Surinam je země na úplném severu Jižní Ameriky, rozkládá se tedy u Atlantského oceánu. Tento stát vznikl teprve v roce 1975, kdy získal nezávislost na Nizozemsku. Na období koloniální nadvlády ovšem stále upomínají mnohé stavby. Nacházejí se především v historickém centru hlavního města Paramaribo, které odkazuje na mísení nizozemské kultury s jihoamerickou indiánskou kulturou a místním prostředím.
V Surinamu pokrývají naprostou většinu území lesy, takže zde není nouze o krásnou divokou přírodu. Tu lze obdivovat v Národním parku Brownsberg, především ale v Přírodní rezervaci Centrální Surinam, která disponuje velikostí 16 000 km2 a dokonce zabírá přes 10 % rozlohy státu. Její převážnou část tvoří tropický deštný prales a existuje zde vysoká rostlinná i živočišná biodiverzita. Jedná se přitom o největší chráněné území deštného pralesa na světě.
Kde leží Surinam – poloha a základní geografické informace o Surinamu
Surinam se nachází téměř na rovníku Země. Jeho souřadnice jsou 4° severní šířky a 56° západní délky. Celkem 91 % země pokrývají lesy, což je nejvíce na světě. Pobřeží Atlantského oceánu tvoří nížiny a země je pokryta rovněž savanami. Na jihu Surinamu se nachází část Guyanské vysočiny. Z hlediska administrativního členění se tento jihoamerický stát člení na deset distriktů.
Sousední země:
- Brazílie
- Guyana
- Francouzská Guyana
Surinam má rozlohu 163 821 km2. Ačkoli je sice více než dvakrát větší než Česká republika, jedná se o nejmenší stát Jižní Ameriky na samotném kontinentu (výrazně menší je ostrovní stát Trinidad a Tobago). V Surinamu žije zhruba 550 000 obyvatel. Hlavním městem je výše uvedené Paramaribo, jež se nalézá pouze 15 km od pobřeží Atlantského oceánu a žije zde zhruba polovina obyvatel země.
Paramaribo leží na řece Surinam, což je hlavní dopravní tepna celého státu a nachází se na ní přehradní nádrž Brokopondo. Mezi další významné řeky patří Courantyne a Marowijne. Nejvyšším vrcholem Surinamu je hora Juliana Top, která se nalézá ve Wilhelminině pohoří, byla pojmenována po královně Juliáně Nizozemské a měří 1 280 m.