Jeho vyvýšená poloha dříve sloužila jakou obrana před námořními útoky. Užijte si procházku touto jedinečnou čtvrtí i mimořádný výhled, který vám nabízí a vychutnejte si všechny krásy tohoto kouzelného místa.
Další zajímavá místa v Rabatu
Rabatská medina
- medina je označení stáré části města
- najdete zde ulici Rue Souika, která je hlavní tržnicí ve městě
- nachází se zde řada významných staveb, včetně velké mešity ze 14. století
- po Rue des Consuls, kde až do počátku 20. století žili diplomaté, se dostanete do jedné z nejzajímavějších oblastí mediny s řadou bývalých diplomatických rezidencí a komplexů
- najdete zde vyhlášené restaurace i uličky s pouličními prodavači pokrmů, od kterých můžete ochutnat různé speciality místní kuchyně
Mauzoleum Mohammeda V.
- místo posledního odpočinku otce i praotce současného marockého krále
- bohatě zdobené mauzoleum vyrobené z mramoru, strop je pokryt zlatem
- hrobku je možné pozorovat z místní galerie
- návštěvníci musejí být vhodně oblečeni, aby jim byl povolen přístup
Královský palác
- sídlo marockého krále Mohammeda VI.
- krásná budova z roku 1864
- návštěvníkům je povoleno vidět pouze vstupní bránu a část nádvoří z dostatečně vzdáleného bodu, přístup do paláce je všem návštěvníkům odepřen
Muzeum moderního umění
- muzeum, které svým vzhledem připomíná spíše nákupní centrum než galerii umění
- muzeum je financováno současným králem země
- slavnostní otevření proběhlo v roce 2014
- najdete zde stálou expozici marockých uměleckých děl, která byla vyhotovena od roku 1950 až do současnosti
- muzeum často hostí výstavy mezinárodně uznávaných umělců
Jardins Exotiques
- krásné zahrady, které vytvořil francouzský zahradník Marcel François v roce 1951 a které byly vyhlášeny přírodním dědictví Maroka
- ačkoliv nejsou nijak zvlášť udržovány, jsou oblíbeným výletním místem pro turisty i místní obyvatele
- zahrady najdete přibližně 13 kilometrů severně od Rabatu, kam pohodlně dojedete autobusem z centra města
Rabat je opravdu velmi neobvyklou metropolí, kterou si však jistě zamilujete. Ochutnejte některou z místních specialit od pouličních prodavačů ve staré medině či se vydejte na procházku úchvatnou čtvrtí Kasbah des Oudaias a vychutnejte si všechny chutě i vůně tohoto kouzelného místa. Možná se sem po své první návštěvě rádi vrátíte. A kdo ví, třeba se, stejně jako mnoho cizinců před vámi, rozhodnete koupit domek v Kasbah a trávit zde mnohem více času.