Kam v Barceloně – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?

11904
Letecký pohled na Barcelonu | natursports/123RF.com
Letecký pohled na Barcelonu | natursports/123RF.com

Barcelona, hlavní město Katalánska a třetí nejnavštěvovanější město v Evropě, je velmi živelnou, kosmopolitní metropolí, plnou umění, historické architektury, slunných pláží i výborného jídla. Většina turistů, kteří navštěvují město, se zdržuje hlavně v centrální čtvrti kolem promenády Las Ramblas. Díky tomu je zde veliká šance narazit na předražená a méně kvalitní jídla (pasti na turisty). Přitom právě Barcelona přímo vybízí k tomu, aby se člověk vydal prozkoumávat i další, méně známá lokální sousedství.

Klenoty mistra Antonia Gaudího

Pravděpodobně nejvýraznější stavbou města je chrám Basilica de la Sagrada Familia (chrám Svaté rodiny), pocházející z pera slavného architekta Antoni Gaudího. Základní kámen chrámu byl položen v roce 1882 a očekávané ukončení je v roce 2026, sto let po úmrtí autora, který svatbě plně zasvětil posledních 16 let svého života. Již nyní, ve fázi rozestavění, se jedná o populární turistické místo a architektonický skvost, který by po dokončení měl mít celých 18 věží. Plánuje se, že nejvyšší by měla mít 170 m, čímž překoná i nejvyšší katedrálu světa v Ulmu.

Chrám Sagrada Familia v Barceloně | edu1971/123RF.com
Chrám Sagrada Familia v Barceloně | edu1971/123RF.com

Barcelona – město oslav

Placa de Espanya v Barceloně | masterlu/123RF.com
Placa de Espanya v Barceloně | masterlu/123RF.com

Jednou z mála atrakcí, které jsou oblíbené stejnou měrou mezi turisty i místními je magická fontána – Font Màgica. Tento originální monument byl postaven u příležitosti světového Expa v roce 1929 pod Plaça Espanya ve čtvrti Montjuïc a je zároveň dějištěm každoročního Piromusical, velikého ohňostroje, kterým končí největší barcelonský festival La Mercè.

Kouzelná fontána na Náměstí Placa de Espanya v Barceloně | olgacov/123RF.com
Kouzelná fontána na Náměstí Placa de Espanya v Barceloně | olgacov/123RF.com

Právě Festes de la Mercè je skvělým důvodem, proč město navštívit během září. Festival, který původně začal jako menší náboženský pochod se během let výrazně rozrostl a dnes má formu týdenních bujarých oslav katalánských tradic. Umělci, bohaté ohňostroje, air shows, výstavy a koncerty skvěle zachycují živelnost Barcelony.

Tip: Téměř každá čtvrť však má svůj vlastní festival (festa major). Výjimkou není ani Gràcia, kde se v září konají týdenní oslavy známé tím, že každé sousedství atypicky vyzdobí svoje ulice. Lze tak například narazit na výzdobu z recyklovaných materiálů, tématiku mořského světa nebo velké papírové dinosaury.

Barrio de Gràcia

Samotná Gràcia byla dříve samostatným městem – až do roku 1897, dokud nesrostla s expandující katalánskou hlavní metropolí. Napovídá tomu i rychlý pohled do mapy, kde je vidět, jak pravoúhlý systém barcelonských ulic nesedí na neuspořádané uličky této čtvrti.

Gràcia je jednou z barcelonských modernějších, bohémských uměleckých čtvrtí (barrio), plná kaváren, výstředních vintage obchodů, a různorodých restaurací. Čtvrť se přímo hemží expaty a místními mladými lidmi, díky čemuž má velmi živou, pulzující atmosféru v pravém katalánském stylu. Ačkoliv je čtvrť velmi blízko centra, je mezi turisty jen minimálně vyhledávaná a nabízí tak příjemný únik před davy návštěvníků s fotoaparáty. Zároveň je i synonymem pro pestrý výběr kuchyní, od exotické libanonské i po místní katalánskou.

Tip: Máte chuť na steak? Zkuste La Taberna del Cura, oblíbenou restauraci místních v Barrio de Gràcia. Výhodou je i to, že na rozdíl od většiny nezavírá na odpolední siestu.

Restaurace jsou ale jen jednou z možností, jak ochutnat dobroty, které město nabízí. Nejznámější barcelonské trhy jsou La Boqueria, pokud ale člověk preferuje turisty méně vyšlapanou cestu, určitě se vyplatí navštívit Santa Catarina Market ve čtvrti Sant Pere, známý svojí zvlněnou, pestrobarevnou keramickou střechou. Davy turisty jsou poloviční a zboží často i čerstvější – i proto zde člověk narazí mnohem častěji na místní, kteří sem chodí pro své každodenní nákupy. S Katalánskem jsou také neodmyslitelně spjaté vermuty, kořeněné, bylinkové vinné aperitivy.

Tržiště La Boqueria v Barceloně | masterlu/123RF.com
Tržiště La Boqueria v Barceloně | masterlu/123RF.com

Barcelona jako na dlani

Pro naprosto jedinečné výhledy se určitě vyplatí vydat na Bunkers del Carmel na vrchu Turó del Rovira. Vyhlídka, shlížející z výšky na město, je pozůstatkem španělské občanské války a na rozdíl od populárních vyhlídek jako jsou Tibidabo a vrchu Montjuïc zde člověk narazí na minimum turistů (a více místních, užívajících si atmosféru). Výhled na západ na město s mořem v pozadí je hlavně ke konci dne opravdu skvělým zážitkem.

Vyhlídka z Bunkers del Carmel v Barceloně | tanaonte/123RF.com
Vyhlídka z Bunkers del Carmel v Barceloně | tanaonte/123RF.com

Pokud se rozhodnete pro výhled z vrchu Montjuïc, dostane se člověku úplně odlišného pohledu, kterému dominují stavby olympijských her z roku 1992 – hlavně stadion Palau Sant Jordi a velmi zajímavá vysílací věž, jejímž autorem je architekt Santiago Calatrava.

Samozřejmě, město nabízí spoustu dalších zážitků, a to i ve svém blízkém okolí – krásné pláže, architekturu, to vše pod hřejivým španělským sluncem. Spousta lidí se do Barcelony po první návštěvě vrací, což je jen dalším důkazem toho, že město má opravdu co nabídnout. Zároveň se z Barcelony snadno dopravíte do zbytku země a lze tak snadno objevovat krásy celého Španělska.

Předchozí článekZ Prahy do Francie s Volotea od 269 Kč za obě letenky!
Další článekZajímavá místa v Pekingu – co vidět a navštívit?