Bezpečnost a zdravotnictví v Anglii

1673
Policie v Londýně | evsa/123RF.com
Policie v Londýně | evsa/123RF.com

Velká Británie, respektive Anglie, je vyspělá země a zdravotnictví je na vysoké úrovni. Zdravotní a bezpečnostní rizika jsou obdobná jako v ČR, žádné zvláštní problémy zde nejsou. Největším nebezpečím je řízení na levé straně, které je rizikové pro řidiče i chodce.

Bezpečnost v Anglii

Na většině území se nemusíte obávat žádných problémů s kriminalitou, výjimkou mohou být opuštěné městské oblasti, zejména v noci. Pozor také na běžné kapesní krádeže.

Turistům hrozí zejména problémy kvůli deštivému a chladnému počasí, které řada lidí podceňuje a následně onemocní. Nezapomeňte si i v létě přibalit dostatek teplého a nepromokavého oblečení, zejména do Skotska. I v severních oblastech je osídlení poměrně husté a v případě problémů při turistice dokážete snadno dojít do civilizace či přivolat pomoc.

Velkým nebezpečím je řízení na levé straně, na které je málokdo zvyklý. Při nepozornosti můžete snadno havarovat, zejména pokud máte evropské vozidlo s volantem normálně vlevo. Nevyplatí se ani podceňovat nebezpečí při přecházení vozovky, protože lidé z kontinentu automaticky koukají na opačnou stranu než je přijíždějící vozidlo a trvá i několik týdnů, než se tento zvyk změní. Britové řídí poměrně slušně, nicméně nemalým nebezpečím jsou také úzké venkovské silnice bez krajnice obehnané ploty a zídkami. Pokuty jsou vysoké a navíc je Británie zemí s nejvyšším počtem kamer na světě, porušování předpisů se silně nevyplácí.

Zdravotnická zařízení a lékárny v Anglii

Velká Británie je velmi hustě osídlená a vyskytuje se zde dostatek lékáren i zdravotnických zařízení, lékařskou pomoc přivoláte na čísle 999. U některých lékařů (zejména u zubaře) a v lékárně počítejte s doplatky. U soukromých lékařů budete nejspíš ošetření platit hotově a téměř jistě nebude možné náklady zpětně proplatit! Očkování nad rámec povinného očkování není nutné.

Zdravotní pojištění

Ve Velké Británii platí evropský průkaz zdravotního pojištění, vždy ale využívejte služeb lékařů a zařízení v národním systému veřejného pojištění (NHS). Seznam lékařů a nemocnic v NHS získáte na řadě úřadů i na poště, pokud potřebujete přivolat lékaře, ujistěte se předem, že je veden v NHS. Ošetření v rámci NHS by mělo být zdarma, pokud budete nuceni něco uhradit, vždy požadujte doklad a následně si požádejte o proplacení přímo u NHS anebo prostřednictvím zdravotní pojišťovny v ČR. Za některé úkony se doplácí, stejně tak se platí za recept. Doplácí se zejména u stomatologů, běžně až vyšší desítky £, doplatek za recept je £7,45. Osoby do 18 let a nad 60 let, těhotné ženy a invalidé jsou od doplatků osvobozeni. Podrobné informace lze získat na stránkách Centra mezistátních úhrad.

Pokud v Británii pobýváte delší dobu (studium, práce), převeďte si pojištění k NHS a vyřiďte si britskou zdravotní kartu. V ČR se musíte odhlásit z pojištění a po návratu se opět přihlásíte. Pojišťovna bude požadovat doklady o zaplacení zdravotního pojištění ve Británii v době zaměstnání, jinak po vás bude vymáhat doplacení pojistného! Vyhněte se souběhu zaměstnání v ČR a Británii, jinak zaplatíte pojištění dvakrát.

Předchozí článekŠpanělská kultura – slavné španělské osobnosti a obyvatelstvo
Další článekHistorie Anglie – stručné dějiny od vzniku až po současnost