Město dvou tváří, kde se již od jeho počátků prolínalo mnoho kultur. Už jen z toho důvodu je jasné, že si Nesebar díky tomu přivlastnil velmi specifickou tvář, kterou jen tak někde jinde neuvidíte. Ale to není jediné lákadlo, které město může nabídnout.
Staré a nové město
Město Nesebar leží na dlouhém poloostrově a je přirozeně rozděleno do dvou částí. Můžete zde proto najít Nové město, které je zároveň spíše předměstím Nesebaru, ale i tak je větší než původní, druhá část města, Starý Nesebar.
Staré město je plné památek. Zajímavostí jsou hlavně staré domky, které mají dostavovaná dřevěná patra. To je především proto, že zvětšovat město na poloostrově do šířky, nebylo docela dobře možné. Starý Nesebar je také jedním z nejlépe dochovaných starých středověkých měst v Bulharsku, díky čemuž je také zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Zachovány dokonce byly i velkolepé hradby i s věžemi, které bránily město už v 5. století.
K nalezení tu jsou i pozůstatky byzantského metropolitního chrámu Starata Metropolia, jehož původ se počítá až do 6. století. Hned vedle chrámu je také kašna – krásná zachovaná ukázka tehdejšího hospodaření s vodou. A když už jsme u vodních staveb, v Nesebaru dokonce byly odkryty i ruiny starých římských lázní. Poznat jsou hlavně podle dvou kamenných kopulí vedle sebe.
Zároveň určitě také za pozornost stojí nesebarské větrné mlýny, které zde vyrostly během bulharského národního obrození, tedy v období 18. – 19. století, přičemž jeden z nich dokonce stráží hranici nového a starého města.
Stejně tak tu je možné najít i archeologické muzeum (Ancient Nessebar museum), kde si můžete ještě více připomenout časy dávno minulé poté, co projdete archeologické muzeum pod širým nebem, kterým je možné nazvat město samotné.
Město kostelů
Je tu také velké množství kostelů. Každý je jiný a něčím zajímavý, proto se rozhodně nudit nebudete. Asi nejznámější je kostel Krista Pantokratora (Church of Christ Pantocrator), který se právem stal také kostelem téměř nejfotografovanějším. Zajímavý je svou neotřelou architekturou – především speciálním obloukovým průčelím – a hlavně také velmi zdobným interiérem. Patří dokonce mezi desítku nejzachovalejších středověkých kostelů v Bulharsku.
Další podobný typický nesebarský kostel je kostel zasvěcený oběma velkým archandělům, Michaelovi a Gabrielovi (Church of the Holy Archangels Michael and Gabriel). Ten se dokonce nachází v trochu klidnější části města, mimo ty nejvíce zatížené uličky Nesebaru. Jediným ovšem dodnes funkčním kostelem ze všech jedenácti, je kostel Sveta Bogorodica, kde se dokonce nachází i volně přístupná sbírka ikon.
Jen tak se válet
Po celé délce pobřeží se nachází několik pláží. Ta nejvýznamnější se nachází u jižní části nového Nesebaru, je dlouhá a je možné se díky ní pěšky dostat až do nedaleké vesničky Ravda.
Pláže jsou ale obecně prostorné, najdeme na nich jemný zlatavý písek a navíc do jedné nabízejí 100% turistický komfort v podobě plážových barů, půjčoven lehátek a dalších podobných vymožeností.
Z Nesebaru dál do okolí
Nesebar také může být východiskem pro různé výlety za jeho hranice. Do některých míst je možné dojít pěšky, a to dokonce třeba až na Slunečné pobřeží. Pokud by se vám ale pěšky nechtělo, na Slunečné pobřeží se dokonce dostanete i speciální turistickou lodí.
Již zmiňované malé pobřežní městečko Ravda se nachází nedaleko Nesebaru, směrem na západ. Ravda je především určena pro ty, co hledají klid a pohodu a chtějí se vyhnout ruchu velkoměsta a velkému množství turistů a na chvíli si konečně odpočinout.
Dalším místem, které je od Nesebaru cca 17km, je Pomorie, což je město, kde je možné najít jak velmi pěknou pláž a příjemné mořské pobřeží, tak dokonce i velké Pomorijské jezero, které je hlavně využívané na těžbu soli.
Pro milovníky historie pak také jistě bude lákadlem nedaleké městečko Aheloy, které je především proslavené bitvou, ve které sehráli hlavní roli bulharský car Simeon I. a byzantský císař Lion Fok.