Komory jsou ostrovním státem v Indickém oceánu a nacházejí se v blízkosti východoafrického pobřeží. Ačkoli většina obyvatel vyznává islám, jedná se o křižovatku kultur, neboť je zde možné nalézt vlivy východní Afriky, Arábie a jižní Asie. Přestože nejde o populární destinaci cestovatelů a mnoho lidí Komory vůbec nezná, rozhodně se nejedná o nezajímavé místo k objevování.
Na ostrovech zaujmou z památek především ty islámské, a to hlavně mauzoleum Mohameda Issa ve městě Ntsaweni. Komory ale nabízejí rovněž korálové útesy a krásné pláže jako např. Malouja. Navíc zde žije hned několik jedinečných živočišných druhů – třeba latimérie podivná, tzn. ryba, která byla až do 20. století považována za vyhynulou. Souostroví zároveň disponuje několika zajímavými vrcholy.
Kde leží Komory – poloha a základní geografické informace o Komorách
Komorské souostroví tvoří celkem čtyři ostrovy. Součástí Komor jsou ovšem pouze tři z nich. Jedná se o největší ostrov Grand Comore (svahilsky Ngazidja), dále Anjouan (Nzwani) a Mohéli (Mwali). Čtvrtým ostrovem je Mayotte (Mahoré), jehož obyvatelé ale v referendech rozhodli o tom, že chtějí zůstat ve svazku s Francií. Komory si na něj ovšem stále činí nárok.
Sousední země:
- Mosambik
- Madagaskar
Komory mají celkovou rozlohu 1 862 km2, z toho ostrov Grand Comore 1 025 km2 (český překlad ostatně zní „Velký Komor“). Na ostrovech žije celkem 800 000 obyvatel. Hlavním a největším městem souostroví je Moroni, které se nachází na západním pobřeží ostrova Grand Comore. Město určitě stojí za návštěvu, a to i díky pozoruhodnému geografickému útvaru.
Nad Moroni se totiž tyčí Karthala, 2 361 m vysoký vulkán, jenž je stále aktivní. Upomíná tedy na to, že jsou ostrovy vulkanického původu. A samozřejmě musíme doplnit, že se jedná o nejvyšší vrchol celých Komor. Za zajímavý vrcholek lze označit i horu Mtingui (1 575 m n. m.), která dává charakteristický tvar ostrovu Anjouan.