Cookovy ostrovy leží v Tichém oceánu. Jedná se o skupinu 15 ostrovů, které v roce 1773 objevil kapitán James Cook, podle něhož také nesou své jméno. Na konci 19. století se ostrovy staly anglickou kolonií, nicméně od roku 1948 jsou teritoriem Nového Zélandu. Hlavní součástí místní ekonomiky je turismus, na druhou stranu se návštěvníci ze zahraničí rozhodně nemusí obávat toho, že zde bude hlava na hlavě.
Turisté na Cookových ostrovech obdivují především korálové laguny, z nichž nejoblíbenější se nacházejí v okolí ostrova Ratoronga. Obdiv ovšem zaslouží i příroda na pevnině (palmy) a krásné pláže, z nichž lze vyrazit na koupání, potápění či šnorchlování. Nacházejí se tu rovněž zajímavé skalní útvary a všem zřejmě učaruje zdejší poklidný způsob života a milí lidé.
Kde leží Cookovy ostrovy – poloha a základní geografické informace o Cookových ostrovech
Cookovy ostrovy, které konkrétně leží v Jižním Pacifiku mezi Novým Zélandem a Tahiti, se člení na severní a jižní skupinu, z nichž druhá skupina je výrazně rozlehlejší. Nacházejí se přitom v pásu, jenž měří 1 500 km ze se severu na jih a 900 km ze západu na východ. Jejich souřadnice pak činí 15° jižní šířky a 161° západní délky.
Nejbližší sousední ostrovy:
- Kiribati
- Tufuai
- Společenské ostrovy
- Samoa
Celková rozloha Cookových ostrovů je 236,7 km2 a žije zde přes 17 tisíc obyvatel, z nichž více než 80 % tvoří Maorové, kteří neobydlené ostrovy osídlili v 6. století. Hlavním městem tohoto svrchovaného státu je Avarua na Raratonze, což je největší a nejhustěji obydlený Cookův ostrov, který patří do jižní skupiny. Nejvíce turistů přitom i díky výše zmíněným korálovým lagunám míří právě sem.
Pro příznivce jeskyní a skalních útvarů bude asi nejzajímavější destinací ostrov Atiu (též Enuamanu), jenž se nachází 187 km severovýchodně od Raratongy. Nejvyšší vrchol Cookových ostrovů se ovšem nalézá právě na Raratonze, přičemž se jedná o horu Te Manga měřící 652 m.