Kam v Petrohradu – zajímavá místa a památky

12150
Říční kanál v Petrohradu v Rusku | lkyam/123RF.com
Říční kanál v Petrohradu v Rusku | lkyam/123RF.com

Honosné paláce a galerie se tyčí podél spleti vodních kanálů, široké bulváry lemuje jedna módní restaurace vedle druhé. A přesto, že Petrohrad připomíná Paříž, Amsterdam nebo Brusel, je mnohem odlišnější, než se na první pohled zdá. Proč? Leží totiž v Rusku a přesto, že je Petrohrad nazýván „nejevropštějším ruským městem“, má jedinečné kouzlo, které nikde jinde v Evropě nenajdete.

Petrohrad – kulturní centrum Ruska

Petrohrad je poměrně mladé město, založené carem Petrem Velikým v roce 1709. Od té doby bylo hlavním městem země až do Velké říjnové revoluce v roce 1917. Právě díky statutu hlavního města je současný Petrohrad mnohem honosnější než Moskva. V historickému centru dominují neoklasicistní a barokní stavby, které vznikaly v 18. a 19. století. Mezi nejvýznamnější památky Petrohradu, které nelze při návštěvě opominout, patří:

  • Ermitáž – Jedno z nejstarších a největších muzeí na světě, založené Kateřinou Velikou v roce 1764. Kromě pařížského Louvre nemá ve světě konkurenci. Skládá se z komplexu 6 budov, z nichž nejvýznamnější je Zimní palác, dřívější sídlo ruských carů. Vystavuje se zde jak ruské, tak evropské umění, dále třeba dochované artefakty z paleolitu nebo starověkého Egyptu. Muzeum čítá přes 3 miliony exponátů, takže pokud byste chtěli sbírku shlédnout celou, musíte si na prohlídku vyčlenit několik let.
Zimní palác v Ermitráži v Petrohradu | gajic/123RF.com
Zimní palác v Ermitráži v Petrohradu | gajic/123RF.com
  • Něvský prospekt – Málo kde najdete takovou koncentraci luxusních obchodů, drahých aut a uchvacující architektury jako na této skoro pětikilometrové, šestiproudé „ulici“. Něvský prospekt je jeden ze tří nejstarších bulvárů v Petrohradu, a právě proto je každá budova architektonickým skvostem. V jeho konci najdete kostel „Spasitele na krvi“ s tradičními barevnými věžemi, postavený jako pocta caru Alexandru II, který byl právě na tomto místě zavražděn. Kostel, stejně jako celé Rusko, patří k pravoslavné církvi a rozhodně stojí za návštěvu, interiér se totiž od evropských kostelů velmi liší.
  • Petropavlovská pevnost – Založení této pevnosti v roce 1703 bylo základem pro vznik celého Petrohradu. Petr Veliký pevnost vybudoval na oslavu vítězství ve válce se Švédy a na obranu proti jejich případnému protiútoku, ke kterému nikdy nedošlo. Součástí pevnosti je katedrála Petra a Pavla, jejíž zvonice sahá do 122,5 metrů a je nejvyšší budovou historického centra Petrohradu. Katedrála slouží jako pohřební místo dynastie Romanovců.
Nádvoří Petropavlovské pevnosti | steffus/123RF.com
Nádvoří Petropavlovské pevnosti | steffus/123RF.com
  • Katedrála sv. Izáka – Jedna z mála budov, která nabízí výhled na město. V centru je z důvodu zachování jeho charakteru zakázána výstavba výškových budov, a proto nejlepší výhled se nabízí z plošiny katedrály, která je „jen“ 43 metrů vysoká, a přesto vám nabídne výhled na celé centrum Petrohradu.

Další skvostné památky se nacházejí v okolí Petrohradu, například palác Peterhof, který může jistě konkurovat pařížskému Versailles, dech beroucí replika Jantarové komnaty v Kateřinském paláci v městečku Puškin, která se považuje za osmý moderní zázrak světa (originál je ale od 2. světové války nezvěstný), nebo katedrála v opevněném ostrovním městě Kronstadt.

Palác Peterhof v okolí Petrohradu | sborisov/123RF.com
Palác Peterhof v okolí Petrohradu | sborisov/123RF.com

Kde slunce nezapadá a večírky nekončí

Petrohrad drží jedno velké prvenství – jedná se o nejsevernější metropoli na světě. V červnu si zde můžete užít bílých nocí, slunce se pouze na hodinu schová za obzor a trochu se zešeří, než znovu vyjde. To jsou ideální podmínky pro bouřlivé večírky, kterými je mimo jiné Petrohrad proslulý. Nečekejte ale záplavy levné vodky, jelikož v Petrohradu flámuje ruská smetánka a od toho se odvíjejí zdejší ceny. Vstup do klubu může v extrémních případech stát až 1000 euro, nemluvě o alkoholu, který zde zkonzumujete. Většina klubů se nachází okolo ulice Dumskaja a dají se zde najít i levnější „studentské“ varianty nočního života.

Kdo nejel maršrutkou jako by v Rusku nikdy nebyl

Jedna z věcí, která vás ujistí o tom, že nejste v Evropě, je chaotická doprava. Na rozdíl od metra, které je v Petrohradu velmi přehledné, se na povrchu odehrává zmatek. Pruhy na silnici jsou pouze orientační a jejich počet si řidiči upravují podle hustoty provozu. Ve špičce může najednou ze tří pruhů vzniknout pět. A v tom všem se proplétají legendární maršrutky – minibusy, do kterých můžete nastoupit i vystoupit kdekoliv. Obzvlášť na krátkou vzdálenost se jedná o pohodlný způsob dopravy po Petrohradě.

Tip: Většina řidičů nemluví jinak než Rusky, takže pokud se jim budete snažit vysvětlit, kam jedete, nejspíš nepochodíte. Nejjednodušší je v momentě, kdy uvidíte svoji destinaci, hlasitě zavolat „ostanavitě“, tedy zastavte, a s trochou štěstí se dokážete prorvat davem a vystoupit na správném místě.

Nejen maršrutky vám připomenou, že jste v Rusku. Například bábušky, které prodávají doma vypěstované ovoce a zeleninu u východu z metra, v Paříži prostě nenajedete. Petrohrad spojuje kouzlo evropských metropolí s ruskou kulturou, což z něj tvoří nevšední zážitek a ideální destinaci pro ty, kdo hledají něco neobvyklého.

Předchozí článekLucern – to nejlepší ze Švýcarska na jednom místě
Další článekPamátky a zajímavá místa v Kodani