Nová Kaledonie – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

2138

Věděli jste, že cestovatelské příležitosti Francie sahají mnohem dále než za hranice Evropy? Francouzi si totiž, podobně jako Velká Británie, našli cestu až k protinožcům, konkrétně na souostroví známé jako Nová Kaledonie situované v západní části Tichého oceánu. Její dominantou je stejnojmenný ostrov známý též pod názvem Grande Terre, který dále obklopují souostroví Loyauté, ostrov Île des Pins (ve volném překladu „borovicový ostrov“), útesy Bellone a Chesterfieldovy ostrovy.

Prvním evropským objevitelem ostrova Grande Terre byl slavný mořeplavec James Cook, který na jeho břehy dorazil v roce 1774 a poté jej pojmenoval po nejsevernější oblasti Skotska – Kaledonii. O necelých sto let později sem francouzská vláda začala posílat odsouzené, čímž za 40 let vytvořila trestaneckou kolonii o více 22 000 vězních. Skutečná kolonizace ostrova započala až po objevení ložisek niklu, kvůli kterým sem s vidinou pracovní příležitosti dorazila spousta Evropanů a Polynésanů. Díky tomu se tu smísily francouzské zvyky s tradiční melanéskou kulturou, jež spolu s nádhernou přírodou a tyrkysovými lagunami utvářejí jedinečné místo pro strávení dovolené.

Zajímavá místa a památky v Nové Kaledonii

Centrum města Nouméa

Hlavním a nejrozlehlejším městem Nové Kaledonie je Nouméa, která leží na jihu největšího ostrova Grande Terre. I když se jedná o kulturní a turistické středisko celého souostroví, žije tu pouze něco přes 100 000 obyvatel, takže si tu určitě nebudete připadat jako v rušném velkoměstě. Kromě městského centra, kde se mezi obchody a restauracemi ve stínu kokosových palem ukrývá náměstí Place des Cocotiers a zdejší zoologická zahrada, můžete prozkoumávat i okolní vody, a to při plavání, šnorchlování nebo třeba windsurfingu.

Aquarium des Lagons

V hlavním městě se také nachází proslulé Aquarium des Lagons. Nádrže s vodními živočichy ze sladkých vod nebo hlubin oceánu jsou přizpůsobeny jejich přirozenému prostředí, díky čemuž tu můžete spatřit nejrůznější tvory, od nádherných korálů, přes mořské hady, želvy, a rejnoky až po žraloky a spoustu dalších druhů ryb. Největší chloubou celé instituce jsou fosforeskující korály, které za UV záření nebo během nočních prohlídek návštěvníkům poskytují jedinečnou světelnou podívanou.

Katedrála města Nouméa (Nouméa Cathedral)

Římskokatolická katedrála sv. Josefa v Nouméi je nádhernou ukázkou architektonického stylu, který je typický spíše pro náboženské stavby v Argentině. O jeho stavbu, která probíhala mezi lety 1887 a 1897, se postarali vězni z trestanecké kolonie, vysvěcena však byla už během její výstavby v roce 1890. Její půdorys nese tvar latinského kříže a její chrámová loď dosahuje šířky 36 metrů, které dominují dvě kamenné věže sahající do výšky 25 metrů. Proč si ale chrám prohlížet pouze zvenčí? Za zachovalou fasádou se skrývá neméně impozantní interiér, do nějž prochází světlo 28 okny, ve kterých jsou vyobrazeny biblické postavy a svaté osobnosti.

Kulturní centrum Jean-Marie Tjibaou (Jean-Marie Tjibaou Cultural Centre)

V Nouméi ještě na chvíli zůstaneme, tedy alespoň na jejím okraji, nemůžete ji totiž opustit bez návštěvy Kulturního centra Jean-Marie Tjibaou, které bylo založeno na počest kanacké kultury, typické pro původní obyvatele Nové Kaledonie. Jeho název obsahuje jméno vedoucího hnutí za nezávislost, Jean-Marie Tjibaou, který v 80. letech bojoval za vytvoření kulturního centra, které by mapovalo vývoj kanackého jazyka a umění. Výsledkem všech snažení jsou různé umělecké výtvory a skupiny menších chatek obklopující velkou chatu kanackého náčelníka v prostředí krásné přírody malého poloostrova s výhledem na nekonečné vody Tichého oceánu.

Park Rivière Bleue (Blue River Provincial Park)

Jen 45 minut od Nouméi se na 9 045 hektarech rozprostírá nádherný Park Rivière Bleue. Jak název napovídá, parkem protéká Modrá řeka (Rivière Bleue), která se tu slévá s Bílou řekou (Rivière Blanc) a společně představují hlavní zdroj vody pro přehradu Yaté. Hned u vstupu do parku si můžete vybrat jednu z vyznačených tras, od dvacetiminutových až po šestihodinové, a zdolat ji na kole nebo vyrazit na pořádnou pěší tůru. Po cestě se určitě zastavte u gigantického, více než 1 000 let starého stromu kauri neboli damaroně jižního, jehož kmen má šířku 2,7 metrů – dovedete si představit jeho výšku?

Kam na výlety do okolí?

Maják Amédée (Amédée Lighthouse)

Maják na ostrově Amédée situovaném zhruba 24 kilometrů od pobřeží města Nouméa patří mezi jedny z nejvyšších majáků na světě. Jeho svítilna, kterou od země odděluje přesně 247 schodů, se poprvé rozsvítila v listopadu roku 1865 – pouhých 10 měsíců po položení jeho základního kamene. Z jeho vrcholku, jež sahá do výšky 56 metrů, budete moci obdivovat nádherné modré laguny po obvodu ostrova Grande Terre. Ostrov je velmi malý, a tak se maják nachází v bezprostřední blízkosti bílých písečných pláží olemovaných shluky krásných tropických palem.

Ostrov Lifou (Lifou Island)

Další jednodenní výlet by mohl zahrnovat návštěvu největšího ostrova ze souostroví Loyauté zvaného Lifou. Svůj čas tu můžete zužitkovat všelijak – průzkumem okolní zeleně tvořené nádhernými exotickými rostlinami, průzkumem podmořského života při šnorchlování nebo odpočinkem na některé zdejší pláži. Návštěvu vám jistě zpříjemní i lidové tradice místních obyvatel, jejichž tance a bubnování vás rozhodně neminou.

Borovicový ostrov (Isle of Pines)

Když se James Cook plavil okolo Nové Kaledonie, zahlédl menší ostrov posetý korunami borovicových stromů. Díky stoupajícímu dýmu věděl, že je obydlený, a proto k jeho břehům nikdy nedoplul, pouze jej zaznačil do mapy pod jménem Borovicový ostrov. Možná by se poklepal na čelo, kdyby věděl, o jaké krásy se připravil. Nejvíce obdivu tu sklízejí dvě hlavní pláže – Kanumera a Kuto (Kanumera Bay and Kuto Bay), které mají společný čistý bílý písek, průzračnou lagunu a také příjemný, uklidňující výhled na širé moře. Toho a mnoha dalších zážitků se vám však dostane i na mnoha dalších místech po celém ostrově.

Pobyt v Nové Kaledonii vám jistě přinese zcela nový pohled na francouzskou historii a současně vás provede tradicemi, které se s těmi evropskými snad ani nedají srovnávat. Kromě cestování po památkách se vám tu v případě potřeby dostane i pořádného odpočinku. Zdejší příroda a nádherné scenérie jen vybízejí k tomu, abyste nechali odplout všechny starosti a jen si užívali krásného prostředí kolem vás.

Předchozí článekNormandie ve Francii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekTrento v Itálii – památky, zajímavá místa a tipy na výlety