Skopje, hlavní město Makedonie,které leží na řece Vardaru v severozápadní části země, nepatří mezi turisty zavalená místa. Zajímá vás však, proč navštívit toto jedinečné město? Rádi byste se dozvěděli, co při jeho návštěvě rozhodně nesmíte vynechat?
Skopje – město plné protipólů
Ačkoli Skopje leží na evropském kontinentu, spojuje různé kultury. Najdete tu, jak prvky Islámu, židovství, tak pravoslaví. Ve městě společně žijí Makedonci, Albánci, Turci i Romové.
Při návštěvě města vás jistě zaujmou názvy ulic. Můžete se projít po Bulváru Říjnové revoluce, Leninovou ulicí, Třídou Partyzánských oddílů či Bulvárem Marxe a Engelse. Není to žádný socialistický skanzen, ale vyjádření jejich úcty k socialismu. Na toto období totiž Makedonci vzpomínají v dobrém.
Nasajte atmosféru starého města
Nyní se už vydejme do samotného centra dění. Svoji návštěvu začněte procházkou po kamenném mostě, který vás dovede do starého města Čaršija. Jedná se o místo, které vždy bylo centrem hospodářského dění a patřilo k nejrozvinutějším bazarům na Balkáně. I tady můžete vidět, jak se mísí východní a západní kultury.
Hned, jak přejdete most, uvidíte kostel Sv. Dimitrija. Tento kostel byl svého času hlavním ortodoxním kostelem ve Skopji. Kostelíků v této části je vícero, ale za návštěvu určitě stojí kostel sv. Spase. Zajímavostí totiž je, že podstatná část kostela se nachází v podzemí. Na první pohled vás mohou zaujmout velice pestře zdobené interiéry. V kostelíku se nachází i hrob národního hrdiny Goce Delčeva bojujícího proti turecké nadvládě.
V severnější části Čaršija si můžete prohlédnout mešitu Mustafu Paša, ovšem jen zvenku, neboť je veřejnosti nepřístupna.
Kromě památek spojených s vírou se ve starém městě nachází také tehdejší koupele Daud Pašu z 15.století, které dříve představovaly největší koupele na Balkáně. Dnes se na tomto místě nachází národní galerie. Další koupele Čifte Amam poskytují své prostory také výtvarnému umění, tentokrát spíše současnému. I když vás obrazy a výtvarné umění příliš nezajímá, určitě doporučujeme návštěvu interiéru, který vám zprostředkuje dojmy z toho, jak koupele fungovaly. Uvidíte obložení stěn a trubky vedoucí teplou vodu.
Poslední zastávkou ve starém městě bude Muzeum Makedonie, které se nachází naproti mešitě Mustafu Paša a překvapí vás rozsáhlostí své sbírky. Ta vás pohltí do historie země, národněosvobozeneckých bojů či Ilidenského povstání.
Procházky ve staré části vám přiblíží atmosféru, historii a tradici města. Uličky Čaršiji jsou plné okouzlujících staveb, čajoven a tradičních restaurací. Vůně připravovaného jídla se rozptyluje do ulic a láká vás na ochutnávku. Nad starým městem se tyčí pahorek a na něm byzantská pevnost Kale, ze které však bohužel zbyly pouze mohutné hradby, věže a sochy. Pevnost sama o sobě není zase tak zajímavá, ale pokud se tam vydáte, nabídne se vám pohled na celou Skopji a hory. Možná budete pohledem zklamaní, neboť Skopje je až na pár kostelíků, mešit a minaretů převážně moderní město. Starou zástavbu z velké části naneštěstí zničilo zemětřesení v roce 1963.
Když se projdete starým kamenným mostem zpátky do modernější části, ocitnete se na Náměstí Makedonie, na kterém se nachází množství soch, z nichž pro Makedonce je nejvýznamnější a zároveň největší socha Alexandra Makedonského. Sochy jsou to, co potkáte ve Skopji na každém rohu. Nejsou to jen sochy historicky významných osobností, ale i sochy z každodenního života obyvatel. Můžete tak spatřit sochy dvou dívek s nákupními taškami či z mostu skákající plavkyně a mnoho dalších.
A co si při toulkách městem dopřát k snědku? Makedonská kuchyně je ovlivněna tureckou, balkánskou ale i středozemní kuchyní. Národním makedonským jídlem je Tavče gravče neboli pokrm z fazolí, cibule, papriky a koření. A protože jídlo bez pití není ono, nezapomeňte na národní nápoj Mastiku, likér připravovaný z hroznů, švestek či fíků a ochucený pryskyřicí masticha.
K ochutnání a nasátí atmosféry je toho v ulicích Skopji nekonečné množství, proto se vydejte večer na procházku do starého města a ochutnávejte místní speciality, nasávejte vůni koření, masa, ryb a zeleniny.
Tipy na výlety v okolí Skopje
- Kopec Vodno s obřím kovovým křížem – pokud vás láká pěší turistika, můžete procházkou za přibližně 4 hodiny dojít až ke kovovému kříži, či si to zkrátit jízdou kabinovou lanovkou. Odtud budete mít celé město jako na dlani.
- Akvadukt – nejstarší památka pocházející z 15. století, ze které se zachovalo 55 oblouků. Pokud rádi jezdíte na kole, půjčte si ho v centru města a vydejte se na výlet k akvaduktu. Pozor si jen dávejte na cedule, jelikož u Akvaduktu se nachází vojenský prostor.
- Kaňon Matka – leží se asi 30 kilometrů od hlavního města. Zde najdete překrásný výhled, azurově modrou vodu a nádherné ská Nachází se zde velké množství kostelíků, jeskyní, ale také turistů, ať už pěších či šplhajících po skalách. Kaňon si můžete projet loďkou, která vás zaveze až k podvodním jeskyním. Určitě doporučujeme naplánovat si výlet ke kaňonu na celý den.
Skopje je město, do kterého se možná na první pohled nezamilujete, ale které jistě stojí za návštěvu.