Kaledonský průplav – zářez do vnitra Skotska

1967
Neptunovy schody ve Fort Williams ve Skotsku | pixphoto/123RF.com
Neptunovy schody ve Fort Williams ve Skotsku | pixphoto/123RF.com

Inverness je městečko u pobřeží v ústí řeky Ness a také ho omývají vody Loch Ness, nejhlubšího jezera Britských ostrovů (273 m) s legendární příšerou. Z hradu je vidět moře i město. Radnice má překrásnou výzdobu zvenčí i zevnitř. Začíná tu, nebo možná spíše končí, Kaledonský průplav, okolo něhož budeme pokračovat dále.

Táhne se napříč Skotskem až do fjordu Narrows u Fort Williamu. Využívá jezer Ness a Lochy. Při stavbě průplavu bylo nutno zbudovat 32 km umělé řeky a 14 plavebních komor zvaných Neptunovy schody na překonání nadmořské výšky. Jako celek je průplav dlouhý 104 km, hluboký 4,8 m a široký 15 m. Byl zbudován v roce 1803–1849. Dnes slouží hlavně turistickým lodím a jachtám.

Objíždíme Loch Ness po jeho břehu a okolo muzea příšery. Asi v polovině délky jezera je romantická zřícenina hradu Orquhard Kastle. Zkoušíme, zda bychom z jeho věže neviděli alespoň ocas nebo hřbet draka či velkého ještěra, ale marně… Na konci jezera stojí Fort Augustus, opevněný cisterciácký klášter svatého Augusta z 12. století, kde je muzeum oblasti jezera Loch Ness. Nedaleko je možno vidět první zmiňované komory. O 10 mil dále začíná jezero Loch Lochy. To je o 27 metrů výše, a tak bylo třeba postavit plavební komory. Neptunových schodů je celkem 14. Zdejší obsahují pět komor, Neptunovy schody II u Fort Williamu překonávají vyšší výškový rozdíl, a tak je jich devět. Pozorujeme proplouvání několika lodí a pak se jdeme posadit na chvíli k Loch Ness, zda náhodou neuvidíme příšeru…

Na břehu Loch Lochy je městečko Inverroye, jeden z výchozích bodů k nejvyšším vrcholům Skotska. Pohoří se jmenuje Grampian Mountains. Ben Nevis, nejvyšší hora – 1344 m n. m. se vypíná nad Fort Wiliamem, městem a pevností v ústí průplavu. Náš výstup začíná v Achintee Farm. Vystupujeme prakticky od moře k jezeru Lochan Meall an Suidne a pak už serpentinou severním úbočím až na vrchol. Konečně máme štěstí, není mlha. Na „Benu“ to ledově fičí, a tak vaříme čaj. Je zde zřícenina meteorologické stanice a útulek pro čtyři lidi na noc. Za náročný výstup jsme  zdměněni nádhernými výhledy nejen na holé štíty Grampianů, ale také na zaříznutý Narrows Fjord, kam ústí průplav. Sestupujeme přes Carn Dearg (1212 m n. m.) a odtud spíše  horolezecky slézáme podél ledovců nebo tunýlky pod nimi k chatě Mountain Rescue Post. Cestu lemují nádherné výhledy na masiv nejvyšší hory. Sestupujeme dolinou do Fort Williamu. Ráno ještě pozorujeme v Banavie by Fort William lodě v komorách Neptunových schodů II. Samotný Fort William je malé podhorské městečko přímo na březích Narrows Fjordu. Byla zde roku 1655 postavena vojenská pevnost, ale posléze ztratila význam, takže dnes slouží jako nádraží. Teprve později vzniklo městečko. Další zajímavostí je protestantský kostel svatého Andrewse a nábřeží fjordu.

Autor: Petr Vlček – časopis Cestopisy.

Předchozí článekPouště – království písečných dun
Další článekRally Dakar – Dakar snů a skutečností