Rádi byste vyrazili do Francie, ale zároveň se chcete vyhnout davům turistů zdejších velkoměst? Pak by vás mohla potěšit Normandie, historické území na severozápadě země, které se táhne podél pobřeží Lamanšského průlivu, díky čemuž je současně i důležitým dopravním uzlem mezi Velkou Británií a zbytkem Evropy. Region se také stal vyhlášeným rájem gurmánů. Svým návštěvníkům může nabídnout jedny z nejlepších pokrmů světa v celkem 38 michelinských restauracích.
Prvními dobyvateli území současné Normandie byli Keltové, kteří sem dorazili na přelomu 3. a 4. století před naším letopočtem. Po následné expanzi římské říše si nadvládu nad zdejší krajinou vydobylo mnoho různých kmenů, království a zemí. Přesto však Normandie zažila více než 300 let ohromné prosperity, která umožnila stavbu zdejších památek. Cestování po Normandii nemusí však pouze zahrnovat návštěvu historických památek, vaše putování vám totiž budou zpříjemňovat rozmanité scenérie pláží, skalních útesů, rozlehlých jablečných sadů a širokých pastvin.
Zajímavá místa a památky ve francouzské Normandii
Mont Saint Michel
Naprosto základní zajímavostí, kterou byste při návštěvě Normandie rozhodně neměli opomenout, je 80 metrů vysoký žulový ostrov Le Mont Saint Michel neboli Hora sv. Michaela. Během odlivu tu hladina vody klesne až o 15 metrů, díky čemuž je možné k ostrovu dojít i po souši, a tak by se ve skutečnosti mohl považovat spíše za poloostrov. Velkého významu dosáhl již v období, kdy Normandii obývali Keltové, kteří horu považovali za místo, kam odcházely duše jejich zesnulých blízkých.
V roce 709 byla na jeho vrcholku vystavěna kaple, která později připadla Řádu sv. Benedikta a stala se opatstvím a také významným poutním místem. Během stoleté války ostrov čelil hned třem pokusům o útok ze strany Anglie, žádný z nich však nebyl úspěšný, což bylo velkou inspirací pro francouzskou armádu. I tak ale začalo opatství pro nedostatek financí chátrat a během Velké francouzské revoluce bylo dokonce přestavěno ve státní věznici. Národní památkou byl ostrov prohlášen až v roce 1874 a o sto let později byl zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO.
Honfleur
Malebné městečko Honfleur se, pro své nádherné scenérie starého přístavu (Vieux Bassin) obklopeného tradičními domky, stalo inspirací pro mnoho francouzských impresionistických malířů, mezi které patří i slavný krajinář Claude Monet. Ten totiž nějakou dobu spolupracoval se zdejším rodákem Eugènem Boudinem, jehož práce si můžete prohlédnout ve zdejším muzeu (Musée Eugène Boudin) věnovaném jeho celoživotnímu dílu. Dalším z talentů, kteří Honfleur nazývali domovem, byl hudební skladatel a pianista Erik Satie. Dům, v němž vyrůstal, se stal sídlem muzea Satie (Satie museum), a tak jeho místnostmi dodnes znějí jeho jemné, surrealistické melodie.
Muzeum Tapisérie z Bayeux (Bayeux Tapestry Museum)
Nejvýznamnější památkou celého města Bayeux a jeho okolí je slavná tapisérie z Bayeux. I když je název trošku matoucí, ve skutečnosti se nejedná o tapisérii, ale o výšivku, kterou údajně vytvořila manželka Viléma I. Dobyvatele a její dvorní dámy, kvůli čemuž se jí někdy přezdívá tapisérie královny Matildy. Na jejích 68 metrech je zachyceno 58 obrazů mapujících události roku 1066, které vyvrcholily bitvou u Hastings, jejímž výsledkem byla nadvláda Normandie nad Anglií. Pro svůj historický význam je tapisérie pod ochranou světové organizace UNESCO.
Monetův dům a zahrady v Giverny (House and gardens of Claude Monet in Giverny)
Hned po Mont Saint Michel je Monetův dům a jeho zahrady druhou nejnavštěvovanější zajímavostí Normandie. Sám Monet vesničku Giverny objevil z okna vlaku a tolik se mu zalíbila, že si tu pronajal dům. Po nashromáždění dostatečných finančních prostředků pronajatou usedlost i koupil, aby ji spolu se zahradami mohl uzpůsobit své fantazii a využít ji jako předlohu pro některá z jeho nejslavnějších děl. Pokud se v Monetově tvorbě alespoň trošku vyznáte, určitě v zákoutích zahrady rozpoznáte scenérie z jeho obrazů, zejména pak ze slavné série Vodní lilie.
Étretat
Do obce Étretat situované na pobřeží Lamanšského průlivu v oblasti Pays de Caux se turisté vydávají hlavně pro krásné bílé útesy a jejich skalní oblouky nazývané Porte d’Aval, Porte d’Amont a Manneporte. Tyto pozoruhodné útvary sem lákaly malíře z celé Normandie, včetně Gustava Courbeta nebo již zmíněného Clauda Moneta a Eugènea Boudina. Oblast útesů je také posledním francouzským místem, kde byl spatřen dvouplošník s přezdívkou Bílý pták (The White Bird), jehož piloti se v roce 1927 pokoušeli o první nepřetržitý let z Paříže do New Yorku.
Rouen
Na cestách městem Rouen vás bude provázet tolik historických památek, že skoro zapomenete, že žijete v 21. století. Mezi 11. a 15. stoletím, kdy byla Normandie na vrcholku své moci, patřilo Rouen mezi nejvlivnější a největší evropská města. Tato sláva Rouenu přinesla velké bohatství, které se, jak už tehdy bylo zvykem, investovalo do rozvoje náboženských staveb, kterých tu za tu dobu vzniklo celkem padesát.
Největší a nejimpozantnější z nich je nepochybně zdejší Katedrála Notre-Dame (Rouen Cathedral), což si alespoň myslel Claude Monet, který ji znázornil v cyklu 28 obrazů, dnes vystavených v galeriích po celém světě. Také byste měli vědět, že v Rouenu strávila poslední dny svého života Johanka z Arku, která byla vězněna v hradu Rouen (Rouen Castle) a upálena na náměstí Place du Vieux Marché, kde byl na její počest postaven moderní kostel svaté Jany z Arku (Church of St Joan of Arc).
Normandské Švýcarsko (Norman Switzerland)
Nedaleko města Caen, bývalého střediska Normandského vévodství, které je domovem mnoha velkolepých náboženských staveb, se v údolí řeky Orne rozprostírá oblast Normandské Švýcarsko. Celým územím můžete projet na kajaku či loďce a tam, kde to podmínky dovolí, můžete vystoupit a vydat se na pořádný výšlap nebo jen poklidnou procházku přírodní krajinou, třeba směrem k Mont Pinçon (362 m) – zdejší nejvyšší hoře.
Kam na výlety do okolí?
Paříž (Paris)
V Paříži se sice davům turistů určitě nevyhnete, to ale pouze svědčí o tom, že zdejší zajímavosti skutečně stojí za vidění. Nesejde na tom, zda vyrazíte k vrcholkům legendární Eiffelovy věže (Eiffel Tower), za uměním slavného muzea Louvre (The Louvre) nebo na prohlídku katedrály Notre-Dame (Notre-Dame Cathedral), i tak vám toho bude k průzkumu ještě mnoho zbývat. Určitě byste také neměli vynechat návštěvu ohromné baziliky Sacré-Cœur (Sacré-Cœur Basilica), jež se tyčí na vrcholku kopce Montmartre, nebo úchvatné sbírky impresionistických děl v Musée d’Orsay.
Zámek v Chantilly (Château de Chantilly)
Nedaleko od Paříže se u města Chantilly nachází rozsáhlý komplex dvou zámků z 16. století, takzvaného malého a velkého, a zámeckých zahrad, ke kterým spadají okolní lesy, které zaujímají plochu 6 310 hektarů. Oba zámky nesou renesanční a elekticistické prvky a po stránce interiéru i exteriéru působí velmi honosným dojmem. Pod jejich střechou sídlí muzeum Condé (Musée Condé), které se může pochlubit jednou z nejvzácnějších sbírek umění v celé Francii. Zdejší Muzeum koní (Living Museum of the Horse), které je situované v nedaleké stáji, už několik let informuje návštěvníky o historii jezdectví a koňských plemen, a jeho budova je mistrovským dílem architektury 18. století.
Překrásná Normandie překypuje místy, kde se psala nejen historie Francie, ale také celé Evropy. Můžete se vydat po stopách odvážné Jany z Arku, prohlédnout si místa, která zapříčinila vznik neobyčejných uměleckých děl, nebo cestovat po venkově a ochutnávat vyhlášená francouzská vína, ke kterým budete přikusovat čerstvé křupavé bagety a vyzrálé tradiční sýry.