Zajímavosti v Eritreji – zajímavá místa a památky k vidění

2411

Eritrea je menším státem na východě afrického kontinentu, jehož pobřeží je omýváno Rudým mořem, které odděluje Afriku od Arabského poloostrova. Rozloha této země činí 117 600 km2 a žije zde téměř 6 milionů obyvatel, z toho zhruba 800 000 lidí v hlavním městě Asmara. Eritrea v žádném případě nepatří mezi místa, která by byla hojně navštěvovaná turisty. Přesto se tu několik zajímavých míst nachází, takže se během případné návštěvy zřejmě nudit nebudete.

Zajímavosti o Eritreji

  • Eritrea patří k nejmladším státům světa. Nezávislost na Etiopii totiž získala po dlouho trvající válce až 24. května 1993.
  • Mimochodem právě od roku 1993 má země dodnes stále stejného prezidenta. Isaias Afwerki je tedy u moci prakticky čtvrt století.
  • Eritrejské pobřeží Rudého moře patří k nejteplejším místům Afriky. Teploty přes 40 °C jsou tu v některých měsících naprosto běžné.
  • Právě vlivem suchých období je Eritrea velmi chudou zemí, která navíc stále pociťuje následky války z nezávislost s Etiopií. Proto sem míří potravinová pomoc ze zahraničí.
  • Chudoba jde sice ruku v ruce s kriminalitou, přesto Eritrea nepatří ani zdaleka k nejnebezpečnějším zemím afrického kontinentu. Přesto doporučujeme opatrnost.

Zajímavá místa a památky v Eritreji

Hlavní město Asmara

Asmara je někdy nazývána „Africký Řím“, což je odkaz k minulosti země, která byla od konce 19. století italskou kolonií. A skutečně se zčásti podobá spíše evropskému než africkému městu, o čemž vás přesvědčí zdejší ulice i domy. V Asmaře se také nalézají zajímavé církevní stavby. Nachází se tu např. Katedrála Panny Marie Růžencové (Church of Our Lady of the Rosary) z roku 1922 s 52 metrů vysokou věží, ale také krásná mramorová mešita Al Khulafa al Rashiudin (Al Khulafa Al Rashiudin Mosque) z roku 1938. Zájemcům o eritrejskou historii pak můžeme doporučit i návštěvu Národního muzea (National Museum of Eritrea).

Město Massawa

Massawa je dalším zajímavým městem v Eritreji. Do roku 1897 se dokonce jednalo o hlavní město kolonie Italská Eritrea a v současné době jde o vůbec největší přístav v Rudém moři. Lodí se odtud mj. dostanete na největší ostrov Dahlackého soustroví s názvem Dahlak Kebir (viz níže). V samotné Massawě se nalézají památky upomínající osmanskou a egyptskou nadvládu ze 16. až 19. století, nicméně za návštěvu stojí především impozantní bílá mešita Sheikh Hanafi (Sheikh Hanafi Mosque), jejíž stáří se pohybuje okolo 500 let.

Dahlacké ostrovy (Dahlak Archipelago)

Dahlacké ostrovy v Rudém moři se skládají z více než stovky ostrovů, z nichž není naprostá většina trvale obydlena. Jedná se tedy o nejzajímavější destinaci z hlediska turistů vyhledávajících prakticky nedotčenou tropickou přírodu. Okolní moře je navíc národním parkem, ve kterém žije velké množství mořských ptáků a delfínů. Kolem největšího ostrova Dahlak Kebir se nalézají rovněž nádherné korálové útesy, které jsou častým cílem potápěčů. V oblasti lze kromě toho rybařit, anebo se věnovat jachtingu.

Kráterové jezero Abha-Bada  (Abha-Bada Crater Lake)

Eritrea sice patří mezi suché oblasti, v severní části rudomořského pobřeží se lze ovšem přesvědčit o tom, že to neplatí úplně doslova. Uprostřed pouště v oblasti Gelalo se totiž rozkládá jezero Abha-Bada, na jehož vznik měla vliv vulkanická aktivita. S rozlohou 20 km2 se přitom jedná o největší jezero celé země. Doplňme, že voda je velice čistá a dokonce se dá i pít.

Kulturní krajina Qoahito (Qoahito Cultural Landscape)

Milovníci historie by určitě neměli vynechat lokalitu Qoahito v oblasti Debub na jihu země, která se rozkládá na náhorní plošině ve výšce 2600 až 2700 m. n. m. Obdivovat je tu možné skalní umění staré až 5 000 let, ale také ruiny města Qoahito, které je mladšího data. Mnohé části sice ještě čekají na objevení, nicméně již nyní se jedná o jedno z nejzajímavějších míst v Eritreji.

Hora Soira (Emba Soira)

V těsné blízkosti Qoahita se k nebi tyčí i nejvyšší hora celé Eritreji, totiž Soira, jejíž vrchol se nachází v nadmořské výšce 3 018 m. Vyrazit sem lze z města Senafe, jež leží ve vzdálenosti 20 km a výhled z vrcholu opravdu stojí za to. V Eritreji se tedy nebudou nudit ani příznivci vysokohorské turistiky.

Eritrea nebude asi nikdy vyhlášenou turistickou destinací a naprostá většina cestovatelů do této východoafrické země asi nezavítá. Ve skutečnosti také o mnoho nepřijdou, na druhou stranu se v žádném případě nedá říci, že by byla Eritrea z turistického hlediska úplně nezajímavá. Nalézají se zde historické památky i zajímavá příroda, která sice není zase tak výjimečná, ale když už tu jednou budete, s největší pravděpodobností toho nebudete litovat.

Předchozí článekZajímavosti na ostrově Grenada – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti souostroví Svatý Tomáš a Princův ostrov – památky a zajímavá místa k navštívení