Vodní světy pod Tatrami

931
Tatry na Slovensku | tomas1111/123RF.com
Tatry na Slovensku | tomas1111/123RF.com
Když se řekne Slovensko, většině Čechů se nejdřív vybaví hory. Ale možná je načase tento stereotyp poopravit. Čechy na Slovensko totiž stále víc táhnou termální koupaliště. A to ne nějaké malé plovárny, ale skutečně obří komplexy, jejichž tržby dosahují takřka miliardy. Jejich zásluhou téměř mrtvá městečka v okolí vstávají z popela a penziony, nabízející ubytování, rostou jako houby po dešti. Mezi nejoblíbenější akvaparky (jak zní trendový název pro termální koupaliště) patří Bešeňová, Tatralandia a AquaCity Poprad.

Bešeňová

Nejblíže českým hranicím, a snad proto i pro Čechy jedním z nejoblíbenějších vodních světů na Slovensku, je Thermal park Bešeňová na úpatí Chočských vrchů. Termální voda tady vyvěrá z hloubky skoro 2000 metrů, je horká 70 stupňů a k léčení ji prý využívali už staří Keltové. Hnědá a na první pohled ne moc vábivá voda (může za to vysoký obsah železa a minerálů) je vhodná na pohybové ústrojí, urologické a ženské problémy a má také příznivé kosmetické účinky. Stejně jako u jiných akvaparků na Slovensku i tady je boom posledních let na první pohled patrný. Okrajové části areálu představují jakési permanentní staveniště, díky kterému se akvapark každým rokem rozrůstá. Investice se počítají řádově ve stovkách milionů slovenských korun a plánují se také bazény s vlnobitím a mořské pláže. Tajným tipem akvaparku Bešeňové je plánované delfinárium.

Aqua City Poprad

Není tak daleko doba, kdy Poprad byl šedivým a nezajímavým městem, kde večer nebylo kam jít. To se ale změnilo od té doby, co je tu AquaCity. Je to projekt nejenom turisticky atraktivní, ale i technicky velmi originální. Využívají tu geotermální i sluneční energii tak šikovně, že je celý mamutí komplex energeticky soběstačný. Protože je to opravdu dobrý nápad, dočkal se uznání i ve světě: AquaCity Poprad bylo zvoleno za „Nejlepší ekologické středisko na světě“ a jeho ředitel Ján Telenský dostal ocenění World Travel Award jako největší světová osobnost v oblasti ekologického cestovného ruchu. V tomhle zařízení najdete kromě obvyklých bazénů, tobogánů a saun také další specialitu – kryoterapii neboli léčbu mrazem. Uvnitř vás „zmrazí“ až na minus 120 °C. Je to sice jen na malý okamžik, ale účinek na organismus je blahodárný. Extrémní chlad přispívá k biochemické regeneraci organismu inzerce a kryoterapie působí blahodárně na nemoci kloubů, poruchy imunity či únavový syndrom. Zajímavou atrakcí je v popradském termálu také 3D laserová show, která spočívá v tom, že člověk stojí či posedává ve vířivkách a bazénech, které různě mění barvy, a s úžasem pozoruje, jak laserové paprsky promítají na blyštící se vodní stěnu film, připomínající trochu koncert Pink Floyd. Svazky barevných paprsků křižují prostorem, šíří se po celém bazénu, okolo vás, a dokonce máte pocit, že i skrz vás.

Tatralandia

Největším termálním areálem nejen na Slovensku, ale i v Čechách a Polsku je Aquapark Tatralandia. Kromě bazénů, vířivek či saun tu najdete i nejstrmější tobogán na Slovensku a také tobogány, ve kterých se řítíte dolů na nafukovacím člunu. A když se „odčipujete“ z areálu vodních radostí, čeká na vás další zásoba atrakcí suchozemských, anebo těch mezi nebem a zemí – tím mám na mysli lanovou lezeckou dráhu. Nápaditě je tu řešeno i ubytování přímo v areálu: mimo jiné i v malých chatkách ve stylu skautské, rybářské nebo indiánské osady. Kdo zůstává přes noc (ale otevřeno je celý den), může si ve westernovém městečku vychutnat představení plné kaskadérských výkonů a pyrotechnických efektů. Velkozábavný park nedaleko Liptovského Mikuláše ne nadarmo nabízí výhled na zasněžené vrcholky hor. Můžete se na ně vypravit v zimě s lyžařskou výbavou a v létě na treking či rafting.

Autor: Libor Michalec – časopis Cestopisy.

Předchozí článekVoda v Etiopii – souboj na život a na smrt
Další článekOstrovní pohoří Osoršćica