Přemýšleli jste někdy o dovolené na Fuerteventuře v Kanárských souostroví? Pokud ano, pak vás jistě zajímají zajímavosti ostrova Fuerteventura. Nachází se přibližně 100 kilometrů od západního okraje afrického kontinentu a je druhým největším ostrovem Španělska. Jeho jméno má hned několik interpretací a mimo jiné se překládá i jako “silný vítr”. To má nejspíš původ v silných saharských větrech, které na jeho pobřeží donášejí bílý pouštní písek, čímž utvořily velkou část z celkem 150 přírodních pláží lemujících obvod celého ostrova.
Fuerteventura, stejně jako ostatní z Kanárských ostrovů, vznikl díky sopečné činnosti zhruba před 20 miliony let. Do 15. století, kdy se dostal do povědomí Evropanů, jej obývaly pouze domorodé kmeny, které si sem pravděpodobně našly cestu ze severní Afriky. I když je dnes v rukou Španělů, jako první sem vkročil francouzský mořeplavec Jean de Béthencourt, který dal jméno jeho bývalému hlavnímu městu Betancuria. V 19. století se však centrum dění začalo přesouvat k přístavnímu městu Puerto del Rosario, což vedlo k tomu, že se stalo jeho novým střediskem a hlavním městem.
Zajímavá místa a památky na ostrově Fuerteventura
Církevní památky regionu Betancuria
Městečku Betancuria i po něm pojmenovanému regionu náleží, ve srovnání s ostatními provinciemi, malé území na západním pobřeží ostrova. Jelikož se jedná o první město, které začali kolonizovat Evropané, začalo se tu spolu s dalšími zvyky šířit i náboženství, a tak byl postaven první křesťanský kostel Fuerteventury (Catedral de Santa María de Betancuria), který byl vysvěcen panně Marii a dodnes je nejvýznamnější náboženskou stavbou ostrova. Odtud se pak křesťanská víra šířila dále a dala za vznik i několika tradicím jako například poutní cestě ke kapli vysvěcené patronce ostrova Nuestra Señora de la Peña. O tradicích, umění a náboženských památkách Fuerteventury se můžete mnohé dozvědět v muzeu náboženského umění (Museum of Religious Art) ve městě Betancuria.
Přírodní rezervace Corralejo (Corralejo Natural Reserve)
Pouštní království ostrova si nejlépe užijete na jeho severovýchodním okraji, v přírodní rezervaci nedaleko města Corralejo. Setkáte se tu se dvěma druhy scenérií, které jsou sice navzájem poměrně kontrastní, ale i tak vytváří velmi harmonický dojem. Severní části rezervace jsou zasypané bílými písečnými dunami, které můžete zdolávat jak po svých, tak na vypůjčené čtyřkolce, zatímco jihu dominuje vulkanická Červená hora (Red mountain) a z ní vytékající, zkamenělé pramínky lávy. Rozhodně se připravte na to, že tu jsou velice vysoké denní teploty, před nimi se ale naštěstí můžete schovat v chladivých vlnách nedalekého oceánu.
Centrum tradičních řemesel ve městě Antigua (The Antigua Windmill Craft Centre)
O postupech předení a šití tradičních oděvů, ruční výroby klobouků nebo také přípravy lahodných kozích sýrů majorero, jež pro některé obyvatele stále představují hlavní zdroj obživy, se můžete leccos přiučit v prostorách původního, avšak zrekonstruovaného větrného mlýnu města Antigua. Mlýn kdysi zásoboval celou vesnici kukuřičnou moukou a přestože je funkční i v současnosti, v jeho prostorách dnes najdete řemeslnické nástroje a tradiční výrobky, z nichž si některé můžete dokonce i zakoupit jako suvenýr. Výstava však za dveřmi nekončí, v okolí mlýnu se totiž můžete pokochat pohledem na široké spektrum kaktusů a palem, které jsou pro Fuerteventuru více než typické.
Park Oasis (Oasis Park)
Botanická a zoologická zahrada situovaná na okraji města La Lajita vám zajistí přísun netradičních zážitků na dlouho dopředu. Prostřednictvím živých show a připravených exkurzí a programů se budete mít příležitost střetnout s více než třemi tisíci zvířaty, zatímco vás budou obklopovat tisíce rostlinných druhů. Na celý safari park můžete navíc shlížet ze hřbetu velblouda a po cestě si udělat zastávku na kus řeči s madagaskarskými lemury nebo plavání s lachtany. Jedná se o největší zoo na všech Kanárských ostrovech a také jedinou z nich, kde si můžete prohlédnout i hrochy a africké slony.
Kam na výlety do okolí?
Ostrov Lobos (Lobos Island)
Na malý ostrůvek Lobos, který od severovýchodního pobřeží Fuerteventury oddělují pouhé dva kilometry, vyrážejí především lidé se zájmem o geologii, faunu a flóru. Poslední obyvatelé ostrov opustili v 60. letech po automatizaci jeho majáku, a tak tu nenajdete nic víc než shluk několika málo opuštěných domků uprostřed kamenitých cest a zhruba 130 druhů rostlin, z nichž některé nenajdete nikde jinde než na Lobosu. Pro to, abyste si výlet užili, však nemusíte být zrovna znalci geologie nebo rostlinné říše, na ostrově se vám totiž dostane prostoru k rozjímání a odpočinku pro vaši mysl.
Ostrov Lanzarote
Něco málo přes 12 kilometrů od severního pobřeží Fuerteventury leží čtvrtý největší ostrov celého Kanárského souostroví – Lanzarote. Jeho úchvatné vulkanické scenérie, kterých tu najdete opravdu mnoho, si můžete užívat při pěších túrách, z kola i během zdolávání oceánských vln na vlastním či vypůjčeném surfu. To nejkrásnější z jeho přírody na vás čeká v národním parku Timanfaya (Timanfaya National Park), a to například ve formě horkých gejzírů nebo aktivní sopky Timanfaya, po niž je park i pojmenován. Pokud by se vám zachtělo trošky civilizace, můžete se vydat na cestu po stopách umělce a architekta Césara Manrique, který na ostrově zanechal hned několik úchvatných děl, a každopádně byste jej neměli opustit bez toho, abyste ochutnali některé z vyhlášených lokálních vín.
Pokud byste se rádi vydali na hon za spoustou historických památek, tak vás Fuerteventura asi zrovna neosloví, zato ale mapuje vývoj něčeho mnohem staršího, než je samo lidstvo, a to překrásné přírody, kterou můžete obdivovat na mnoha místech po celém ostrově. Spojíte-li to s ochutnávkami zdejší kultury, prožijete dovolenou, o jaké jste doposud pouze snili.