Banská Štiavnica na Slovensku – zajímavosti, památky a tipy na výlety do okolí

2963

Historické centrum nacházející se v obklopení Štiavnických vrchů, hornické památky i významné sakrální stavby. To jsou hlavní lákadla, která udělala ze slovenského města Banská Štiavnica vyhledávaný turistický cíl.

Toto slovenské město není Čechům až tak známé, ale tím spíše by se mělo objevit na vašem seznamu míst, která chcete nejen na středním Slovensku navštívit. Bývalé hornické město je od roku 1993 zapsáno na seznamu UNESCO, takže není s podivem, že počet návštěvníků stoupá každým rokem. Všudypřítomné prudké svahy a úzké, křivolaké uličky propůjčují Banské Štiavnici osobitý ráz.

Pozůstatky bohaté hornické minulosti vás poučí o minulosti

Těžba drahých kovů v tomto regionu sahá přinejmenším do 12. století. Banská Štiavnica si proto právem zaslouží přídomek „stříbrné město“. Těžba byla ukončena na samém počátku tohoto tisíciletí, ale dosud zde najdete mnoho staveb a bývalých vstupů do štol připomínajících dobu největšího rozkvětu. Největší slovenský báňský skanzen také nabízí možnost sfárat do podzemí. Místní raritou je věž Klopačka pocházející ze 17. století. Její klepání informovalo horníky o tom, že je čas sfárat do dolu, ale také upozorňovalo na další výjimečné události.

Rozmanité církevní i netradiční památky vás zaujmou

Ústředním bodem města je náměstí Svaté Trojice, na kterém se nachází monumentální morový sloup. Pozornost zde kromě sloupu poutá gotický kostel svaté Kateřiny a také Dům Mariny, kam směřují kroky všech zamilovaných zamykajících zde svůj zámek lásky. Náměstí Svaté Trojice plynule přechází v Radniční náměstí s evangelickým kostelem a obchodní zónou, která je přístupná z netypického vyvýšeného chodníku, jenž této část města dodává jakousi nepopsatelnou eleganci.

Nad kompaktním historickým centrem ční Starý zámek s kostelem a muzeum, na kopci na protější straně města mu směle konkuruje Nový zámek, který je rovněž využíván pro nejrůznější expozice.

Pozornost si zaslouží také botanická zahrada v historickém areálu Banské a lesnické akademie.

Jedinečná barokní kalvárie vám učaruje

Nejvíce návštěvníků však směřuje na kopec za městem. Zde se tyčí ze všech světových viditelná dominanta. Banskoštiavnická barokní kalvárie je jedinečnou církevní stavbou nejen v rámci středního Slovenska, ale celé Evropy. Nesmírného významu však dosahuje také z uměleckého hlediska, neboť se jedná o jedinečný komplex nejen architektonických, ale také sochařských a malířských děl. Kalvárie byla vybudována v letech 1744-1751. Později ji však postihl značný úpadek a devastace. V současné době se stavbě postupně dostává obnovy díky dobrovolníkům a dárcům.

Originální architektonické pojetí nabízí celkem 23 menších či větších staveb nacházejících se na Ostrém vrchu. Strmý kopec je prodchnutý cestičkami a kaplemi s výjevy zobrazujícími ukřižování Ježíše. Ovšem skutečnou perlou z náboženského i architektonického hlediska jsou tři kostely. Zaslouženou odměnou ze ne úplně snadný výstup k hornímu kostelu vám bude nádherný výhled na Banskou Štiavnici, kterou budete mít jako na dlani.

Nádherné tajchy vás budou lákat ke koupání

Cyklisté jsou v této oblasti více než vítáni. Ovšem připravte se na pořádně kopcovitý terén. Příhodně nazvaná stezka Bajkom tajchom spojuje jedinečné vodní nádrže rozeseté uprostřed kopců, které zde vybudovali horníci a které v současné době slouží k rekreačním účelům. Koupání v takřka azurové vodě na vrcholu kopce skýtá jedinečný zážitek. V okolí stojí za prohlídku také zámek s nádherným parkem ve Svätém Antonu vzdáleném jen několik kilometrů jižně od Banské Štiavnice.

Po náročném cyklistickém výletu se vám dostane vítaného osvěžení v místním minipivovaru Erb. Naproti tomu milovníky sladkého uspokojí prostorná kavárna Divná Pani. Podnik sestávající z mnoha místností vybavených vskutku různorodě, převážně v luxusním secesním stylu, se naprosto vymyká tradičním představám o tom, jak by měla kavárna vypadat.

Banská Štiavnica je opravdovou perlou Slovenska. Nádherné město každého návštěvníka přesvědčí o tom, že není třeba jezdit daleko za hranice. Stačí se jen podívat k našim sousedům, kde lze narazit na opravdové poklady!

Předchozí článekMěsto Lübeck v Německu – zajímavá místa, památky a tipy na výlety v okolí
Další článekSan Gimignano v Toskánsku – památky a zajímavá místa v italském středověkém skvostu