Taškent, hlavní město Uzbekistánu, je město staré přibližně 2 200 let. Bohužel v roce 1966 jej silně poškodilo zemětřesení, proto tady nečekejte moc historických budov a pamětihodností. Většina z nich byla touto katastrofou zničena. Díky tehdejší výpomoci SSSR je současná podoba města velice ovlivněna právě socialistickým svazem. Taškent leží v údolí řeky Čirčik a je největším městem Střední Asie. V minulosti bývalo důležitou zastávkou na hedvábné stezce.
Kde se v Taškentu zastavit?
Své putování po Taškentu začneme přímo v centru města, a to na Náměstí Nezávislosti, které se rozprostírá na 12 hektarech. Jak už sám název napovídá, toto náměstí zdobí symbol nezávislosti v podobě obrovského oblouku. Na náměstí rovněž ale najdeme parky, fontány či žulový obelisk, u něhož stojí socha šťastné matky držící malé dítě. Můžeme zde obhlédnout Prezidentský palác, ministerstva a Dolní sněmovnu. Cestou z Náměstí Nezávislosti narazíme na Pomník chrabrosti vystavený na počest obětem zemětřesení. Na pomníku si nezapomeňte povšimnout znázorněného času 5:23. Je to čas, kdy město zasáhlo devastující zemětřesení.
Za návštěvu jistě stojí snad jediný historický komplex Khazrati Imam. Je tvořen významnými historickými památkami. Nachází se zde například Barakchánova medresa – náboženská škola z roku 1550. Dále tady můžeme obdivovat mešitu Tillya Sheikh (dříve hlavní páteční mešita) pocházející z 16. století. Hned vedle mešity Tillya Sheikh se nachází stejně stará medresa Moji Muborak, kde je uložena sbírka starých manuskript ze 7. – 9. století. Zároveň je zde uchováván i nejcennější exponát, a to originál gigantického Koránu, což je jeden z nejstarších dochovaných Koránů na světě napsaný na jelení kůži. Hlavní dominantou celého komplexu je moderní mešita Chozreti Imam, která byla dokončena až v roce 2007. Součástí komplexu je také medresa Kukeldash, která je i dnes plně funkční a žije tam přibližně 250 studentů koránu.
Pro obyvatelé Uzbekistánu je důležitým národním hrdinou Amir Temur, po kterém je v Taškentu pojmenováno náměstí i přilehlý park. Nachází se zde Temurova jezdecká socha, která nahradila bustu Karla Marxe. V roce 2009 k příležitosti oslav výročí Taškentu byly ulice i náměstí opraveny a některé budovy zbořeny. Zachována zůstala v podstatě jen budova Právnického institutu, která je nejstarší taškentskou univerzitou. Z náměstí můžeme vyjít po taškentské „Broadway“ neboli třídě Satyelgoh kochasi. Tato ulice je plná kaváren, občerstvení a večerní zábavy.
V novějších čtvrtích Taškentu se nachází nádherný park s budovou Muzea Paměti obětí represí. Blízko muzea je postavena Taškentská televizní věž vysoká 375 metrů. Zajímavé bezesporu je, že se momentálně jedná o 2. nejvyšší stavbu Střední Asie a 10. nejvyšší televizní věž na světě.
Kam za kulturou i zábavou?
V Taškentu můžeme taktéž navštívit řadu muzeí. Za prohlídku rozhodně stojí Národní muzeum historie Uzbekistánu, kde jsou vystaveny a chronologicky seřazeny nejvýznamnější exponáty z historie Uzbekistánu. Další muzea, která můžeme v tomto hlavním městě navštívit, jsou například Muzeum Amira Temura, Muzeum šperků či Národní muzeum aplikovaného umění. Při svém putování Taškentem se nezapomeňte zastavit u budovy Národního baletu a opery a Národního divadla.
Věděli jste, že stát dotuje kulturní představení až z 80%? Nedivte se proto, že vás vstupenka na operu či balet vyjde pouze na 1 USD.
Ve městě najdeme také velké množství kostelíků různých náboženství, katedrál a mešit. Nezapomenutelným zážitkem je však pro každého turistu návštěva místního Chorsu Bazaar, který se nachází v centru starého města. Díky velké mozaikové kupoli můžete toto místo vidět již z dálky. Jedná se o tržiště, které se rozprostírá na stále stejném místě již přes 1000 let. Současná budova v podobě cirkusového stanu ovšem byla postavena až po zemětřesení v roce 1966. Když vejdete dovnitř, uchvátí vás několikapatrové tržiště se vším, co vás jen napadne – oříšky, koření, orientální zboží, čaj, porcelán a mnoho dalšího.
Co se v Taškentu vaří?
Pokud chcete ochutnat uzbeckou kuchyni, navštivte Plov centrum, které se nachází hned v blízkosti televizní věže. Plov centrum je obrovská jídelna, kde můžete ochutnat jeden z národních pokrmů Uzbekistánu – plov, což je rýže s masem, zeleninou a rozinkami. Návštěva této jídelny pro vás bude zaručeně netradičním gurmánským zážitkem. Navíc zde můžete ochutnat toto národní jídlo na více způsobů a zároveň sledovat jeho přípravu kuchaři.