Omán je sultanátem v jihozápadní Asii, který leží na Arabském poloostrově. Jedná se o jednu ze zemí Arábie, která si stále v mnoha ohledech zachovává svůj tradiční ráz. Turisty lákají písčité pláže jako Ad Dahariz v oblasti Salalah. S plážemi jsou ale spojeny problémy, neboť moře v okolí Ománu znečišťují ropné tankery. Zajímavým místem bylo rovněž Útočiště přímorožce arabského. Vláda ovšem tuto oblast zmenšila o 90 %, díky čemuž se stala prvním místem, které bylo vyškrtnuto ze Seznamu světového dědictví UNESCO (stalo se tak v roce 2007).
Do Ománu díky výše uvedeným skutečnostem míří především návštěvníci ze zahraničí obdivující kulturní aktivity člověka. Zmínit musíme např. zavlažovací systémy, které v minulosti stály za prosperitou místních obyvatel. Proti proudu času se lze vydat i v archeologické lokalitě Bad, případně v oáze Bahla, v níž se nachází ruiny obrovské pevnosti ze středověku. Ze současných míst pak můžeme např. doporučit obří tržiště v Soharu, kde si lze pořídit nejrůznější zboží.
Kde leží Omán – poloha a základní geografické informace o Ománu
Sultanát Omán, jenž byl v minulosti znám produkcí kadidla, se nalézá v jihovýchodní části Arabského poloostrova. Omývá jej Arabské moře, stejně jako vody Ománského zálivu. Na severu země se nachází oblast al-Batína, která je využívána k zemědělství. Dále na jih na mapě naleznete pohoří Al-Hadžar, pod ním poušť Rub al-Chálí a na jihu země, která má souřadnice 21° 30′ severní šířky a 55° východní délky, se rozprostírá Arabská deska.
Sousední země:
- Spojené arabské emiráty
- Saudská Arábie
- Jemen
Omán disponuje celkovou rozlohou 309 500 km2 a žije zde téměř 4,5 milionu obyvatel. Vzhledem k podmínkám ve vnitrozemí je totiž hustota zalidnění velmi nízká. Doplňme, že tato čísla se týkají i enkláv, které Ománu patří, totiž území Vadha a poloostrov Musandam. Hlavním a největším městem je Maskat, který se nachází na samém severu země a žije tu zhruba 1,3 milionu obyvatel, tedy více než čtvrtina země.
V Ománu se ve vnitrozemí nenalézají žádné významné vodní plochy. Co se týče povrchu, většina země nepřesahuje 400 m n. m. Existují ovšem i výjimky. Nejvyšším vrcholem je koneckonců hora Džabal aš-Šám, která měří 2 980 metrů. Tu naleznete ve výše zmíněném pohoří Al-Hadžar, a to konkrétně asi 200 km jihozápadně do Maskatu.