Lesbos – ostrov básnířky Sapfó, nejlepšího ouza a roztodivné přírody. Stěží se najde jedinec, kterému by řecký ostrov Lesbos neučaroval. Horké prameny, divoká příroda, rozlehlé olivové háje, příznivé středomořské podnebí, okouzlující tradiční městečka, středověké hrady, hory zarostlé bujnými piniovými lesy, scénické přístavy, úžasné pláže s křišťálově čistou vodou, srdeční lidé a tradiční řecká atmosféra, která vzdoruje času i turistům… Zkrátka ostrov, který si získal nejednoho spisovatele, malíře či romantika a podmaní si i vás.
Tvář třetího největšího řeckého ostrova je na západě poznamenaná dlouhými drsnými pásy plání připomínajících pouště, které se svažují k plážím na pobřeží i bažinám ve vnitrozemí ostrova. Na východě ji vrásní hory, jejichž svahy zdobí někde jehličnaté lesy, jinde desítky let staré olivovníky. Olivové háje čítají na čtrnáct milionů stromů, což z ostrova dělá největší sad olivovníků na světě. Lesbos je vulkanického původu, proto na něm mimo jiné vyvěrá mnoho horkých pramenů.
Na Lesbos se dá dostat lodí z pobřeží u Athén i letecky. Na ostrově potom můžete zapůjčit auto, motorku i kolo. Při přemisťování na Lesbu buďte obezřetní. Místní silnice jsou nekvalitní, úzké a plné serpentin. Navíc na nich mnohdy nečekaně zavazí stáda ovcí nebo koz.
Vedle pěší turistiky, cyklistiky a jachtaření je ostrov populární především na pozorování ptactva. Lesbos patří k nejživějším kolébkám divoké přírody na světě. Se svými 279 druhy opeřenců – kteří tu sídlí nebo sem migrují – se dá označit přímo za mekku vášnivých pozorovatelů. Pokud na ostrov přijedete na jaře, odmění vás tou nejpestřejší přehlídkou divokého ptactva a rozkvetlých rostlin, jakou v Evropě najdete.
Architektura na Lesbu je jediná svého druhu. Antických památek tu moc nenajdete. Zato je ostrov plný architektonických odkazů na středověk – od měšťanských domů po majestátní pevnosti. Nejvíce památek je tureckých, Turci totiž ostrov ovládali celých 450 let.
Lesbos byl v průběhu věků spojený s mnoha slavnými jmény. Kulturní odkaz tu už v 7. století před naším letopočtem zanechal hudební skladatel Terpander. V antice zde vedli své filozofické školy Aristotelés i Epikúros, část života tu strávil také autor bajek Ezop. V průběhu Trojské války tu zakotvil Achilles. Slavní na Lesbu žili i v moderní historii. Dvacáté století zrodilo držitele Nobelovy ceny, básníka Odyssea Elytise, nebo primitivního malíře Theophila. Tou nejznámější osobností, která z ostrova navždy udělala pojem, je ovšem lyrická básnířka Sapfó.
Estetický styl rámující další z ostrovů Egejského moře na tento neměl vliv. Domky ve většině lesboských vesnic jsou různobarevné a liší se i dalšími prvky, přesto ale harmonicky ladí. Jedinečné v celém Řecku jsou i bytelné kamenné stavby s prkennými dřevěnými stropy, které jako by omylem místo zasněžených hor našly místo na mořském pobřeží.
Jméno ostrov zdědil po antickém bohovi. Lesbos byl synem Lapita a vnukem Aeola. Na ostrově se oženil s dcerou krále Makarea Metymnou. Později se díky milostné poezii místní básnířky Sapfó ze jména ostrova odvodil pojem označující homosexuální lásku mezi ženami. Turci ostrov v době okupace překřtili díky úrodnosti zdejší půdy na „Sad říše“.
Místní pochoutky a chvíle klidu
Výjimečný zážitek si odnesete z místních tradičních kaváren. Ostrov je jich plný. Malebné interiéry zdobí starožitné nádobí, hodiny, rámy od obrazů, věšáky, nástěnná menu s krasopisně vyvedenou nabídkou i cenami, náboženské ikony nebo plakáty a cedulky s moudrými rčeními. Jsou jako malá muzea, zároveň ale plně funkční. A v jejich zdech jsou uložené desítky let filozofování, drbů a dalších povídání.
Když se řekne Lesbos, na prvním místě si většina lidí, co ostrov navštívili, nicméně vybaví něco jiného: ouzo a sardinky. Obojí k ostrovu neodmyslitelně patří, jedno bez druhého by nebylo to pravé ořechové. Většina produkce toho nejlepšího řeckého ouza ze sedmnácti místních palíren zůstává na ostrově.
Kuchyně na Lesbu je plná zeleniny. Upravuje se na mnoho způsobů, typické jsou například cukety, cibule nebo mini melouny plněné rýží, sýrem či mletým masem. Zkuste také některý z vyhlášených produktů – extra panenský olivový olej, nasolené sardinky a sardelovou pastu, ovčí a kozí sýry nebo to nejlepší ouzo z celého Řecka.
Místní se v anýzovém likéru skutečně vyznají. Rozlišují ty nejjemnější nuance. Mnohdy se proto u jednoho stolu musí otevřít více různých značek. Solené sardinky na stole také nesmí chybět. Šťavnaté rybičky se s ouzem dokonale snoubí a ostrované je k němu přikusují jako nepostradatelné meze.
Zajímavá místa a památky na ostrově Lesbos
Mytiléna (Mytilene)
Hlavní město Mytiléna na jihovýchodě ostrova je největším přístavem, studentskou metropolí, kulturním centrem a hlavně živoucím městem, které při návštěvě Lesbu nelze minout.
Za svůj bujarý život Mytiléna vděčí především tomu, že město osídlilo 27 tisíc lidí, tedy téměř třetina obyvatel celého ostrova. Velký podíl na tom má i množství studentů, kteří ve městě navštěvují místní univerzitu.
Vychutnejte si spletité uličky s pestrou směsí architektury. Barevné domy se střídají se vznešenými neoklasicistními vilkami, majestátními kostely, antickými monumenty, byzantskými chrámy, tradičními tavernami i moderními restauracemi a bary.
Celé té změti staveb vévodí mohutná pevnost v kopci nad městem. Opevnění pochází z byzantské doby, od 14. století ale prošlo mnoha rekonstrukcemi. Prohlédněte si velkolepý hrad a rozhlédněte se do širokého kraje, který se pod ním rozprostírá. Návštěvu můžete zakončit v lese oblíbeném místními pro pořádání pikniků ve stínu borovic.
Milovníci kultury v Mytiléna nesmějí vynechat návštěvu muzea Tériade vystavujícího sbírku moderního umění z 20. století. Pokochejte se díly Picassa, Chagalla, Matisse nebo místního rodáka Theophila.
Horké prameny
Vydejte se za léčivými horkými prameny. Lesbos je jimi prošpikovaný křížem krážem. Na severozápadě ostrova najdete oblast Thermi, jejíž prameny byly už v antice vyhlášené na léčbu revma, problémů se zažíváním, artritidy, bronchitidy, gynekologických a kožních chorob. Dnes tu najdete pramen Loutropoleos s teplotou kolem 45 stupňů. Stejné účinky má i nedaleký pramen Eftalou.
Na východě ostrova v zálivu Geras leží bývalé turecké lázně. Zdejší prameny jsou o trošku chladnější, mají jen pod 40 stupňů. Naproti tomu bezmála vroucí prameny tryskají ze země na západě ostrova u města Polichnitos. Se svými 90 stupni se řadí k nejteplejším pramenům v Evropě.
Pláže
Na pobřeží dlouhém 370 kilometrů si budete mít z čeho vybírat. Rozprostírají se na něm desítky překrásných pláží. Dvanáct z nich dokonce získalo modrou vlajku Evropské unie, oceňující čistotu vody a životního prostředí. Vybírat můžete například z následujících.
- Mytiléna – placená pláž v hlavním městě láká turisty i místní ve velkém. Nabízí převlékací kabinky, lehátka, sprchy, slunečníky, bary a vyžití v široké nabídce vodních sportů.
- Agios Isodoros – jedna z top pláží celého Řecka. Jedinečná a okouzlující oblázková pláž.
- Petra – Jedna z nejoblíbenějších pláží na ostrově. Najdete na ní lehátka, slunečníky i sprchy. Ohraničuje ji promenáda s plejádou restaurací a taveren.
- Kagia – výjimečná pláž s pískem zbarveným dočervena.
- Molyvos – oblázková pláž ověnčená modrou vlajkou. Ideální pro milovníky vodních sportů.
- Kampos – klidná pláž pro ty, kdo touží po soukromí.
- Anaxos – malebná písčitá pláž, která žije díky tavernám, restauracím i barům.
- Plomari – písčitá pláž s velmi mírným vstupem do vody potěší hlavně rodiny s malými dětmi a neplavce. Na své si tu přijdou také milovníci ouza.
- Vatera – zlatavě písčitá pláž oceněná modrou vlajkou, dlouhá 7 kilometrů, ukrytá v trvalém bezvětří.
Zátoka Kalloni (Kalloni Bay)
Zátoka Kalloni je vyhlášená z jednoho důvodu. A tím jsou… sardinky. Nasolené kallonské sardinky jsou takovým pojmem, že je jim každoročně o prvním víkendu v srpnu festival na náměstí městečka Skala Kalloni. Na festivalu krom sardinek najdete i nejlepší lesboské ouzo, které se se slanými rybkami skvěle snoubí. Nechybí ani koncerty a tradiční řecké tance.
Městečko a jeho okolí stojí za návštěvu i mimo dobu konání festivalu. Se zátokou s písčitou pláží ho pojí pestré údolí plné rozmanitých druhů divokých rostlin a také mnoha druhů ptáků. Za těmi se k zátoce sjíždí odborní i laičtí pozorovatelé z celého světa. Mezi mnoha druhy opeřenců, z nichž nejvíc se na ostrově objeví na jaře, si můžete všimnout racků, divokých hus, labutí, kormoránů, plameňáků i ledňáčků.
Za vidění stojí i městečko samotné. Křivolaké uličky zdobí tradiční řecká architektura. Na pobřeží vynikají světlé vily s velkými okenicemi. Zastavte se u kostela Zoodochos Pigi. Vypravit se také můžete do nedaleké vesničky Limonos, kde najdete stejnojmenný klášter z 16. století. Za turecké okupace se stal centrem vzdělanosti. V klášterní knihovně je uložených pět tisíc knih starých až pět set let.
Římský akvadukt (Roman Aqueduct of Moria)
Římský akvadukt u vesnice Moria je úžasnou stavbou z druhého až třetího století. Dřív spojoval městečko Agiasos s hlavním městem ostrova Mytiléna. Kanál, přes který se mohutná mostní konstrukce klenula, měl Mytilénu zásobovat vodou.
Bytelná stavba z lesboského šedého mramoru zůstala dobře zachovaná dodnes a uvidíte velkou část původní konstrukce, klenby, sloupy i oblouky, které z mostu dělají stavbu podobnou architektuře chrámů.
Antické divadlo v Mytiléně (Ancient Theater of Mytilene)
Divadlo mělo na Lesbu v antice stěžejní společenskou a kulturní roli stejně jako ve zbytku Řecka. Majestátní antický amfiteátr na Lesbu vyrostl pár set let před naším letopočtem a dokázal pojmout až patnáct tisíc diváků.
Nevynikal pouze velikostí, ale i dokonalou akustikou. Díky tomu býval srovnávaný i s věhlasným divadlem v Epidauru. V současnosti už jsou patrné jen dílčí fragmenty antické stavby. Obvodové zdi ale dodnes dávají tušit původní tvar amfiteátru.
Eressos – rodiště Sapfó
Rybářská vesnice Eressos by se svými patnácti sty obyvateli mohla být nenápadným koutkem ostrova. Pokud by se tu ovšem v roce 630 p.n.l. nenarodila legendární básnířka Sapfó. Bohémský duch a náboj ženskosti, který si vesnička uchovává, láká davy turistů a hlavně turistek. Památku antické literátky sem přijíždí uctít mnoho leseb. Každé září přátelské Eressos ožívá na poctu Sapfó také čtrnáctidenním festivalem Women Together.
Neméně přitažlivá je i nedaleká překrásná písčitá pláž Skala Eressou s lákavými bary na dřevěných pódiích.
Zkamenělý les (Petrified forest of Lesbos)
Na západě ostrova, kousek od vesnice Sigri najdete v horách unikátní chráněnou přírodní památku – zkamenělý les. Kmeny stromů v druhém největším zkamenělém lese na světě jsou staré až dvacet milionů let. Tehdy na místě jehličnaté stromy dorůstaly i do sta metrů.
Důsledkem silné vulkanické aktivity les rozpínající se na patnácti tisících hektarů pohřbila láva a zemina. Pod těmito vrstvami kmeny borovic a sekvojí postupně zkameněly a později díky dešťům a dalšímu přírodnímu vývoji znovu prorazily na povrch.
Kmeny nejsou tím jediným, co při průzkumu chráněné oblasti UNESCO objevíte. Zkameněly také větvičky, kořeny, listy, ale i ovoce a zvířecí kosti. Les tak nabízí jedinečný náhled do vzdáleného období evoluce.
Plomari
Kolébka nejlepšího ouza z celého Řecka. To je Plomari. V přímořské vesnici na jihu ostrova má výroba lékořicového likéru tradici už po tři staletí. Ouzo proudí vesničanům v žilách. Jejich životy provází, ať už slaví, nebo truchlí. Je nepostradatelným společníkem odpolední strávených hraním karet a vrhcábů v tradičních kavárnách, které se ani za sto let nezměnily. Vychutnejte si lahodný nápoj v některé z kaváren v přístavu i vy.
Za prozkoumání stojí i úzké uličky uvnitř města. Domy jsou tu skutečně jedinečné – architektura na zbytku ostrova ani jinde v Egejském moři se s nimi nedá srovnávat. Pokochejte se starými neoklasicistními vilami a strohými domy se sachnisi – tradičním uzavřeným balkonem s tabulkovými okny nad vchodem do domu, jejich barevnými stěnami, oprýskanými dřevěnými vraty a květinami na zápražích zasazenými v plechovkách od olivového oleje.
Pro ty, kteří ouzo chtějí poznat víc, než jen chuťovými pohárky, jsou v Plomari otevřená dvě muzea mapující historii i současnost dvou nejznámějších rodinných továren na výrobu ouza – rodiny Barbayannis a rodiny Arvanitis.
Ať už míříte za přírodním bohatstvím nebo rozmanitostí kultury, Lesbos vás nezklame. Výjimečný ostrov si udržuje svého svérázného ducha navzdory minulým i současným vlivům proudícím odjinud. Je jedním z mála míst, kde objevíte pravé autentické Řecko. Navštivte ho na jaře nebo na podzim a nasajte co nejvíc z rozličných krás, které na celém svém území nabízí.