Katar je menším státem na jihozápadě Perského zálivu, což je vodní plocha v Indickém oceánu. Rozkládá se přitom na poloostrově a jedná se o jeden z nejbohatších států světa. Tento emirát byl sice původně chudou zemí, nicméně vše změnil nález ropy v roce 1939. V současné době proto jde o územní celek, který je častým cílem turistů z celého světa.
Do Kataru většinou nemíří milovníci přírody, protože většinu země tvoří poušť. Zajímavé zážitky si naopak odvezou příznivci historie, neboť mohou obdivovat památky. Zmínit musíme především staré opevnění a obchodní přístav Al Zubarah na severozápadě Kataru, jenž je zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO. K Perskému zálivu však přeci jen nejvíce míří milovníci luxusních pobytů, na které tu čeká spousta zážitků.
Kde leží Katar – poloha a základní geografické informace o Kataru
Katar, ve kterém většina obyvatel vyznává islám, se nachází na Katarském poloostrově. Ten vybíhá 160 km do Perského zálivu. Ačkoli je většina země pokrytá pískem, tvoří ji nížinatá planina. Oblast písečných dun Chor al Adaid na jihovýchodě emirátu může rozhodně zaujmout. Katar je z větší části obklopen mořem a sousedí tedy jen se dvěma dalšími arabskými státy.
Sousední země
- Saudská Arábie
- Bahrajn
Katar disponuje rozlohou pouze 11 581 km2 a žije zde zhruba 2,64 milionu obyvatel. Rozhodně se tedy nejedná o velkou zemi. Ocitnete-li se na druhou stranu v hlavním městě Dauhá, budete pobývat v moderní metropoli, která leckoho ohromí. Polovina obyvatel země přitom žije právě zde, ačkoli Katařané z nich tvoří pouze jednu pětinu.
Z hlediska přírodních krás zaujmou kromě výše zmíněných písečných dun snad jen korálové útesy při pobřeží. V Kataru rozhodně nebudou mít co dělat milovníci výšek, protože nejvyšším bodem země je kopec Kurajn Abú al-Baul, jenž měří pouze 103 metrů. To je mimochodem méně, než kolik mají mnohé budovy v hlavním městě Dauhá.