Bílá lesklá sláva
A je to tvář sličná a bez nadsázky nablýskaná. Ulice města, jež je sevřeno zachovalými hradbami, jsou vydlážděny bílým mramorem a ten se leskne v poledním žáru stejně jako ve večerním svitu pouličních lamp. Střed Starého města, vystavěného na přelomu 17. a 18. století, tvoří hlavní ulice Placa – Stradun, z níž na obě strany vybíhají úzké uličky směrem ke hradbám. Placa – Stradun byla vystavěna po zemětřesení podle jednotného plánu. Kamenné budovy lemující tuto ulici mají podobnou výšku a „sladěny“ jsou i fasády. V přízemí jsou dnes krámky a kavárničky.
Půjdete-li po této promenádě směrem od brány Pile, budete míjet renesanční kostel sv. Spasitele (Sveti Spas) ze začátku 16. stol. a románsko-gotický františkánský klášter (samostan Male brače) s vynikající románsko-gotickou křížovou chodbou a s lékárnou ze začátku 14. století. Zdejší Onofriova kašna (Onofrijeva česma) byla součástí dubrovnického vodovodního systému z poloviny 13. století.
Promenádu uzavírá na náměstí Luža Městská zvonice, na níž odbíjejí celé hodiny kovové postavy, tzv. zelenci. Náměstí vévodí Rolandův sloup (Orlandov stup) z 15. stol., nachází se tu také palác Sponza, barokní chrám sv. Blažeje (Sveti Vlaho) – patrona města, a dům Luža (Luža zvonara) s průchodem k bráně Ploče. Při posezení ve zdejší Městské kavárně můžete obdivovat asi nejkrásnější stavbu Dubrovníka, Knížecí palác (Knežev dvor), bývalé sídlo knížete a republikových úřadů z 15. století. Tehdy byl Dubrovník – pod názvem Ragusa – patricijskou republikou. Byl silnou obchodní a námořní mocností, se svými 300 velkými obchodními a válečnými loděmi a 4000 námořníky měl třetí největší loďstvo na světě. Kromě obchodu byla značným přínosem pro jeho bohatství také těžba soli.
Středověká Ragusa byla jedním z nejpokrokovějších států v Evropě na poli zdravotní a sociální péče: od 14. stol. tu byla zavedena bezplatná zdravotní péče o obyvatelstvo, v témže a dalším století založeny starobinec, nemocnice, lazaret, leprosérie, lékárna a nalezinec. Město mělo na svou dobu velmi moderní vodovodní i kanalizační systém. Byl dokonce zajištěn i odvoz odpadků.
S velkými zámořskými objevy se těžiště námořní plavby přesunulo k Atlantiku a význam Dubrovníku upadal. Těžkou ránu mu také zasadila morová epidemie v r. 1526, ovšem z katastrofálního zemětřesení v r. 1667 se pak už nikdy úplně nevzpamatoval. Formální zánik přineslo Dubrovnické republice Napoleonovo tažení začátkem 19. stol., pak až do první světové války patřil Dubrovník Rakousku.
Procházka po hradbách
A právě na tomto útesu kdysi všechno začalo – pustý skalnatý ostrůvek podle dosavadních výzkumů (není vyloučeno, že další archeologický průzkum přinese poznatky o ještě starším osídlení) osídlili začátkem 7. století uprchlíci z nedalekého Epidauru. Nová osada dostala název Ragusium od řeckého slova lause – útes. Později, v době největší slávy Dubrovníku, byl název upraven na Ragusa. A i když už jsou doby patricijské republiky nenávratně pryč, stačí při toulkách Starým městem přimhouřit oči a minulost ožije… i proto, že vás přitom nebudou rušit zvuky projíždějících aut. Ta do centra Perly Jadranu nesmí.
Dubrovnické tipy…
> Most Franja Tudjmana, vybudovaný v roce 2002, budete přejíždět, pojedete-li do města ze severu Chorvatska po jadranské magistrále. Před mostem je z této strany malé parkoviště, odkud je přímo spektakulární výhled na nový Dubrovník a dubrovnický záliv.
> Každý víkend od první soboty v květnu do poslední neděle v říjnu jsou ve městě pořádány folklorní vystoupení a koncerty. Rytířské hry Moreška a vystoupení skupiny z Korčuly patří patrně k tomu nejzajímavějšímu, co lze ve Středomoří vidět – představení se konají v září před kostelem sv. Blažeje v centru Starého města.
> Největší kulturní akcí jsou Dubrovnické letní hry (Dubrovačke ljetne igre) s více než padesátiletou tradicí. Konají se v srpnu a účastní se jich špičkové divadelní soubory a koncertní tělesa z Chorvatska i ze zahraničí.
> Ostrov Lokrum leží asi 700 metrů jihovýchodně od dubrovnického starého přístavu, odkud sem jezdí čluny. V jižní části ostrůvku je slané jezero zvané Mrtvé moře (Mrtvo more), které je vyhledávaným koupalištěm, na ostrově je přírodovědné muzeum.
> Ostrov Daksa je malý neobydlený ostrůvek ležící severovýchodně od Dubrovníku, čluny jezdí z přístavu Gruži. Stojí zde pomník připomínající uchopení moci komunisty po osvobození Dubrovníku z rukou okupantů v r. 1944. Komunisté zde popravili 44 předních dubrovnických osobností, které s komunistickým režimem nesympatizovaly. Pomník byl postaven r. 1994.
> Doprava: Dubrovník má letiště, z Prahy sem létá např. nízkonákladová společnost SkyEvrope. Autobusová – z ČR jezdí do Dubrovníku pravidelné sezonní linky společností Eurolines, Tourbus a ČAS – Service. S většinou chorvatských měst má Dubrovník dobré autobusové spojení.
Autor: Jan Škvára – časopis Cestopisy.