Chystáte se na dovolenou na Menorcu, jež je druhý největší ostrov Baleárského souostroví? Pak vás jistě zajímá, jaké zajímavosti ostrov ukrývá. Baleárské ostrovy jsou kromě ostrova Menorca tvořeny ještě Mallorcou, Ibizou, Formenterou a skupinou několika menších ostrůvků.
Menorca byla ve světě cestovního ruchu zastíněná větší Mallorcou a populárnější Ibizou, díky čemuž si zachovala spoustu přírodního bohatství a i dnes představuje dokonalé místo jak pro aktivní, tak pro poklidnou dovolenou. Můžete se tu nechat unášet průzračnými vlnami Středozemního moře, okusit vodní dobrodružství při potápění, plavání či jachtingu nebo sbalit batoh, nazout pohodlnou obuv a vydat se napříč její nádhernou přírodou.
Zajímavá místa a památky na ostrově Menorca
Hlavní město Mahón
Pokud si pečlivě prohlédněte budovy hlavního města Mahón, a to hlavně jeho starou čtvrť, zpozorujete náznak britské architektury, která si sem našla cestu v období, kdy Menorca spadala pod území Aragonské koruny. I tak tu ale kultura nabrala osobitý směr, v němž se mísí přímořská atmosféra zdejšího malebného přístavu a všudypřítomných palem a koloniálních domků, jejichž spojení působí netradičním, avšak velmi romantickým dojmem. Informace o jeho historii na vás čekají v Muzeu Menorcy (Menorca Museum), které obývá tři patra barokní budovy postavené v 17. století, kde budete mít možnost spatřit autentické ukázky ze života místních obyvatel během různých historických období.
Pokud byste se ale chtěli přiučit něco o tom, jak skutečně vypadaly pevnosti a hrady tohoto ostrova, přesuňte se kousek za město. Na východním pobřeží Menorcy se totiž tyčí obrovská pevnost Isabely II. (The Fortress of Isabel II), která od roku 1875 pokrývala nepřátelské útoky přicházející z východu. Jižní bránu do Mahónu zase střežil hrad svatého Filipa (St. Philip’s Castle), jež byl dokončen v 16. století a poté několikrát rozšiřován až do doby, kdy Španělé převzali nadvládu nad Menorcou a nechali jej zdemolovat. Z nadzemní části hradu toho bohužel moc nezbylo, nicméně jeho opravdovým pokladem je systém tajných podzemních chodeb.
El Toro
Výhledu na všechny kouty ostrova vám bude dopřáno na vrcholku jeho nejvyšší hory El Toro ležícího se výšce 342 metrů nad mořem. Tato hora byla již ve 13. století vnímána jako významné spirituální centrum, což zapříčinilo, že v její blízkosti vzniklo několik náboženských staveb. Většina kostelů a klášterů byla během válek a bojů o území zničena, zůstala však alespoň svatyně Panny Marie El Toro (Sanctuary of the Virgin of El Toro), kterou si můžete prohlédnout na cestě skrze okouzlující středomořskou přírodu až k té nejlepší vyhlídce na ostrově.
Ciutadella de Menorca
Nejzápadnější okraj ostrova je domovem města Ciutadella de Menorca, které spolu s Mahónem utváří dvojici administrativních i kulturních center ostrova. Kdysi mívalo mnohem větší význam než dnes a po dlouhou dobu bylo střediskem moci a tedy i hlavním městem ostrova. Městské centrum vám nejspíš bude připomínat některá italská městečka, jelikož právě italský styl byl inspirací při sjednocování jeho podoby. Jeho součástí je mimo jiné i budova zdejší radnice, ve které sídlili jak arabští, tak i britští monarchové, a to až do 17. století, kdy se vláda přesunula do Mahónu.
Hrobka Naveta d’Es Tudons
Než Menorcu opustíte, zaskočte si na prohlídku kamenné hrobky Naveta d’Es Tudons. Dovnitř se sice z bezpečnostních důvodů nedostanete, ale i tak vám bude umožněno pohlédnout na skoro 3 000 let starou stavbu. Ze všech podobných hrobek Menorcy je právě Naveta d’Es Tudons největší a nejlépe zachovalou z nich. Až na tři vrchní řady kamenů a okolní plot, který tu byl postaven po jejím objevení kvůli ochraně, stavba zcela odpovídá původnímu stavu, a tak je jedinečným příkladem tehdejších pohřebních postupů.
Kam na výlet do okolí?
Mallorca
S krásnou Menorcou sousedí největší ostrov Baleár a vyhlášené turistické letovisko jménem Mallorca. Přestože je od zbytku Španělska oddělená skoro třemi sty kilometry, najdete tu vše, co byste na dovolené ve Španělsku chtěli spatřit a zažít včetně dlouhých písečných pláží, dokonalé architektury a bouřlivých večírků nabitých skvělou hudbou a exotickými drinky. Jestliže vám na Menorce scházely pořádné hory, vydejte se na túru podél pohoří Serra de Tramuntana až k jeho nejvyšší hoře Puig Major. Za ohromnými stavbami byste měli vyrazit do hlavního města Palma de Mallorca, kde můžete využít prohlídky nedalekého hradu Castell de Bellver nebo zůstat v centru a navštívit katedrálu Panny Marie (Palma Cathedral), která je už od roku 1601 neodmyslitelnou ozdobou zdejšího přístavu.
Až budete přemýšlet, kam vyrazíte na svou další dovolenou, zkuste dát šanci Menorce. Svou rozlohou ani oblíbeností ostatní ostrovy do hrsti sice nevezme, ale zato vás ušetří dlouhého čekání ve frontách a umožní vám si nerušeně vychutnat všechny její přednosti, od úchvatných památek přes lahodné mahónské sýry a čerstvé plody moře až po krásné přírodní scenérie.