Haiti je zemí, která zaujímá západ ostrova Hispaniola, jenž se nachází ve Velkých Antilách. Nezávislost na Francii přitom získala již v roce 1804, což z ní činí první nezávislý stát v Latinské Americe, navíc vedený černochy, kteří se vzbouřili proti koloniální nadvládě. Dějiny Haiti jsou ovšem poznamenány násilím a i dnes zde panuje nestabilní vnitropolitickou situací. Zároveň se jedná o nejchudší zemi Ameriky a jednu z nejchudších zemí světa.
Přes všechna rizika však na Haiti existují místa, kvůli nimž stojí za návštěvu. Zajímavou lokalitou je kupříkladu Národní historický park, ve kterém se nacházejí památky z počátku 19. století, které symbolizují boj za svobodu. Jde o citadelu, palác Sans Souci a budovy v Ramier. Haiti navíc zaujme i krásnou karibskou přírodou, jíž lze spatřit v jiných národních parcích (Macaya či Forêt de Pines).
Kde leží Haiti – poloha a základní geografické informace o Haiti
Haiti se nachází na západě ostrova Hispaniola, a to na souřadnicích 19°16′ severní šířky a 72°19’48“ západní délky, přičemž jeho východní část zaujímá Dominikánská republika. Na pobřeží Atlantského oceánu převažují roviny a v zemi se rovněž nacházejí říční údolí. Většinu plochy ovšem zaujímají pohoří. Tento unitární stát se člení na 10 departmentů a patří k němu i několik okolních ostrovů, a to včetně známé Tortugy, jež v 17. století sloužila jako základna bukanýrů a pirátů.
Sousední země:
- Dominikánská republika
Haiti disponuje rozlohou 27,750 km2, což z něj činí třetí největší stát Karibiku, neboť větší je pouze Kuba a sousední Dominikánská republika. V zemi žije zhruba 10,85 milionu obyvatel, takže hustota zalidnění je opravdu vysoká. Jednoznačně největší aglomerací země je Port-au-Prince, tedy hlavní město, největší přístav a centrum země, které se nachází v zálivu s názvem Gonâve.
Druhou největší městskou aglomerací na Haiti je další přístav, a to Cap-Haïtien, jež na mapě najdete na severním pobřeží a vyhledáván je pro zajímavé mořské scenérie. Země disponuje mnoha vysokými horami, tou nejvyšší je ovšem Pic la Selle, jež měří 2 680 m. O nejvyšší vrchol ostrova Hispaniola se nicméně nejedná, protože tím je hora Pico Duarte v Dominikánské republice (3 098 m n. m.).