Chorvatský ostrov Cres se nachází v severním Jadranu, konkrétně v Kvarnerském zálivu. S rozlohou 405,78 km2 je dokonce vůbec největším ostrovem přináležejícím k Chorvatsku, ačkoli se o první pozici dělí s Krkem, který má stejnou rozlohu. Cres sice není mezi turisty tou úplně nejznámější destinací, nicméně to není jeho neatraktivností a navíc máte záruku, že zde v létě není hlava na hlavě.
Ostrov obývá přes 3 tisíce lidí a zaujme především nedotčenou přírodou, která tvoří většinu jeho povrchu. Dokonce se zde vyskytují některé druhy ohroženého ptactva a nachází se tu i několik rezervací. V okolí Cresu navíc můžete spatřit i delfíny, takže pokud se řadíte mezi milovníky přírody, letos je jasnou volbou dovolená v Jaderském moři.
Zajímavá místa a památky na ostrově Cres
Město Cres
Cres je největším městem ostrova, když zde žije zhruba 2 a půl tisíce lidí. Zároveň se jedná o jeho centrum, takže zde turisté naleznou vše potřebné od obchodů se suvenýry až po tržnice a restaurace. Ve městě se také nachází několik zajímavých historických památek. Jmenujme alespoň Klášter sv. Františka (Monastery of St. Francis), který pochází ze 13. století a údajně ho založil sám František z Assisi, a nevynechejme ani Jižní a Severní městskou bránu, případně Radniční věž, která patří k ochranné zdi města.
Ekocentrum Caput Insulae
Jak už jsme uvedli, na Cresu hnízdí některé druhy ohrožených ptáků. Na ostrově se také nacházejí tři rezervace, z nichž tedy jedna slouží k ochraně delfínů skákavých. Buď jak buď, součástí ptačí rezervace Kruna je i ekocentrum Caput Insulae v městečku Beli, kde si můžete prohlédnout nejen materiály o přírodě na Cresu, ale především zraněné a nemocné supy bělohlavé, ke kterým má přístup veřejnost. Budete-li tedy na ostrově pobývat s dětmi, toto ekocentrum rozhodně zařaďte do programu.
Oblast Tramuntana
Městečko Beli se nalézá v oblasti Tramuntana, kterou tvoří především pohoří. To přitom láká i speleology, neboť se tu nachází hned několik jeskyní jako např. Čampara. Oblast je navíc výrazně zalesněná (tzv. Tramuntanské lesy), takže milovníkům přírody se nebude chtít jen tak odejít. Zvláště když doplníme, že se touto oblastí vine několik naučných ekostezek. Kromě jedinečného zážitku tedy můžete Tramuntanu opouštět se spoustou nových vědomostí.
Vrchol Gorice
Z městečka Beli můžete vyrazit i na nejvyšší vrchol celého ostrova Cres, jímž je Gorice. Ten se nachází v nadmořské výšce 648 metrů, takže je o 9 metrů vyšší než druhý nejvyšší vrchol Sis. Na úplný vršek můžete vystoupat pěšky, ale nachází se tu i trasa pro horská kola. Některé části jsou sice dosti náročné a na kole nelze vyjet až na úplný vrchol, nicméně pokud máte nějaké zkušenosti a vyhledáváte výzvy, tuto si určitě nenechte ujít.
Vranské jezero
Všechny výše uvedené lokality se nachází v severní části ostrova, Vranské jezero se ovšem již nachází v části střední. Tato vodní plocha, která je 5,5 km dlouhá a 1,5 km široká, přitom zásobuje vodou obyvatele Cresu a vedlejšího ostrova Lošinj (viz níže). Zajímavé je, že dle všeho sem sladká voda míří podzemními prameny z pevniny a důležité jsou i deště. Voda je tu opravdu čistá, takže se tu nesmí koupat, přesto sem určitě vyrazte. Jen doplňme, že se nejedná o největší jezero Chorvatska, které sice nese stejný název, ale nalézá se na evropské pevnině.
Městečko Osor
Zavítat bychom měli také do jižní části ostrova, kde stojí za návštěvu především městečko Osor. To má sice jen 200 obyvatel, ale díky památkám si vás nepochybně získá. Můžete si totiž prohlédnout zdejší muzeum, které je umístěno na radnici, ale také zbytky antických staveb (např. domů) či různé novější církevní budovy. Kromě toho je zde příjemné koupání a na své si dozajista přijdou i milovníci rozmanitých vodních sportů.
Kam se vydat do okolí
Městečko Osor je otočným mostem spojeno s nedalekým ostrovem Lošinj. Ten přitom v minulosti tvořil s Cresem jeden ostrov, ovšem nyní je odděluje uměle vytvořený Osorský průplav. Pokud byste přitom přeci jen zatoužili po místě, kde je více obyvatel i turistů, právě Lošinj patří mezi velmi navštěvované ostrovy, a to díky místní přírodě, plážím i památkám. Z Cresu se navíc lze bez problémů vydat i na ostrov Krk, jejž cestovatelé ze zahraničí navštěvují v opravdu velkém množství.
Můžete však vrazit i na chorvatskou pevninu, a to třeba na nedaleký poloostrov Istrie. Zde se kupříkladu nalézá město Pula, v jehož okolí je Brijunský národní park a ve městě samotném lze obdivovat amfiteátr, který je druhý nejvýznamnější hned po tom římském. Severně od ostrova Cres leží na pevnině i třetí největší chorvatské město Rijeka, kam se můžete vydat díky trajektovému spojení a svůj pobyt v oblasti tak obohatit o mnoho dalších zajímavých prožitků.
Zatímco některá hojně navštěvovaná místa v Chorvatsku přitahují zejména příznivce památek či relaxace na plážích, ostrov Cres nabízí poněkud jinou dovolenou. Jistě, památky i pláže si tu také užijete, nicméně turistickou dominantou je krásná divoká příroda. Pokud byste tedy chtěli poznat Středomoří zase z trošku jiného pohledu, kochat se dravými ptáky, delfíny nebo rozlehlými lesy, letošní dovolenou rozhodně směřujte právě na Cres.