Nevíte, kam vyrazit za dobrodružstvím? Co takhle ponořit se do tajů maurské kultury a vyrazit na průzkum jednoho z nejstarších a nejkrásnějších měst Španělska – Granady? Leží na západním úpatí druhého největšího evropského pohoří Sierra Nevada, zhruba 50 kilometrů od jižního pobřeží Španělska, a patří mezi desítku nejvýznamnějších měst Andalusie.
Oblast dnešní Granady byla osídlena před více než 7 000 lety a pamatuje dlouholetou nadvládu Římanů, Vizigótů i afrických Maurů. Několik stovek let byla hlavním městem Emirátu Granada, jež byl až do roku 1492 posledním muslimským státem maurské Andalusie. Díky neustálému vlivu okolních kultur Granada získala velmi osobitý ráz, který v jejích ulicích zpozorujete snad v každém koutě, ať už se zaměříte na její architekturu, výtvarné umění, hudbu nebo tradiční kuchyni.
Zajímavá místa a památky v Granadě
Pevnost Alhambra
Jihovýchodním hranicím Granady velí terasovitý palácový komplex Alhambra, ve volném překladu “rudá pevnost”: Ještě v roce 889 byl pouze malou pevností postavenou na pozůstatcích římských staveb. Této výhodné pozice si všiml až maurský emír Muhammad I. Granadský, a tak tu ve 13. století vybudoval současnou pevnost, kterou o několik desítek let později granadský sultán Yusuf I. uzpůsobil tomu, aby se mohla stát panovnickým sídlem.
Poté, co Granada padla do rukou kastilského a aragonského království, dostal palác funkci královského soudního dvora, jehož chodbami prošel i mořeplavec Kryštof Kolumbus, když žádal o schválení jeho výpravy do Indie. Výsledkem těchto událostí je enormní, skoro tři čtvrtě kilometru dlouhý komplex, v němž se střetává maurská zdobená architektura s tradičními andaluskými prvky. Stavba se kvůli svému historickému významu v roce 1984 dostala pod ochranu světového dědictví UNESCO.
Granadská katedrála (Granada Cathedral)
Ihned poté, co Granada v 15. století padla do rukou aragonského krále Ferdinanda II. a jeho ženy, královny Isabely Kastilské, nechali na místě staré mešity vystavět ohromnou křesťanskou katedrálu. Ta měla být podle původních návrhů gotická, všude ve světě však vládla renesance, a tak byly její gotické základy dokončeny právě v tomto stylu, díky čemuž vznikla první renesanční katedrála Španělska. Její průčelí se třemi velkými portály je zdobené nádhernými, do detailu propracovanými ornamenty, což platí i pro její velký a prostorný interiér.
Velmi podobné rysy nese i její sousedka, Granadská královská kaple (Royal Chapel of Granada), kterou si král s královnou vybrali ke svému poslednímu odpočinku a jsou v ní pohřbeni i se svou dcerou Janou I. Kastilskou a jejím manželem Filipem I. Sličným.
Granadský věděcký park (Granada Science Park)
Pokud vyrážíte na dovolenou s celou rodinou, určitě si všichni užijete zábavné a zároveň naučné odpoledne v prvním interaktivním muzeu Andalusie – Granadském věděckém parku. Celkem zaujímá 70 000 metrů čtverečních, na kterých jsou rozprostřeny prostory pro stálé a dočasné výstavy, vzdělávací koutky a také vlastní planetárium. Prostřednictvím tématických exhibicí se tu můžete dozvědět o lidském těle a jeho slabinách, o kultuře a historii Granady i o nových technologických vychytávkách. Vše je návštěvníkům prezentováno v netradiční a poutavé formě, a tak odtud každý odchází se spoustou nových informací a zážitků.
Arabské lázně El Bañuelo
Návštěva arabských lázní zvaných El Bañuelo pro vás bude názornou ukázkou toho, jak se žilo v Grenadě v 11. století, tedy v době, kdy ještě náležela Arabům. Ze všech podobných památek ve Španělsku patří tyto lázně mezi ty nejstarší a nejlépe zachovalé. Zajímavým prvkem stavby jsou stropní průchody pro světlo ve tvaru hvězd, které v jinak tmavé místnosti vyvolávají dojem jasné noční oblohy. V dobách, kdy je obyvatelé navštěvovali na denní bázi, využívali muži stejné prostory jako ženy, ovšem nikdy ve stejnou dobu. Obzvláště populární byly mezi nevěstami, pro které se očista před svatebním dnem stala takřka neopomenutelným rituálem.
Casa de Zafra (House of Zafra)
Na procházce po historické čtvrti El Albayzín, která se v roce 1984 stala součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO, se určitě zastavte na prohlídku maurské vily Casa de Zafra. Byla postavena ve 14. století a v současnosti je sídlem turistického centra Albayzín, ve kterém najdete všechny potřebné informace o této čtvrti. Jejím největším skvostem jsou nástěnné malby odrážející oblíbený styl dynastie Nasrovců. Z jejích oken a balkónů si navíc budete moci vychutnat úchvatný výhled na město a jemu dominující pevnost Alhambra.
Palác Generalife
Letní palác Generalife, který dal ve 12. století postavit Muhammad III., si velmi oblíbila již zmíněná dynastie Nasrovců, jež byla poslední muslimskou dynastií velící Španělsku. Samotný palác není příliš zdobený, hlavní atrakcí jsou tu především jeho zahrady plné květin, keříků, stromků, bazénků, fontán, kolonád a pavilonů, které společně utvářejí pestrou a současně velmi harmonickou pastvu pro oči. Podoba paláce byla v 19. století pozměněna křesťanskými panovníky Španělska, z té doby například pochází přistavěná patra po obou stranách nádvoří. I přes všechny minulé úpravy se Generalife považuje za velmi významnou památku, která je právem součástí seznamu UNESCO.
Kam na výlety do okolí?
Sierra Nevada
Dovolená v Granadě by rozhodně nebyla kompletní, pokud byste si neudělali výlet za úžasnou krajinou Sierry Nevady s nejvyšším vrcholem Pyrenejského poloostrova, horou Mulhacén (3478 m. n. m.). Kromě zimní sezóny, kdy jsou hory zasněžené a poskytují skvělý prostor k lyžování, se tu můžete věnovat především horské turistice, při které budete mít příležitost obdivovat nádhernou přírodu a třeba se i smočit v některém z horských jezer. Jelikož je celá oblast domovem tisíců druhů rostlin a zvířat, z nichž nemalá část patří mezi ty ohrožené, stala se v roce 1986 biosférickou rezervací UNESCO a v roce 1999 národním parkem.
Sevilla
Když už budete v Andalusii, najděte si čas na návštěvu jejího hlavního města Sevilla. I tady, podobně jako v Granadě, si budete připadat, jako byste vycestovali o několik stovek let do minulosti. To obzvláště platí pro slavný královský palác Alcázar (Alcázar of Seville), jež byl postaven ve stejném období jako granadská pevnost Alhambra a spolu se zdejší katedrálou Panny Marie (Seville Cathedral) a Indickým archivem (General Archive of the Indies) získal místo na seznamu světového dědictví UNESCO. Kulturních a historických památek je tu opravdu mnoho, ale pokud byste si přece jen našli čas navíc, určitě dejte šanci sevillské hudební a taneční scéně a nechejte se unést živými tóny divokého flamenca.
Murcia
Okouzlující metropole Murcia, která je sedmým největším španělským městem, se rozprostírá na východě Andalusie, po obou březích řeky Segura, která dále ústí do Středozemního moře. Vždy byla známá pro svou úrodnou půdu, díky které se zařadila mezi přední vývozce ovoce a zeleniny ve Španělsku a v celé Evropě, a získala tak přezdívku “Evropský sad”.
Skoro 500 let byla Murcia v moci Maurů, po kterých tu zbylo nádherné historické centrum. Následný vpád křesťanů však způsobil, že některé stavby byly přizpůsobeny evropské kultuře. Jednou z nich je například Katedrála Panny Marie (Murcia Cathedral), jejíž základ utvořila bývalá mešita a i když v ní můžete rozpoznat hned několik uměleckých slohů, po maurských kořenech v ní nezůstaly ani stopy. Určitě také navštivte náměstí Glorieta (Glorieta Square) s městskou radnicí a Biskupským palácem (Bishop’s Palace) z 18. století.
Dovolená v Granadě je skvělou příležitostí k tomu, abyste si oddechli od shonu každodenních povinností. Nechejte se unášet harmonickým spojením severoafrické a evropské kultury, zamiřte do vyhlášených lokálních restaurací a klubů nebo si vychutnejte chvíli klidu v některém z poklidných zákoutí překrásné krajiny v bezprostřední blízkosti jednoho z nejkrásnějších španělských měst.