Uzbekistán je vnitrozemskou zemí ve Střední Asii, která získala nezávislost až v roce 1991, a to díky rozpadu Sovětského svazu. Jde o jednu z postsovětských republik, ve které tvoří naprostou většinu obyvatel muslimové. Ačkoli se v současné době nejedná o příliš významnou zemi, v minulosti hrálo toto území důležitou roli. Není tedy divu, že se tu nacházejí některá důležitá stará města, a to i díky skutečnosti, že tudy vedla Hedvábná stezka, po níž putovalo zboží z východu na západ, a naopak.
Jak je patrné, v Uzbekistánu mohou turisté navštívit především historické památky. Zmínit musíme město Samarkand, který je považován za křižovatku kultur, ale také historická centra Buchary a Šachrizabzu. Doporučit navíc můžeme i vnitřní město ve staré oáze Chiva, totiž Ičan Kalu. Ve všech těchto místech se nacházejí historické stavby, které jsou pěkným příkladem tamní architektury.
Kde leží Uzbekistán – poloha a základní geografické informace o Uzbekistánu
Více než polovinu Uzbekistánu tvoří poušť Kyzylkum, ale na rozsáhlém území se nacházejí rovněž pastviny. Střední a západní část země zabírají nížiny, na východě se ovšem nalézá část pohoří Ťan-šan. Důležitým geografickým prvkem jsou rovněž vodní plochy, o kterých se podrobněji zmíníme níže. Souřadnice Uzbekistánu jsou každopádně 41° severní šířky a 66° východní délky.
Sousední země:
- Afghánistán
- Kazachstán
- Turkmenistán
- Kyrgyzstán
- Tádžikistán
Uzbekistán disponuje rozlohou 448 978 km2 a žije tu cca 33 milionů lidí. Je tedy výrazně menší než největší středoasijská země Kazachstán, na druhou stranu zabírá více než dvakrát větší plochu než Kyrgyzstán i Tádžikistán. Hlavním městem je Taškent, který obývá zhruba 2,5 milionu lidí a nachází se na severovýchodě země. Na sever přitom zasahuje i Aralské jezero, které vlivem sovětského zavádění zavlažovacích kanálů vysychá a jde o jednu z největších ekologických katastrof způsobenou člověkem.
V horských oblastech Uzbekistánu se nachází rozvětvená síť řek, které ovšem všechny patří k povodí Amudarji a Syrdarji. Mezi nimi se rozkládá většina země a obě se vlévají právě do zbytků Aralského jezera. Nejvyšším vrcholem Uzbekistánu je hora Chazret Sultan, která je součástí Hissarského hřbetu a nalézá se na hranicích s Tádžikistánem. Její vrchol se přitom nachází ve výšce 4 643 m n. m.