Žilina – na severozápadě Slovenska leží toto čtvrté největší město na soutoku dvou řek – Váhu a Kysuce. Město je považováno za metropoli severozápadní části Slovensko.
V Žilině se konají různé kulturní akce. K nejzajímavějším patří Carneval Slovakia Žilina, Staroměstské slavnosti – největší kulturní událost nejen v Žilině, ale i na severu Slovenska či Žilinské kulturní léto. Za kulturním zážitkem si lze zajít i do Považské galerie věnující se dílům předního výtvarného umělce 20. století Vincenta Hložníka.
Kam se v Žilině určitě podívat
V centru města se nachází zajímavé Mariánské náměstí se dvěma studněmi, dříve u jedné z nich stával dokonce i sloup hanby. Povídá se, že pod náměstím se nachází podzemní chodba, která by vás dovedla až na hrad Budatín. Nejpůsobivější stavbou náměstí je radnice, sídlo primátora, jejíž současná podoba je z 19. století. Pod radnicí naleznete zachované původní gotické sklepy. Ideálně k radnici zavítejte kolem celé hodiny, kdy si můžete poslechnout zvonkohru, která hraje každou celou hodinu. Na fasádě budovy si lze prohlédnout reliéf městského erbu Žiliny.
Nedaleko náměstí se vypíná majestátní kostel Nejsvětější Trojice z roku 1400. Původně byl postaven v gotickém slohu, ale nynější podoba je renesanční. Pod kostelem je ukryto šest krypt a dvě zazděné studně. Na východní straně u kostela najdete balustrádu s farními schody, které dominuje mohutné sousoší Cyrila a Metoděje, jež tu stojí od roku 2000. Za symbol města je považována Burianova věž nacházející se hned vedle kostela, která vzhledem může připomínat typ italských zvonic. Byla postavena v 16. století a své současné jméno získala koncem 19. století dle zvonu Burian
Další památky k vidění v Žilině
- Neologická synagoga – na jejím místě původně stávala stará synagoga z 19. století v klasicistním stylu, ale s nárůstem židovské populace přestala dostačovat. A tak vznikla mezi lety 1930-31 synagoga dle návrhu významného berlínského architekta Petera Behrense. Jedinečná je svým funkcionalistickým vzhledem s maurskými prvky, což ji činí ojedinělou na celém Slovensku.
- Kostel sv. Štěpána krále v městské části Dolní Rudiny – nejstarší památka Žiliny z 13. století. Kostel je ceněn především pro svůj interiér s nástěnnými malbami také z 13. století.
- Budatínský hrad – původně vodní strážní hrad z 13. století. Uvnitř se nachází Považské muzeum zabývající se drátenictvím a lze si prohlédnout více než 1200 exponátů. Jde o největší sbírku svého druhu na světě. K návštěvě vybízí i obnovený budatínský park či zpřístupněná věž.
- Rosenfeldův palác – pokud máte rádi zámek Belveder, tak palác má připomínat jeho zmenšenou napodobeninu. Byl postaven v roce 1907 dle návrhu architekta Mikuláše Rautera a jde o jednu z nejkrásnějších secesních památek na Slovensku.
Pokud už máte památek dost a chtěli byste si zasportovat, vydejte se k Vodnímu dílu Žilina, kde je ráj pro vodní sporty a relax. Okolí města je ideální na procházky a projížďky na kole. V případě, že do Žiliny zavítáte v zimě, na blízkém vrchu Stráník jsou vám k dispozici dva lyžařské vleky.
Kam v okolí Žiliny
V okolí Žiliny můžete navštívit několik hradů. Hrad Strečno, dnes už jen zřícenina hradu, shlížející z kopce na řeku Váh vznikl ve 13. století. V podhradí stojí středověká vesnice Paseka s dobovými stavbami a koná se tu mnoho kulturních vystoupení či ukázek řemesel.
Hrad Lietava z konce 13. století představuje druhý nejrozsáhlejší hrad na Slovensku. Za odpočinkem a relaxem vyrazte do Rajeckých Teplic, kde se nachází i významná kulturní památka kostel Nanebevzetí Panny Marie. Zajímavých zážitkem bude i plavba na voru po řece Váh, kdy si můžete splout sedm kilometrů. Při plavbě se dozvíte kulturní, historické, přírodní a technické zajímavosti o okolí Strečna a Váhu.
Vhodné místo pro turistiku a aktivní odpočinek nabízí i pohoří Malá Fatra, jedno z nejcennějších území na Slovensku. Rozkládá se tu i národní park, kde se nachází pestrá a zachovalá příroda čekající na objevení.
V Žilině na vás čeká mnoho památek a zajímavá místa vás budou lákat na výlet i mimo město.