Dovolená v Koperu ve Slovinsku – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí

3515

Slovinsko je zemí neomezených možností. Můžete tu šplhat po majestátních alpských vrcholech, užívat si čerstvého vzduchu při procházce po lesích nebo se vydat na průzkum překrásných břehů, omývaných Jaderským mořem, kde se rozprostírá malebné město Koper. Kromě toho, že vzniklo v okolí jednoho z největších Slovinských přístavů, je výjimečné také tím, že má slovinské a italské kořeny, čehož si můžete všimnout při pohledu na místní památky nebo pokud se dáte do řeči s místními obyvateli, od italských hranic vás odtud totiž dělí pouhých 5 kilometrů.

Zajímavá místa a památky v Koperu

Okrajové, spíše industriální části Koperu možná nevypadají příliš lákavě, nicméně popojedete-li o kousek dále, odměna ve formě okouzlujícího Starého města s mnoha památkami, na sebe nenechá dlouho čekat.

Brána Muda (Muda Gate)

Jeden ze vstupů do fascinující historické části Koperu lemuje brána Muda, jež je jedinou z původních dvanácti bran, která se zachovala až do současné doby. Byla postavena v roce 1516, tedy v dobách, kdy se po celé Evropě rozšiřovala renesance, která se viditelně odráží v jejích stavebních prvcích. Tehdy se Muda využívala jako hlavní městská brána a od té doby sice ztratila na praktičnosti, zato ale v kolemjdoucích probouzí příjemné, romantické naladění.

Prétorský palác (Praetorian Palace)

Srdcem a turisty nejvyhledávanějším místem Koperu je Titovo náměstí (Tito Square), jemuž čelí jedinečný Prétorský palác. Totéž místo v minulosti obývalo hned několik budov, ty však neustály probíhající nepokoje, a tak jej na přelomu 15. století zaujala současná benátsko-gotická stavba. Od té doby podstoupila několik doplňkových úprav a rekonstrukcí, například její hlavní fasáda pochází z roku 1664. V současnosti v prostorách paláce sídlí správa města Koper a v jejích svatebním sále se dodnes konají svatební obřady.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Cathedral of the Assumption of the Blessed Virgin Mary)

A pokud své oči upřete o kousek vlevo, tak spatříte Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie. Stojí tu sice již od 12. století, kdy se ještě jednalo o čistě románskou stavbou, ale v průběhu dalších let prošla několika úpravami, o čemž svědčí její gotická věž a několik dalších prvků, ve kterých můžete zpozorovat vliv renesance a italského baroka. Její krásy ale nemusíte obdivovat jen zvenčí, v jejím interiéru se totiž skrývá obraz Madony na trůně s Ježíškem a ještě další dvě malby od proslulého italského malíře Vittore Carpaccia.

Kam na výlety do okolí?

Hrad Socerb (Socerb Castle)

Vyjeďte o pár kilometrů na sever a dorazíte na vesničku Socerb se stejnojmenným hradem, jenž se tyčí na vrcholku skalního útesu, který mu v minulosti zajišťoval perfektní opevnění před vpády nepřátelských vojsk. V minulosti se tu totiž setkávalo italské dominium s rakouským, takže se případné útoky nepovažovaly za nic neobvyklého. Skutečné stáří hradu je neznámé, ačkoliv první zmínky o jeho využití pocházejí již ze 14. století. Od té doby byl mnohokrát znovu opevňován a dnes návštěvníkům poskytuje úžasný výhled na Koperský a Terstský záliv.

Kostel Nejsvětější Trojice v Hrastovlje (Holy Trinity Church)

Na trase mezi Koperem a hlavním městem Lublaňí, se nedaleko malé vesnice Hrastovlje nachází římskokatolický Kostel Nejsvětější Trojice. Otázky jeho stáří a původu zatím nebyly zodpovězeny, avšak vyvolaly vznik velkého množství teorií, které se rozdělily do dvou hlavních proudů. První z nich naznačuje, že by se mohlo jednat o románský kostel z dvanáctého století, zatímco druhá tvrdí, že se jedná o stavbu ve stylu rané benátské architektury, a že tedy pochází až ze století patnáctého. Ať tak či tak, obdivuhodný je především jeho interiér, který zdobí gotické fresky od Johannese de Castuy. Svůj výlet můžete kupříkladu završit poklidnou procházkou po okolních lesích, vinicích či olivových sadech.

Piran a Portorož (Portoroz)

Pokud se vydáte směrem na jih, podél pobřeží, dorazíte do Portorože –  městečka, které si turisté v posledních letech velmi oblíbili, díky čemuž zde vyrostly lázeňské komplexy, půvabné městské parky a kasína. Obrovskou oblibu v celé Evropě ale městečku získaly především jeho překrásné písečné pláže.

Portorož však není opravdovým městem, oficiálně totiž spadá pod nedaleké město Piran, se kterým je Koper často srovnáván, a to hlavně kvůli podobnému uspořádání zdejších staveb. Dominantou celého Piranu je Tartiniho náměstí, které leží jen několik metrů od pobřeží a je tvořeno mnoha překrásnými, gotickými budovami. Kromě něj byste měli také navštívit kostel svatého Jiří nebo rodný dům věhlasného houslisty Giuseppeho Tartini.

Postojnské jeskyně (Postojna Cave)

Tajuplná Postojnské jeskyně se nachází nedaleko stejnojmenného městečka a pamatuje okolo dvou milionů let. Ze všech jejích chodeb, které svou délkou dosahují 24 kilometrů, si za doprovodu průvodce můžete projít téměř celou pětinu – respektive jednu třetinu z ní, jelikož zbytek za vás obstará elektrický vláček. Sice je to trošku zajížďka, ale jakmile spatříte zdejší masivní krápníkové útvary, určitě uznáte, že za tu cestu rozhodně stála.

Koper je rozhodně městem, kde je spousta možností vyžití. Můžete se vydat s knížkou na pláž, procházet se po zdejších malebných uličkách s kornoutem zmrzliny nebo nasednout do auta, vlaku nebo dokonce i na loď a vydat se na průzkum některé z okolních zajímavostí. Pokud tedy zůstanete v pohybu a vyrazíte ven, o zábavu budete mít postaráno.

Předchozí článekDovolená v Palmýře v Sýrii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekŘecký ostrov Ithaka – dovolená na ostrově, kde ožívají mýty