Klidné vlny azurového moře, vysoké skály zalité slunečními paprsky a spousta monumentů, z nichž mnohé pamatují více než 2 000 let, dělají z řeckého ostrova Kós mnohem více než jen atraktivní destinaci pro trávení dovolené. Ostrov se nachází v Egejském moři, jen několik desítek kilometrů od pobřeží Turecka, kde spolu s dalšími ostrovy formuje souostroví zvané Dodekany, jehož je třetím největším ostrovem.
Ostrov Kós, ostatně jako celé Řecko, patří mezi nejdéle osídlená místa Evropy. Dórské kmeny jej obsadily už v 11. století před naším letopočtem a velmi rychle tu rozšířili své zvyky a kulturu. Největší metropole ostrova, která se taktéž jmenuje Kós, byla domovem nejslavnějšího lékaře starověku, dodnes považovaného za „otce medicíny”, Hippokrata z Kósu. Navštívíte nevídané historické památky, vydáte se na túru neodolatelnou přírodou, nebo se raději budete věnovat aktivitám, které vám poskytnou zdejší turistická letoviska? Na ostrově Kós nemusíte vybírat – všechny tyto možnosti tu budete mít jako na dlani.
Zajímavá místa a památky na řeckém ostrově Kós
Město Kós (Kos Town)
Střediskem veškerého dění na ostrově je město Kós, které vás potěší jak svými kulturními a historickými zajímavostmi, tak i bohatým nočním životem a těmi nejkrásnějšími plážemi v celém Dodekanéském souostroví. Kós kdysi nazýval domovem významný řecký filosof Hippokrates. Podle legendy své žáky vyučoval pod platanovým stromem, kterému se dnes z toho důvodu přezdívá Hippokratův platan (Tree of Hippocrates). Koruna tohoto stromu v současnosti dosahuje průměru 12 metrů, což z něj dělá pravděpodobně největší platan v celé Evropě. Pokud byste si přáli nahlédnout do zvyků a kultury starověkých Řeků, pak jistě vyrazte do zdejšího archeologického muzea (Archaeological Museum of Kos). Díky bohaté historii ostrova, ostatně jako celého Řecka, se tu sešlo velké množství artefaktů a uměleckých děl, která odrážejí atmosféru ostrova v době před více než 2 000 lety.
Hrad Neratzia (Neratzia Castle)
Při procházce hlavního přístavu města Kós si jistě všimnete jeho dominanty – obrovského hradu Neratzia. Původně byl vystavěn na malém ostrůvku, který byl s pevninou propojen mostem. Ten se však postupem času se zbytkem Kósu zcela spojil, přesto je i nadále velmi výhodným místem k vyhlížení přijíždějících lodí. Právě z toho důvodu jej totiž ve 14. století nechali vystavět rhodští rytíři, aby byli připraveni na případné útoky Osmanské říše, přičemž využili prvky, jež jsou pro obranné budovy tohoto období typické. Stavba se však protáhla skoro na celé století, takže se v ní pochopitelně odráží více stylů. Nejstarší částí hradního komplexu je samozřejmě samotná pevnost, jež je dále obehnaná dvěma řadami kamenných zdí čtvercového půdorysu, které ve všech rozích spojují mohutné kamenné věže.
Římský Odeon (Roman Odeon)
Přímo v centru Kósu se také nachází skvěle zachovalý římský Odeon, který ve své době, tedy na pomezí 1. a 2. století před naším letopočtem, sloužil především k hudebním a pěveckým vystoupením. K jeho objevení došlo na počátku 20. století, kdy archeologové odkryli také pozůstatky římských lázní a gymnázia, a od amfiteátru se liší tím, že byl původně zastřešen. Tuto část si do dnešní doby bohužel neponechal, i tak je ale jednou z nejzachovalejších památek na ostrově, která dnes hostí nejrůznější kulturní akce jako například koncerty nebo tématické festivaly.
Starověký Asklépion (Ancient Asklepieon)
Zhruba čtyři kilometry od centra Kósu, nedaleko malé vesničky Platani, leží vykopávky starověkého Asklépionu – léčebného chrámu zasvěceného bohu lékařství Asklépiovi, jež pravděpodobně pochází z 3. století před naším letopočtem a ve kterém se medicíně učil i sám Hippokrates. Vlastně se jedná o celý komplex situovaný uprostřed lesů, jehož nejnižší část tvořila zdravotnická škola a několik místností určených k setkávání s pacienty. Střední úroveň zaplňovaly chrámy, jako například Apollův chrám, po němž tu zůstalo mnoho sloupů, a prostory, v nichž se provozovala hydroterapie s pomocí vody z pramene Vournika, která byla bohatá na minerální látky. V nejvyšším patře stavby si jistě všimnete pozůstatků hlavního chrámu, mezi jehož ruinami se dnes můžete můžete kochat výhledem na téměř na celé výhodní pobřeží ostrova.
Pláž Agios Stefanos (Agios Stefanos beach)
Když už je řeč o pobřeží, Řecko si své příznivce získalo hlavně pro jeho neodolatelné pláže, které jsou na ostrově Kós dvakrát tak pěkné. Jednou z těch populárnějších, kterou si díky okolním křesťanským památkám i drobnému ostrůvku nedaleko pobřeží oblíbí zejména váš fotoaparát, je pláž Agios Stefanos. Najdete ji zhruba 40 km od hlavního města Kós, takže se hodí spíše ke zpestření celodenního výletu po krásné okolní přírodě poseté oleandry nebo například opunciemi. Z pohodlí pláže i chladivých vod si navíc budete moci užívat pohledu na reliéf ostrova Kós i na drobné siluety okolních ostrovů, které v dáli vyčnívají z poklidné mořské hladiny.
Les Plaka (Plaka Forest)
Pokud byste od turistického ruchu chtěli trošku odpočinout a raději se chtěli ponořit do klidu a pohody obklopení přírodou, vyrazte do centrální části ostrova, vaše očekávání totiž jistě splní les Plaka. Mezi jeho borovicovými stromy vám budou dělat společnost veverky, malé želvičky a především nádherní pávi, na které se sem jezdí dívat turisté ze všech částí ostrova. Celý les je provázaný romantickými cestičkami a pokud si s sebou připravíte pořádnou svačinu, můžete využít skromných odpočívadel, kde si budete moci užít příjemný piknik nebo si dokonce připravit něco dobrého na ohni.
Kam na výlety do okolí?
Ostrov Nisyros
Jedním z mála řeckých míst, kde se cestovní ruch ještě příliš nerozmohl, je malý ostrov Nysiros, který se nachází mezi ostrovy Kós a Tilos, a má rozlohu pouhých 42 čtverečních kilometrů. Tam i zpět se dostanete trajektem z města Kós nebo Kardamena, a to klidně i během jediného dne. Hlavní atrakcí ostrova je jeho aktivní sopka, která se nachází přímo ve středu ostrova, kde zformovala zhruba 260 metrů široký kráter. Za návštěvu stojí i jeho malebná městečka jako například přístavní město Mandraki, ve které se mimo jiné nachází i klášter Panagia Spiliani (Monastery of Panagia Spiliani), jehož velká část byla vestavěna přímo do nitra jeskyně. Na okraji města také najdete skvěle zachovalé pozůstatky akropole z mykénských dob zvané Paleokastro, jejichž původ se datuje do období mezi 4. a 6. stoletím před naším letopočtem.
Ostrov Pserimos
O něco blíže k břehům Turecka leží v obklopení ostrovů Kós a Kalymnos o něco menší ostrov Pserimos, taktéž známý jako Avlaki. Kromě několika budov v okolí hlavního přístavu, jež utvářejí malou vesničku s pouhými 80 obyvateli, se ostrov skládá zejména z kamenných pahorkatin porostlých drobnými keříky, jež spolu s krásnými písečnými plážemi představují skvělou volbu pro ty, kdo si na dovolené chtějí oddechnout od lidí a civilizace.
To, že ostrov Kós patří mezi místa, kde se psala historie Řecka i zbytku Evropy, rozhodně nelze popřít. Snad u každého většího města najdete pozůstatky staveb, po nichž se před tisícovkami let procházeli významní filozofové a myslitelé, ať už více či méně známí, kteří se nějakým způsobem podíleli na vývoji našeho vnímání světa i nás samotných. Ostrov jako takový se navíc může pyšnit téměř nenarušenou přírodou a spoustou pěkných a klidných pláží, a tak tu ze svého pobytu jistě vytěžíte co nejvíce, ať už jsou vaše cíle jakékoli.