Kam v Lipsku – zajímavá místa a památky k vidění

23403
Letecký pohled na město Lipsko | meinzahn/123RF.com
Letecký pohled na město Lipsko | meinzahn/123RF.com

Centrum obchodu a průmyslu, středisko kultury i vzdělanosti. Město veletrhů a knih. Město spjaté s dlouhou řadou slavných osobností. Město středověkých památek i krásných parků. Tak to je Lipsko, metropole německé spolkové země Sasko.

Po stopách minulosti

Lipsko, německy Leipzig, je město v němž dnes žije více než 520 tis. obyvatel, leží na soutoku tří řek – Weisser Elster, Pleisse a Parthe. Původní slovanská osada, založená v 10. století, byla pojmenována na počest stromu pro Slovany posvátného – lípy. Mezi významná data, která se sluší uvést, patří rok 1165, kdy bylo Lipsko povýšeno na město a místní trhy se staly výrazným fenoménem života celé oblasti.

Dalším určujícím impulsem byl rok 1409, když krátce po vydání Dekretu kutnohorského a odchodu z pražské Karlovy univerzity se němečtí mistři rozhodli založit v Lipsku univerzitu. Také díky ní stoupl význam města, začala se zde překotně rozvíjet řemesla a rostlo celé hospodářství oblasti. V říjnu roku 1813 byla u Lipska svedena rozhodující bitva napoleonských válek (Bitva národů), v níž koalice protifrancouzských sil zvítězila a na dlouho dobu tak byla určena budoucí podoba Evropy 18. století.

Během 2. světové války se Lipsko stalo objektem náletů spojeneckých bombardérů.  Bombardování proměnilo město v trosky: bylo při něm zničeno více než 60 % budov a zahynulo asi 6 000 obyvatel. Moderní historie Lipska se odvíjí přibližně posledních 26 let, když v roce 1990 došlo ke znovu sjednocení Německa rozděleného po 2. světové válce. Do tohoto historického okamžiku bylo Lipsko členem bývalého sovětského bloku zemí střední a jihovýchodní Evropy. Za tu dobu od sjednocení město prošlo mnoha dynamickými změnami, které mohou návštěvníci zaznamenat na každém kroku.

Místa, kde na vás dýchne historie

Patrně nejstarší památkou, na niž můžete při svých toulkách Lipskem narazit, je Kostel Sv. Mikuláše (Nikolaikirche), postavený roku 1165 v románském stylu. Později byl přestavěn v duchu pozdní gotiky. Je proslulý impozantním interiérem, zdobenými malbami v klasicistním slohu i masivními varhany.

Kostel svatého Mikuláše v Lipsku | claudiodivizia/123RF.com
Kostel svatého Mikuláše v Lipsku | claudiodivizia/123RF.com

Kostel sv. Tomáše (Thomaskirche) patří z hlediska evropských dějin ke stěžejním stavbám, v nichž se minulost měnila v budoucnost. Na tomto místě totiž veřejnost uslyšela kázání Martina Luthera, německého teologa, kazatele a zakladatele protestantismu, jehož životní pouť vyvrcholila církevní reformací. 95 tezí, které v rámci tzv. lipské disputace Luther přednesl v roce 1519 právě v tomto chrámu, připomíná bronzová pamětní deska a barevné vitráže na jižní straně kostela. Pokud kostel navštívíte, nenechte si ujít ani jedinečné vystoupení světově známého chlapeckého sboru kostela sv. Tomáše Thomanerchor. Toto hudební těleso má rozhodně na co navazovat: v letech 1723–1750 zde působil hudební skladatel J. S. Bach.

Kostel svatého Tomáše v Lipsku | draghicich/123RF.com
Kostel svatého Tomáše v Lipsku | draghicich/123RF.com

Památnou Bitvu národů z roku 1813 připomíná impozantní Pomník Bitvy národů (Völkerschlachtdenkmal). Na vrcholu tohoto hojně navštěvovaného monumentu se nalézá vyhlídková plošina, z níž lze dohlédnou až do centra města.

Pomník Bitvy národů u Lipska | don57/123RF.com
Pomník Bitvy národů u Lipska | don57/123RF.com

Jedním z nejkrásnějších dokladů vytříbeného renesančního slohu pozdního 16. století je náměstí Marktplatz s dobře dochovanou Starou radnicí (Altes Rathaus). Nachází se přímo v centru města, kde stojí nedaleko mladší Nové radnicí (Neues Rathaus), postavené v roce 1905 na místě hradu Pleißenburg.

Stará radnice v německém Lipsku | andreypopov/123RF.com
Stará radnice v německém Lipsku | andreypopov/123RF.com
Budova Nové radnice v Lipsku | bbsferrari/123RF.com
Budova Nové radnice v Lipsku | bbsferrari/123RF.com

Návštěva muzea nemusí být nudou

Více než 500 exponáty se může pyšnit muzeum kávy, které hostí jeden z nejstarších evropských „chrámů kávy“. Nese název U arabského kávovníku (Zum Arabischen Coffe Baum) a stojí v uličce Fleischergasse již od roku 1711. Nechte se zlákat výtečnou arabskou kávou stejně jako před vámi např. F. Lizst, R. Wagner, J. S. Bach, J. W. Goethe či Napoleon.

Muzeum historie města Lipska (Stadtgeschichtliches Museum Leipzig) se nachází v budově Staré radnice, se životem a dílem Johanna Sebastiana Bacha návštěvníky seznámí Bachovo muzeum Lipsko (Bachmuseum Leipzig). Novější dějiny východního Německa – období po 2. světové válce až po současnost – přiblíží Fórum moderní historie (Zeitgeschichtliches Forum Leipzig), památník a muzeum v budově Runde Ecke (Kulatý roh) jsou pro změnu věnovány činnosti aparátu státní bezpečnosti (STASI).

Potrava pro duši

Lipsko díky nízkým cenám nájmů dokázalo přilákat mladé kreativní umělce z celého světa. I proto zde lidé mají na výběr z velkého množství festivalů. Akce, věnované modernímu malířství, se často konají v Přádelně, symfonický koncert si milovníci hudby mohou vychutnat v Gewandhaus. A když přijde podzim, nadšení umělci se s vděčným publikem setkávají na Lipských jazzových dnech.

Lipsko, to jsou samozřejmě také veletrhy! Atraktivní výstaviště s kongresovým centrem leží přímo u dálničního sjezdu. Od roku 2005 si v Lipsku dávají dostaveníčko všichni přátelé tvůrčího umění na veletrzích Grassimesse a Festival designu (Designers‘ Open). Pobavit se můžete na Evropském festivalu humoru a satiry (Lachmesse). A nemůžeme zapomenout ani na oblíbený Lipský knižní veletrh, který se po roce 1989 přemístil do nově zbudovaného veletržního areálu.

Nejen prací je člověk živ aneb vzhůru za zábavou

Místní zoologická zahrada poskytuje ochranu více než 850 zvířecím druhům již od roku 1878. Právem patří k největším a nejznámějším zoologickým zahradám světa s největší expozicí deštného pralesa na území Evropy.

Rozptýlení nabízí také moderní zábavní park BELANTIS, rozdělený do několika tematických oblastí. Najdete jej jen kousek od Lipska. Jako na horské dráze se můžete cítit na pyramidě s vodní skluzavkou pro čluny, v tropickém světě Gondwanalandu prozkoumáte pravěk, zámek Belantis je plný atrakcí, kolotočů a řetízkáčů určených pro zábavu těch nejmenších. Děti se mohou svézt i v dětském vláčku. Pláž bohů zase připomíná antické Řecko a Pobřeží objevitelů mořské piráty.

Oblíbeným výletním cílem mnoha turistů, rekreantů a sportovců je jezerní oblast Leipziger Neuseenland. Vedou tudy četné cyklistické stezky i turistické trasy,  dovolenou plnou aktivity a sportu zajistí moderní sportovní zařízení, slunění a pobyt ve vlnách zpříjemní čisté pláže.

Suvenýry z cest

Toužíte-li se vydat na nákupní procházku, obchodní centrum Höfe am Brühl je tím pravým místem a moderním nákupním střediskem. Dalšími vhodnými adepty pro utrácení peněz jsou luxusní obchody a butiky ve velké Mädlerově pasáži (Mädlerpassage). Na náměstí Marktplatz se v květnu koná tradiční květinový a keramický trh, nezapomenutelným zážitkem je i lipský vánoční trh s největším volně stojícím adventním kalendářem na světě.

Co si při návštěvě nenechat ujít:

  • Venkovní posezení na některé z restauračních zahrádek – v Lipsku je to obrovská tradice. Dát si můžete třeba oblíbené lipské tvarohové lívanečky.
  • Ochutnávku lipského, svrchně kvašeného Gose v restauraci Bavorské nádraží (Bayerischer Bahnhof).
  • Prohlídku módní čtvrti KarLi, Gottsched slibující nezapomenutelné kulinářské a gastronomické zážitky.
  • Mohutnou budovu německého nejvyššího správního soudu.
  • A spoustu dalších míst k navštívení naleznete po celém Německu.
Předchozí článekKam v bulharském Burgasu – zajímavá místa a památky k navštívení
Další článekKam se vydat v Rimini – zajímavá místa a památky k navštívení