V době mezi koncem srpna a začátkem října (podle nadmořské výšky daného místa), kdy se začínají krátit dny, ochlazuje se a trávy k pastvě dobytka, koz i ovcí ubývá, nastává čas k návratu z letní pastvy. Na horských pastvinách dobytek strávil asi 80 až 120 dní. Tradičně byl Alpabfahrt vždy důvodem k oslavě, obyvatelé vesnic slavili návrat krav – živitelek.
Zvířata jsou našňořená jako princezny, jsou ozdobena svými nejlepšími zvonci (Treichle – zvonec tepaný z jednoho plátu kovu, Glogge – zvon odlitý) a korunami květů na hlavách (medvědí čepec Tschäppäl), farmáři oblékají své nejlepší šaty. Jejich tradiční oblečení se nazývá Trachtenkeider.
Hledejte kačenky
Pokud naleznete jednu z 90 malých žlutých gumových kachniček, odměna vás nemine. Hledat ale budete muset nejspíš někde ve vodách Baffinova moře. Kachničky jsou součástí výzkumu NASA, jehož předmětem je jeden z největších a nejrychleji se pohybujících ledovců – grónský Jakobshavn. Ledovec se v létě pohybuje velkou rychlostí směrem k Baffinovu moři a tento posýrů hyb je pravděpodobně způsoben vodou, která se z jeho roztátého povrchu valí přes hluboké, velkým komínům podobné otvory v ledu, nazývané ledové mlýny. Voda způsobuje promáčení spodních vrstev ledovce, což zrychluje jeho pohyb ze svahu směrem k pobřeží. Aby si vědci tuto teorii ověřili, do ledovce umístili nejen sondu s elektronikou, ale do různých ledových mlýnů také zmíněné kachničky. Pokud se nálezce kachničky ozve na adresu, kterou na ní nalezne, získá nejen odměnu, ale také dobrý pocit, že přispěl k výzkumu grónského ledovce.
Rostliny útočí
Počet nepůvodních rostlinných druhů v Evropě se za posledních 25 let více než ztrojnásobil. Za „cizí rostliny“ bylo označeno celkem 5789 druhů. Z toho mělo 2843 druhů mimoevropský původ. Česká republika přitom patří k trojici států, které hostí největší počet nepůvodních druhů – spolu s Belgií a Velkou Británií.
Některé rostliny v Evropě lidé záměrně rozšířili – například trnovník akát původem ze Severní Ameriky. Více než tři čtvrtiny všech nových rostlinných druhů sem však bylo zavlečeno neúmyslně. K největším českým „potížistům“ přitom patří křídlatka či ambrózie.
Pra-pra-drůbežárna
V severním Německu (Dolní Sasko) byly poprvé v Evropě nalezeny stopy rodu velociraptorů. V pískovcovém lomu poblíž obce Obernkirchen je před 140 milióny let zanechal možná nový druh velociraptora. A nejen on – ze stop lze vyčíst vyčíst 5 až 6 různých druhů ještěrů. Masožraví velociraptoři byli opeřeni, sahali nám asi tak do pasu a byli asi 180 cm dlouzí. Údajně se z nich vyvinuli ptáci.
Autor: Jana Běhounková a Jana Patková – časopis Cestopisy.