Bad Ischl v Rakousku – termální lázně i další zajímavosti a tipy na výlety

17425

Bad Ischl je příjemným rakouským městečkem, které se nachází v Horním Rakousku v oblasti zvané Salzkammergut neboli Solná komora. Sůl se totiž na tomto místě těžila již v prehistorických dobách. Bad Ischl dnes ovšem není průmyslovým, ale lázeňským městem, jež má rozlohu 162,8 km2 a žije tu necelých 14 000 obyvatel. Každoročně sem však míří velké množství rekreantů.

V 19. století a 20. století zde měl dokonce své sídlo císař František Josef I., jehož vilu si ostatně mohou turisté prohlédnout dodnes. V Bad Ischlu se navíc rekreovali i další osobnosti a aktuálně rozhodně neláká pouze honoraci, ale relaxovat tu může úplně každý. V okolí městečka se navíc rozkládá opravdu malebná příroda, což ještě zvyšuje jeho atraktivitu pro turisty.

Zajímavá místa a památky v Bad Ischlu

Lázně Salzkammergut

Lázně byly v Bad Ischlu založeny již před téměř 200 lety (konkrétně v roce 1823), což z nich činí nejstarší solné lázně v Rakousku. Zdejší voda totiž obsahuje velké množství soli, a tak se do městečka jezdí rekreovat lidé, kteří trpí potížemi s dýchacími cestami či revmatem, ale kurýrovány zde bývají i ženskými problémy. Žofie, tedy matka Františka Josefa I. si zde např. léčila neplodnost. Město dnes nabízí areál nejrůznějších bazénů a saun Eurothermen Resort Bad Ischl, stejně jako další místa.

Císařská vila (Kaiservilla)

Císařská vila v Bad Ischlu byla letním sídlem Habsburků. V roce 1854 ji výše zmíněná Žofie dala jako svatební dar Františku Josefovi I., který si vzal svou sestřenici Alžbětu Bavorskou, jež je známa spíše jako Sissi. Tuto stavbu v neoklasicistním stylu přitom určitě při návštěvě města nevynechejte. Nejenže zaujme svou majestátností, ale také se zde psaly dějiny. V roce 1914 právě zde císař sepsal manifest „Mým národům“, kterým vyhlásil válku Srbsku a rozpoutal tím 1. světovou válku.

Vila Franze Lehára

Kromě císařské rodiny Bad Ischl učaroval i další osobnostem historie. Od roku 1912 až do své smrti v roce 1948 tu kupříkladu žil proslulý rakouský hudební skladatel Franz Lehár, jenž byl znám především díky svým operetám, z nichž mnohé napsal právě zde. Jeho vila na pravém břehu řeky Traun je dnes otevřena veřejnosti, přičemž pokoje jsou udržovány v původním stavu. Dnes se zde nachází Lehárovo muzeum, takže se s touto osobností můžete seznámit opravdu zblízka.

Cukrárna Zauner

Co by to bylo za lázeňské městečko, kdyby se zde nenacházely kavárny a cukrárny. Cukrárna Zauner v uličce Pfarrgrasse je přitom jednou z nejznámějších v celém Rakousku. Tu si oblíbil i císařský pár, stejně jako mnohé osobnosti kulturního života. V příjemném prostředí tu ovšem můžete posedět i dnes a ochutnat lze obrovské množství dortů, zákusků a moučníků, z nichž mnohé jsou stále vyráběny dle tradiční receptury. Cukrárna totiž vznikla již v roce 1832.

Soutok řek Traun a Ischl

Jak už jsme zmínili, Bad Ischl je městem na soutoku. Menší řeka Ischl se ve městě vlévá do Traunu (česky Travna), který pokračuje dále a u Lince se sám vlévá do Dunaje. Ať už vás však soutoky řek fascinují, anebo nikoli, budete-li pobývat v Bad Ischlu, tento určitě nevynechejte, protože návštěva města by pak určitě nebyla kompletní.

Vrch Katrin

Milovníci přírodních krás by si neměli nechat ujít vrch Katrin. Lanovka, která vás k němu vyveze, začíná na konci města. Už samotná jízda lanovkou přináší úchvatný zážitek. Vrch Katrin se nachází v nadmořské výšce 1 542 m a teprve odtud spatříte všechny krásy v okolí a užijete si rovněž čistý horský vzduch. Pokud byste se ovšem chtěli vydat až k vrcholu, musíte mít s sebou ferratovou výbavu, bez které se po zajištěné cestě na nejvyšší místo nedostanete.

Kam na výlet do okolí

Solná komora samozřejmě nabízí více míst, která lákají davy turistů. Možná tedy nepřekvapí, že místní kulturní krajina byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Její krásy si můžete prohlédnout např. ze sedla, neboť zde vede cyklistická trasa Salzkammergut Radweg, jež je dlouhá 352 km. Ať už se však vydáte na prozkoumávání Solné komory na kole, anebo třeba automobilem, určitě vám doporučujeme navštívit třeba krásná jezera Wolfgangsee, Mondsee či Traunsee.

Vykoupat se můžete i v oblíbeném jezeře Gosausee, přičemž „společnost“ vám budou dělat vrcholky nedalekého pohoří Dachstein. Příznivci horské turistiky by navíc neměli vynechat ani pohoří Salzkammergutberge, které je díky své krajině obecně považováno za jedno z nejkrásnějších v Rakousku. Nezapomeňte navštívit ani obec Hallstatt, kde bylo nalezeno obrovské množství předmětů z doby železné. A chcete-li se vydat i do většího města, z Bad Ischlu to není daleko do Salzburgu.

Ačkoli má Bad Ischl pověst proslulého lázeňského městečka, na relaxaci v bazénech a saunách, procházky po lázeňské promenádě a návštěvy kaváren a cukráren se jeho návštěva v žádném případě neomezuje. Stojí tu totiž krásné architektonické budovy, z nichž v některých se psala historie a v okolí města fascinuje návštěvníky ze zahraničí nádherná krajina. Z Českých Budějovic je navíc Bad Ischl vzdálen pouhých 200 km, takže po silnici tu budete za pár hodin. Co si přát více?

Předchozí článekBad Kleinkirchheim v Rakousku – lyžování, termální lázně i další zajímavosti a tipy na výlety
Další článekBad Gastein v Rakousku – termální lázně, lyžování i další zajímavosti a tipy na výlety